Když se v hlavě zrodí myšlenka - zraje a najednou je z ní nevšední nápad. Tak nějak vznikla myšlenka nasvítit hrad Gutštejn u Konstantinových Lázní. Na místo se vydaly stovky fotografů.
Na hrad Gutštejn nedaleko Konstantinových Lázní v sobotu zaútočily zhruba tří stovky ozbrojenců. Ale nebojte se, hrad stále stojí a ozbrojenci měli místo zbraní fotoaparáty a mobily.
Konalo se totiž dlouho avizované večerní nasvícení hradu. S tímto nápadem přišel Jan Míkovec ze Stříbra, který kdysi už podobnou akci připravil, můžeme připomenout například nasvícení železničního mostu přes přehradu Hracholusky v roce 2018.
"Byl to úplně spontánní nápad, chtěl jsem něco udělat pro lidi a ukázat náš známý hrad v jiném duchu, i v jiném světle," smál se Jan Míkovec a dodal: "Původně to měla být akce pro pár fotografů, a pořád se hlásili další a další zájemci, až se nás tam sešlo několik stovek. V podstatě najednou nás tam bylo přes tři sta, ale lidé se během těch čtyř hodin střídali, takže nakonec to asi byla dobrá tisícovka návštěvníků. Dokonce nás tam překvapil dudák, který prostě přišel, zahrál a zase odešel, čímž mu za to chci také poděkovat, bylo to od něj milé."
Akci zaštítila Místní akční skupina Český Západ. "V podstatě jde o ojedinělý a zajímavý projekt, který jsme rádi podpořili. Akce tohoto druhu jsou v našem regionu žádané i hojně navštěvované," uvedl manažer skupiny Jan Florian.
Na místě bylo občerstvení, také hudební vystoupení, na elektronické klávesy zahrála Tereza Wishingerová ze Stříbra. To vše ocenili i manželé Stanislava a Zdeněk Lánských z Kokašic. "Pěkně to připravili, takhle nasvícený hrad, to byla nádhera, už to mělo i takovou trochu vánoční atmosféru. Potkali jsme tu přátele a říkali jsme si, že je to skvělý nápad, a že příště by mohli třeba osvítit i náš Švamberk na Krasíkově," chválili manželé z Kokašic.
Foto: Martina Sihelská
Hráli jste s námi o vstupenky na bavorskou stezku v korunách stromů WaldWipfelWeg v Sankt Englmaru? Soutěž je u konce. Přinášíme seznam výherců. Výhercům gratulujeme, ostatním děkujeme za účast!
Na stezku v korunách stromů WaldWipfelWeg můžete vyrazit i v zimním adventním čase, kdy je stezka kouzelná, ozářená tisíci světýlky.
Vánoční trhy se zde konají každý adventní víkend, a to vždy v pátek od 15:00 do 20:00, v sobotu a v neděli od 12:00 do 20:00. Mezi svátky pak proběhne zimní jarmark (27. - 30. prosince, 12:00 - 18:00)
Každý výherce získává dvě vstupenky platné do konce roku 2019.
Seznam výherců:
Petra Vlková z Plzně
Vladislava Čepeláková z Tymákova
Pavel Šesták z Plzně
Výhru si prosím vyzvedněte po předchozí telefonické dohodě na telefonu 602 654 351 v redakci QAP.CZ v ulici Zikmunda Wintra 21, vchod B, II. patro. Výhry nelze zasílat poštou, nevyzvednuté výhry propadají a není na ně žádný právní nárok. Výhru si prosím vyzvedněte nejpozději do 16. prosince 2019.
Zájezd na vánoční trhy do Regensburgu pořádá město Plzeň v posledních letech už pravidelně a vždy je o to velký zájem. Očekává se i letos. O jízdenky se strhne boj.
Zájezd do předvánočního Regensburgu pořádá město Plzeň už několik let. O jízdenky do autobusu je každoročně obrovský zájem.
Letos se zájezd na vánoční trhy odehraje o sobotách 7. a 14. prosince, na každý termín budou vypraveny dva autobusy. V rámci zájezdu bude připravená také komentovaná prohlídka historického centra města. Prodej jízdenek a místenek odstartuje Turistické informační centrum města Plzně v pondělí 18. listopadu v 9 hodin.
"Jízdenku s místenkou je možné pořídit osobně přímo v Turistickém informačním centru města Plzně, náměstí Republiky 41. Jízdenku lze zarezervovat i prostřednictvím Plzeňské vstupenky a poté si ji vyzvednout a zaplatit v informačním centru. Rezervace platí pouze jeden den. Cena pro dospělého je 200 korun, pro dítě do 15 let 50 korun. Prostřednictvím Plzeňské vstupenky si klient může zarezervovat maximálně dvě vstupenky pro dospělého a dvě vstupenky pro děti do 15 let na jeden nákup," informoval Magistrát města Plzně.
Odjezd do Regensburgu bude v 8 hodin z parkoviště Na Rychtářce, z Regensburgu se bude odjíždět v 16 hodin z autobusového terminálu Stadtamhof.
FOTO: ilustrační
Kostel sv. Máří Magdalény u Velhartic s přilehlým hřbitovem se obecně považuje za jedno z nejděsivějších míst v republice. Milovníci záhad si tam opravdu přijdou na své...
Kostel svaté Máří Magdalény obklopený hřbitovem u Velhartic na Klatovsku láká už celou řadu let milovníky záhad a mystických úkazů. K místu se vztahuje hned několik legend a pověstí. Nejspíš nejznámější ze všech je příběh z balady Svatební košile od Karla Jaromíra Erbena.
Dívka jednoho z padlých vojáků se údajně nedokázala smířit se smrtí přítele a stále dokola odmítala jiného nápadníka. Ten pak ze msty tajemným rituálem oživil vojákovu mrtvolu, aby se vydal pro svou milou, aby a uvěznil jí. Hřbitov má podle všeho stát na místě bývalého pohřebiště z časů Velké Moravy a děsivý příběh se zde měl odehrát krátce po tomto období. K oživovacímu rituálu mělo podle některých zdrojů dojít v jihovýchodní části hřbitova.
K samotnému kostelu se váže i další legenda. Jeho štít obsahuje několik tmavých skvrn, které mají při pozornějším prozkoumání připomínat tvář dívky. Skvrny vystupují i přes malby a nátěry. Podle některých jde právě o tvář dívky, kterou unesl umrlec. Podle jiných pověstí jde o hradní paní nebo jinou ženu, která nedaleko kdysi tragicky zahynula.
Nejvíce negativní energie se prý soustřeďuje v kamenném kříži, který je zasazený do dlažby v bočním vchodu do kostela.
Každopádně faktem zůstává, že kostel byl založený v roce 1373. Počátkem 16. století byla přistavěna severovýchodní část a v 19. století prošel významnou úpravou. K návštěvě skutečně láká ve velkém nejen milovníky tajemna, ale i turisty, kteří se chtějí jen přesvědčit, zda má místo opravdu magickou atmosféru.
Před několika lety se ho dokonce rozhodli prozkoumat milovníci záhad Paranormal tým z. s. společně se skupinou Vyšetřovací Tým Paranormálních Jevů. Údajně se během svého zkoumání opravdu stali svědky kinetické anomálie.
FOTO: Milan Janoch
Návštěvnost památek v Plzeňském kraji oproti loňsku opět vzrostla. Památkáři hlásí rekordní příjmy ze vstupného. Nejvíce turistů přilákal v hlavní sezoně hrad Rabí.
Na státní památky v Plzeňském kraji dorazilo od ledna do konce září téměř čtvrt milionu návštěvníků. Je to o necelé jedno procento více oproti stejnému období v minulém roce. Výnosy ze vstupného ale vzrostly o téměř 11 procent a dosáhly rekordní částky téměř 19 milionů korun.
"Nejnavštěvovanějším objektem letošní hlavní sezony je hrad Rabí, který do konce září navštívilo přes 60 tisíc lidí. Druhé místo náleží hradu Švihov, na který přišlo přes 44 tisíc návštěvníků, což je o téměř 12 tisíc více než loni. Trojici nejnavštěvovanějších památek uzavírá hrad Velhartice s návštěvností blížící se k 43 tisícům osob,“ sděluje mluvčí Národního památkového ústavu Markéta Slabová.
„Letošní sezona potvrzuje neutuchající zájem o naše památky z minulých let. Vyšší návštěvnost tak pomáhá i růstu výnosů, které účelně investujeme do provozu, údržby a obnovy plzeňských památek. V následujících letech se chceme především zaměřit na zvyšování kvality, protože samotná návštěvnost nemůže být jediným kritériem, byť jsou takováto čísla mediálně vděčná," dodává Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.
Skokanem roku se stal hrad Švihov, kam v létě mířilo až 700 návštěvníků denně. Turisty lákala hlavně výstava Za tajemstvím Popelčina střevíčku, kterou si nenechalo ujít osm tisíc lidí. Památkáři hlásí nárůst návštěvnosti i na zámku Kozel. Turisty lákal nejen hlavní prohlídkový okruh ale i výstava Korunovační klenoty na dosah a kulturní akce jako Císař na Kozlu, Víno a jídlo na zámku Kozel nebo sezonní jarmarky.
FOTO: ilustrační
Víceúčelové zařízení a útulek pro psy Borovno zve na další ročník Brdského krosu. Vyrazit můžete se psem i bez něj, trasu můžete absolvovat volnou procházkou, během, poklusem.. je to jen na vás.
Akce Brdský kros aneb Brdy na pohodu se bude konat v sobotu 19. října, sraz je v 10:00 před útulkem Borovno. letos proběhne už 4. ročník.
"Procházkou se psy i bez psů se vydáme na krásné Padrťské rybníky v CHKO Brdy, zhruba 13 - 15km pohodovým výletním tempem.
Pro psí seniory a lidské nechodiče bude připravená i mini procházka v okolí útulku. Občerstvení bude zajištěno. Sraz je v 10.00 před útulkem v Borovně. Akce je vhodná i jako socializační vycházka pro psy," zvou organizátoři.
Foto ilustrační: Michaela Květová
Už od poloviny prosince začne platit nový jízdní řád vlaků pro rok 2020. České dráhy odtajnily detaily novinek. Cestující se dočkají zejména zlepšení u spojů mezi Prahou a regionem.
Už za dva měsíce začne platit nový jízdní řád vlaků na rok 2020. K největším novinkám v regionu patří rozšíření počtu přímých vlaků na trase Klatovy - Praha a zpět, zrychlení cesty mezi Klatovy a Prahou až o 15 minut, zároveň přibydou nové večerní spoje Západního expresu na trati Cheb - Praha a Praha - Plzeň.
"Na základě objednávky ministerstva dopravy a některých regionů připravujeme také rozšíření nabídky na několika vnitrostátních linkách. Novinkou bude přímé vlakové spojení Prahy s lázněmi Třeboň a s pohraniční stanicí Českými Velenicemi, odkud je možné pokračovat dál do Rakouska. Díky objednávce Plzeňského kraje pojede více přímých vlaků mezi Klatovy a Prahou, dodatečné spoje zamíří na linky mezi Prahou a Jihočeským nebo Ústeckým krajem, a také mezi Brnem, Jihlavou a Českými Budějovicemi,“ doplňuje informace o novinky ve vnitrostátních jízdních řádech dálkových vlaků Petr Vondráček.
V rámci Plzeňského kraje se cestující dočkají zlepšení u spojů mezi Prahou a západními Čechami. "Nově pojede více přímých vlaků mezi Prahou a Klatovy a dochází také ke zrychlení těchto vlaků. Cestující z Klatov do Prahy ušetří 15 minut na cestě a z Prahy do Klatov 11 minut. Doba jízdy z Klatov do Prahy tak bude jen 2 hodiny a 17 minut a opačným směrem 2 hodiny a 15 minut," říká mlučí Českých drah Petr Šťáhlavský.
Lepší obslužnost bude zajištěna také ve večerních hodinách, kdy budou jezdit nové Západní expresy Cheb (20:33) – Plzeň (22:00) – Praha (23:20) a Praha (22:39) – Plzeň (23:57). "Tyto vlaky navíc zastaví v Hořovicích a v Rokycanech a zajistí lepší možnost pro návrat ze zaměstnání nebo z kulturních akcí v hlavním městě," dodává Petr Šťáhlavský.
FOTO: ilustrační
Máte rádi turistiku, chcete vyrazit na výlet, poznat zajímavá místa? Nebo chcete jen vědět, co s děje v Plzeňském kraji? Pomohou vám stránky turisturaj.cz.
Zažijte Plzeňský kraj! Stránky turisturaj.cz jsou plné informací o Plzeňském kraji, primárně jsou určeny pro milovníky, cestování, turistiky a poznávání.
Internetové stránky turisturaj.cz vám pomohou poznávat Plzeňský kraj. Zažít ho můžete jako turista, rodina, pivař, labužník, milovník kultury, historik…. Ano na turisturaj.cz si můžete vybrat, jak chcete kraj zažít.
Jako turista? Prozkoumáte Šumavu, Český les i Brdy, dostanete tipy na výlety apod. Možná se budete chtít vydat za přírodními zajímavosti nebo třeba za zvířaty? Na turisturaj.cz najdete informace o těchto i dalších zajímavých místech.
Projekt „Plzeňský kraj atraktivní“ je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Oblíbený veletrh ITEP odstartoval ve čtvrtek v areálu Sportovní haly města Plzně na Slovanech. Krom jiného se tématicky věnuje i výročí 30 let od sametové revoluce...
Veletrh cestovního ruchu Plzeňského kraje ITEP otevřel brány svého patnáctého ročníku. Ve čtvrtek odstartoval slavnostním zahájením a otevřením expozic. Letos se usídlil mimo jiné i v nové hale areálu.
Stejně jako řada jiných akcí si veletrh v letošním roce připomíná výročí třicet let od sametové revoluce. "Chtěl bych zdůraznit, že hospodářské odvětví, které se asi nejvíc změnilo od roku 1989, je právě turismus. Mně bylo v roce 1989 24 let a v té době jsem absolvoval pouze jednu cestu za hranice do tehdejší NDR. Na zpáteční cestě nás pohraničníci vyděsili tak, že mě přešly veškeré choutky na cestování za hranice. Všechny nás nechali vystoupit z autobusu a hledali kontraband. Letošní veletrh jsme zaměřili na to, abychom si uvědomili, jak se za třicet let proměnily naše možnosti cestovat za hranice. Jak se proměnily lokality v našem Plzeňském kraji, jak se rozšířila nabídka různých turistických destinací u nás. Přeji vám, abyste zde získali inspiraci pro budoucí dovolené a turistické výlety," uvedl při slavnostním zahájení hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.
"ITEP je tradičním svátkem nejen cestování, ale také dobrého jídla, zábavy a mnoha krásných prožitků. Letošní rok se nese ve znamení vzpomínek na třicet let od pádu železné opony. Proto tady máme nejen speciální retro koutek, ale také přinášíme řadu zajímavých příběhů, které si můžete vyslechnout. Jako vzpomínku na tento den si můžete odnést pamětní mince, které budou upomínkou na patnáctý ročník veletrhu cestovního ruchu ITEP, který tímto slavnostně otevírám," řekla během oficiálního zahájení Ivana Bartošová, náměstkyně hejtmana pro oblast školství a cestovního ruchu.
Veletrh bude návštěvníkům otevřený v areálu Sportovní haly města Plzně na Slovanech až do soboty 21. září. Také v letošním roce se mohou návštěvníci těšit na řadu nejrůznějších tipů na výlety, představení nejrůznějších turistických cílů a jednotlivých regionů, a to nejen z Plzeňského kraje. Mezi vystavovateli nechybí zástupci z Německa nebo například Maďarska.
Návštěvníci se projdou přírodou v rámci soutěže Putujte lehce po Zlaté stezce a vedle expozice Plzeňského kraje najdou i zmiňovaný koutek věnovaný 30. výročí pádu komunistického režimu, kde v rámci prezentací Trabantem na dovolenou. Připravené jsou i velmi oblíbené ochutnávky.
15. ročník veletrhu cestovního ruchu ITEP 2019 bude otevřený 19. a 20. září od 10:00 do 18:00 hodin a 21. září od 10:00 do 18:00 hodin. Vstup na veletrh je zdarma. Do prostor se tentokrát vstupuje nově ze strany od nového parkoviště.
Kompletní program a další informace k veletrhu najdete na www.itep-plzen.cz.
FOTO: QAP.CZ, Milan Janoch
Stránky turisturaj.cz prošly významnou obnovou a modernizací. Prezentovat se budou také na veletrhu cestovního ruchu Plzeňského kraje ITEP.
Máte rádi turistiku, chcete vyrazit na výlet, poznat zajímavá místa? Nebo chcete jen vědět, co s děje v Plzeňském kraji? Pomohou vám stránky turisturaj.cz. Ty jsou plné informací o Plzeňském kraji, primárně jsou určeny pro milovníky, cestování, turistiky a poznávání.
Internetové stránky turisturaj.cz vám pomohou poznávat Plzeňský kraj. Zažít ho můžete jako turista, rodina, pivař, labužník, milovník kultury, historik…. Ano na turisturaj.cz si můžete vybrat, jak chcete kraj zažít.
Jako turista? Prozkoumáte Šumavu, Český les i Brdy, dostanete tipy na výlety apod. Možná se budete chtít vydat za přírodními zajímavosti nebo třeba za zvířaty? Na turisturaj.cz najdete informace o těchto i dalších zajímavých místech.
Plzeňský kraj bude stránky turisturaj.cz prezentovat také na veletrhu Plzeňského kraje ITEP. Ten se koná od 19. do 21. září v Hale Lokomotiva v Plzni na Slovanech.
Projekt „Plzeňský kraj atraktivní“ je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Letošní ročník veletrhu cesotvního ruchu ITEP je za dveřmi. Nebude chybět téma 30 let od sametové revoluce, návštěvníci ale nepřijdou ani o oblíbené ochutnávky!
Již 15. ročník třídenního veletrhu cestovního ruchu ITEP 2019, jenž nabídne návštěvníkům novou koncepci a uspořádání, otevře své brány v nových prostorách TJ Lokomotiva Plzeň 19. září.
Každý den veletrh cestovního ruchu ITEP 2019 zavede návštěvníky formou přednášek do různých koutů světa a to do Nikaragui, mizejícího světa amazonských domorodců, za pořádkem a chaosem Maroka a Mauretánie, na Faerské ostrovy nebo na kole do Afriky. Návštěvníci se projdou přírodou v rámci soutěže Putujte lehce po Zlaté stezce a vedle expozice Plzeňského kraje najdou koutek věnovaný 30. výročí pádu komunistického režimu, kde v rámci prezentací Trabantem na dovolenou zveřejní moderátor Radek Nakládal příběhy o cestování před třiceti lety, které zasílali lidé prostřednictvím facebookového profilu www.facebook.com/turisturaj. Připraveny jsou i ochutnávky pokrmů ze světa i regionálních potravin.
"Veletrh ITEP nabídne turistické možnosti a tipy, kam na výlety i zábavu. Novinkou doprovodného programu jsou denně cestovatelské přednášky. Jednou z nich bude i Studentská expedice s vozíčkářem do Himaláje. Děti si denně užijí spoustu interaktivní zábavy, odpolední program Pohádkohraní s Jitulí a Dadulí, divadelní představení, výtvarné dílny, výrobu loutek, soutěže a další," vyjmenovává náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje pro oblast školství a cestovního ruchu Ivana Bartošová.
V Křesle pro hosta usedne herečka Aneta Krejčíková, pilot kamionu Dakar Martin Macík a cestovatelé Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha.
Veletrh obsadí novou halu, vstup je opět zdarma...
15. ročník veletrhu cestovního ruchu ITEP 2019 pořádaný Plzeňským krajem v nových prostorách TJ Lokomotiva Plzeň 19. a 20. září od 10:00 do 18:00 hodin a 21. září od 10:00 do 18:00 hodin nabídne návštěvníkům novou koncepci a uspořádání. Vstup na veletrh je zdarma. Do prostor se bude tentokrát vstupovat nově ze strany od névho parkoviště.
Ve dvou halách se představí informační centra, města a obce, muzea, turistické cíle a vystavovatelé z různých koutů světa. Mezi zahraničními hosty budou např. zástupci partnerského regionu Banát z oblasti Župa Timiș s tradičními řemeslníky a pokrmy. Mezi novými vystavovateli bude Státní muzeum porcelánu v bavorském Hohenbergu, které je největším evropským muzeem tohoto zaměření.
"Hvězdárna v Rokycanech a v Plzni představí výstavu k 50. výročí od přistání člověka na Měsíci. Historické ohlédnutí nabídne i expozice Muzea řemesel a techniky v Kolovči s kompletně vybaveným kadeřnickým salonem z 30. let 20 století. V Zahradě u malíře plné zeleně a vůní bylin si každý vyzkouší vytvořit vlastní sušený čaj,“ dodává Ivana Bartošová. Každý den bude probíhat celodenní soutěž CK Bus Foltýnová.
Během ITEPu se uskuteční zážitkové jízdy historickým autobusem vypravované přímo z veletrhu. Komentované trasy povedou do nově otevřeného a jediného přístupného podzemního kaolinového dolu v České republice v Nevřeni. Vstupenky v předprodeji je možné zakoupit na www.plzenskavstupenka.cz.
Podrobné informace k veletrhu cestovního ruchu ITEP 2019 naleznete na webu www.itep-plzen.cz.
FOTO: ilustrační
Jen 13 km od Klatov leží rozsáhlá zřícenina významného středověkého hradu Klenová, k níž byl v 19. století přistavěn novogotický zámek. Otevřeno je až do října.
Klenová je velmi zajímavá. V druhé polovině 19. století byl vybudován k hradu a zámku ještě urbanistický komplex obytných a hospodářských budov (sýpka, vila, kaple sv. Felixe, statek). Podívaná je to tedy velmi rozmanitá, navíc umocněná pohledem na centrální Šumavu.
Klenová láká také milovníky umění, je tu historická expozice z dějin hradu a také několik výstav špičkového českého i zahraničního umění. Sochy jsou rozeseté také po celém areálu pod širým nebem.
Od roku 2017 je po zrestaurování zpřístupněná Stadionská kaple, která byla zřízena Eduardem Stadionem v 1. polovině 19. století. V Čechách je ojedinělá zachovalým interiérem.
A ještě jednu výhodu má Klenová pro milovníky poznávání i turisty. Má otevřeno i během podzimu, až do října dokonce i ve všední dny.
Hrad a zámek Klenová spravuje Galerie Klatovy / Klenová. Občerstvit se tu můžete v zámecké restauraci.
Při prohlídce s průvodcem, která trvá asi 40 minut, uvidíte nejen hrad, zámek, sýpku, ale i stálé expozice v přízemí zámku a také výstavy, které zde aktuálně probíhají.
Více informací na stránkách galerie - zde.
foto: QAP.CZ
Posledních deset let probíhá fotomonitoring na Šumavě a na území Bavorského lesa, pro kterém se sleduje výskyt rysa ostrovida. Fotomonitoring ukazuje, že rysů je stále více...
Hustota populace rysů v národních parcích Šumava a Bavorský les mírně stoupla - potvrzuje to deset let trvající společný intenzivní fotomonitoring.
"Vývoj populace rysa ostrovida je na území Bavorského lesa a Šumavy sledována od sedmdesátých, respektive osmdesátých let, kdy byla tato kočkovitá šelma opět vysazena do prostředí, kde ji člověk v minulosti vyhubil. Nejnovější etapa společného intenzivního monitoringu Národních parků Šumava a Bavorský les, při kterém se používají především fotopasti, probíhá posledních deset let," uvádí NP Šumava.
Jak to funguje?
„Metoda tohoto fotomonitoringu je postavená na tom, že každý rys má svůj jedinečný vzor kresby na srsti a je možné jej pomocí fotopastí opakovaně identifikovat v čase a prostoru. Tato nekontaktní a naprosto šetrná metoda je tak velmi vhodná pro zjišťování informací o životě jedinců i stavu celé populace,“ vysvětluje zoolog Správy NP Šumava Luděk Bufka.
„Velmi intenzivní přesně standardizovaný fotomonitoring umožňuje spočítat hustotu populace pro každou sezónu, a tak sledovat její změny a trendy. Takto získané informace jsou jedny z klíčových podkladů v rámci dlouhodobého sledování celé populace rysa, které je organizováno ve spolupráci s dalšími organizacemi v rozsáhlém území obývaném rysy mimo národní parky, od Českého lesa/Oberpfälzer Wald až po Novohradské hory/Freiwald,“ dodává zooložka Správy NP Šumava Elisa Belotti.
Z výsledků vyplývá:
Od počátku sledování v roce 2009 došlo ve studijním území v národních parcích k nárůstu hustoty populace všech rysů starších jednoho roku (tj. mimo koťat závislých na matce).
Před deseti lety byla hustota na území obou národních parků 1,3 rysů na 100 km2. V sezónách 2016/2017 a 2017/2018 to bylo 1,9 zvířat na 100 km², a v zatím poslední sezóně 2018/2019, tato hodnota činila 1,77 rysů na 100 km2.
„Zároveň bylo zjištěno, že ačkoliv dochází k těmto výkyvům populačních hustot, početnost nejdůležitější složky populační struktury – rozmnožujících se samic – je víceméně stabilní ve sledovaném jádrovém území. Zvýšené hodnoty populační hustoty v národních parcích jsou pravděpodobně způsobeny větší produkcí mláďat, případně jejich větším přežíváním mimo oblast národních parků. Mladí jedinci, kteří ještě nemají pevná teritoria, pak často využívají území národních parků ke svému pobytu nebo jako migrační koridor,“ vysvětluje Luděk Bufka.
foto: NP Šumava
Prázdniny končí, ale i o víkendu můžete přece poznat něco nového! Třeba půlhodinová výprava kolem Padrťského potoka k loveckému zámečku vám moc času nezabere a budete okouzleni romantickým místem!
Lovecký zámeček Tři Trubky nechali postavit koncem 19. století Colloredo-Mansfeldové. Jde o dílo architekta Camillo Site, Rakušana italského původu. Dnes je oblíbeným turistickým cílem, ale dovnitř se nedostanete, stavbu můžete obdivovat jen zvenčí za plotem.
Co však můžete ocenit, je nádherné okolí Padrťského potoka, u blízkých rybníků najdete ještě pozůstatky staré dřevěné elektrárny. V okolí je bohatá flóra, luční květy, lesní plody, nyní je to doslova houbařský ráj.
Kdo se chce jet podívat, ideální je dojet do Strašic, kde necháte na konci obce auto u Hájkova mostu, je tam malé parkoviště a informační tabule. Pak se vydáte na poměrně krátkou cestu, asi 2,5 km, když půjdete po úzké asfaltce. Pokud nesejdete z cesty, jste cca za půl hodiny u cíle. Já se nechala zlákat lesem a hledáním hub, kterých tam tedy je požehnaně.
Neměla jsem moc času na další zkoumání terénu, ale jistě se tam vrátím. V okolí jsou totiž další rybníky, Třítrubecká vyhlídka, Skládaná skála, památný strom Třítrubecká douglaska.
Takže, určitě sem zajeďte a pokud to bude na podzim, nezapomeńte si vzít košíky!
Foto a video: Martina Sihelská
Informace pro milovníky cestování, turistiky, nejrůznějších tipů v Plzeňském kraji přinášejí stránky www.turisturaj.cz. Na stránkách najdete i krásné fotografie z regionu-
Kromě turistických cílů na stránkách www.turisturaj.cz najdete i aktuality a tipy na nadcházející akce.
Baví-li vás turistika, jednoduše si kliknete na odkaz „zažít kraj jako turista“ a zobrazí se vám bohatá nabídka – Šumava, Český les, Brdy, po vodě, po svých, za zvířaty apod. Pod jednotlivými kategoriemi pak už najdete konkrétní turistické cíle. Kategorií je tu dostatek, vybere si určitě každý. Stránky myslí i například na lázeňské hosty, milovníky piva, labužníky, dobrodruhy nebo vojáky či sportovce.
Stránky jsou vkusně doplněné velkoformátovými fotografiemi. Moderní design ale není všechno. Stránky odpovídají zcela požadavkům uživatelům v dnešní moderní době. Jsou responzivní, přehledně se zobrazují na mobilních zařízeních – telefonech, tabletech apod.
Černé a Čertovo jezero na Šumavě není třeba představovat. Už jste ale u nich byli? Chtěli byste se vydat k Čertovu a Černému jezeru? Poradíme vám kudy se vydat, jestli cestu zvládnou i děti atd.
Výlet není náročný, měří cca 10 kilometrů, počítat ale musíte s jedním větším stoupáním od Čertova jezera směrem k Černému jezeru. A potom s jedním velmi kamenitým a hodně strmým úsekem směrem k Černému jezeru. Právě díky tomuto úseku není výlet vhodný s kočárky. Děti, které jsou zvyklé šlapat, by ho ale měly zvládnout. Tak hurá na to...
Zaparkovat zcela bezplatně můžete na parkovišti Ski & Bike Špičák na Špičáku. Z parkoviště se vydejte po červené turistické cestě (stoupá, asfalt), až dojdete k rozcestí Špičák – Pod Rixi, pokračujte doleva po Jezerním okruhu.
Přes špičácké sjezdovky, kde můžete pozorovat bikery sjíždějící svahy, projdete až k rozcestníku Čertovo jezero. Odtud je to k jezeru už jen 200 metrů. Jezero nejde celé obejít, z příchozího místa se vám na něj ale otevře hezký pohled.
Náš okruh pokračuje směrem k Černému jezeru. A na řadu přichází jedno táhlé stoupání. Většina lidí absolvuje okruh obráceně, tím si ale úplně nepomůžete, neboť jedno stoupání vyměníte za druhé.
Od jezera se vydáme opět zpět k rozcestníku Čertovo jezero. Po Jezerním okruhu (značena je tu také červená TZ) pokračujeme směr Černé jezero. Dlouhé stoupání s příjemným upraveným povrchem vede lesem. Na rozcestí Pod Malým Špičákem si můžete cestu zpestřit odbočkou na vrchol Špičák (1202). Dojdete přímo k rozhledně (po Rozvodské cestě), která se tu tyčí od roku 2014. A dojdete i k horní stanici zdejší čtyřsedačkové lanovky.
My ale pokračujeme dál směr Černé jezero. Minete Rozvodí (místo, kudy prochází hlavní evropské rozvodí Labe - Dunaj. Zatímco vody z Černého jezera odtékají do Vltavy a Labe a pak do Severního moře, vody z Čertova jezera míří do Dunaje a do Černého moře). Na dalším rozcestníku Rozvodí pokračujete po Jezerním okruhu a červené TZ k Černému jezeru. Tady vás čeká asi nejnáročnější pasáž výletu. Prudké táhlé klesání je plné balvanů a kamenů. Po zdolání tohoto úseku dojdete k Černému jezeru.
Z jezera pokračujete směrem Špičácké sedlo, vede zde NS Špičák – Černé jezero a Jezerní okruh. Tato cesta je už velmi pohodovým zakončením vašeho výletu. Široká asfaltka vede lesem, jen mírně klesá.
Po příchodu k parkovišti na sedle pokračujete po Jezerním okruhu na špičácké parkoviště. Přejdete silnici a přes Weissovu louku se dostanete až k rozcestníku pod Rixi. A tady už to znáte…
Přejeme hezký výlet.
foto: QAP.CZ
Jižní Plzeňsko skrývá mnohé, a proto udělejte si jednodenní výlet po jížním Plzeňsku, který zkrátka bude bavit celou rodinu. Můžete se těšit na zříceniny, tvrze, hrad, zámky i naučnou stezku.
Zámek Kozel
Zámek Kozel je klasicistní lovecký zámek a ojedinělé venkovské sídlo šlechty, který nabízí nejen krásný interiér, ale i krásné zahrady. V areálu zámku se po celý rok konají akce všeho druhu (akce můžete sledovat zde). Na Kozlu si můžete vybrat rovnou ze dvou prohlídkových okruhů. Můžete odhalit krásy interiéru zámku (dospělí: 140 Kč, zlevněné: 100 Kč), nebo můžete zavítat do jízdárny (vstupné: 50 Kč).
Zřícenina Lopata
Hrad Lopata byl založen ve 40. letech 14. století pány z Litic. Jméno hradu postaveného na buližníkovém suku vzniklo pravděpodobně podle tvaru hradní skály a poprvé se v pramenech objevuje roku 1377. Tato zřícenina se nachází nedalelko zámku Kozel, stačí když budete následovat modrou stezku. Na cestě narazíte na Lopatský rybník, okouzlující Roubenku u Vymrovky i na mohylové pohřebiště Hájek. Nazpátek se držte turistického označení žluté barvy, během cesty odhalíte kouzlo lesní cesty Kolejky, která prochází lokalitou, kde vedla lesní úzkokolejná železnice a posléze narazíte na Neslívský rybník, napojíte se na zelené označení a půjdete kolem zbytků tvrze Neslivy, až narazíte na onen zámek, zámek Kozel.
Vyhlídka Mariina skála
Na této skále se nachází vyhlídkový altán, který je replikou historického objektu, stávající dříve na tomto místě. První zmínky o altánu pocházejí z roku 1838. K tomuto altánku se dostane po žlutém značení od zříceniny Lopata.
Naučná stezka Františka Xavera France
František Xaver Franc byl zahradník na zámku Kozel a první amatérský archeolog regionu. Tato naučná stezka je dlouhá dobrých 10,5 km a odhalí vám zachovalá tvrziště, zaniklou ves, mohylová pohřebiště a další zajímavá místa.
Hrad Vlčtejn
Původní dřevěný hrad nechal postavit Holen z Vlčtejna. Po roce 1360 byl přestavěn Rožmberky do podoby, kterou známe teď. Hrad se otevírá návštěvníkům jeden den v roce při akci "Oživení hradu Vlčtejna". S tímto hradem je spjata pověst Jak vlk zachránil syna hradního pána, a abyste se dozvěděli, jak to všechno bylo, zamiřte na samotný hrad.
FOTO: ilustrační
Chcete si užít Černé a Čertovo jezero na Šumavě sami? Pak budete muset vyrazit brzy ráno. O prázdninách jsou totiž obě jezera v obležení turistů. Podívejte se na fotky!
Pryč jsou doby, kdy jste přišli na Čertovo jezero a byli jste tam sami. Hlavně o prázdninách jsou jezera plná turistů.
Obliba tuzemských rekreací a výletů na Šumavu v posledních letech stoupá. Šumava v posledních letech hlásí stále vyšší návštěvnost. Jen vloni zamířilo do šumavské divočiny v NP Šumava o 20 % více turistů než v roce předchozím (údaj leden-říjen 2018).
A oblíbený není jen národní park, ale i oblast CHKO Šumava. Na Železorudsku jsou vyhledávanými místy Čertovo a Černé jezero. Napomáhá tomu i snadná dostupnost, cestu zvládnou i malé děti. Na Černé jezero můžete dojít v pohodě z parkoviště ze Špičáckého sedla a vyrazit lze dokonce i s kočárkem. Vede sem totiž asfaltová cesta.
K Černému jezeru na počátku letošní letní sezony začal jezdit i turistický vláček, který měl návstěvnost ještě zvýšit. Ten je ale v současné době mimo provoz.
Černé jezero prošlo v loňské turistické sezoně obnovou. Hráz, která byla vystavěna už v 70. letech, byla opravena. K rekonstrukci bylo nutno přistoupit, jelikož hráz byla již v havarijním stavu.
foto: QAP.CZ
Rozhledna Chlum se letos už podruhé otevře návštěvníkům opět v nočních hodinách. Zápas slunce nad Plzni a večerní Plzeň budete moci pozorovat z rozhledny už za pár dní.
Letošní druhý "Noční Chlum aneb západ slunce nad Plzní a večerní Plzeň z rozhledny Chlum" se bude konat v sobotu 17. srpna. Rozhledna bude otevřena až do 22:30, od 19:00 bude ale k dispozici oheň na opečení buřtů.
V případě nepříznivé meteorologické situace bude akce zrušena. Pořadatelé ale doufají, že bude přát počasí stejně jako při prvním letošním nočním otevřením. To se uskutečnilo v červnu.
Rozhlednu Chlum (416 m.n.m.) najdete na stejnojmenném vrchu nedaleko plzeňské čtvrti Doubravka. Rozhlednu můžete navštívit i během dne, v srpnu ve všední dny od 15 do 19 hodin, o víkendech pak od 10 do 18 hodin.
foto: FCB rozhledna Chlum
Vstupenky do největšího zábavního parku v Bavorsku mají už své budoucí majitele. Hráli jste s námi? Kdo vyhrál vstupenky do Bayern Parku? Podívejte se na jména výherců.
Zájem o soutěž o vstupenky do Bayern parku byl obrovský. Všem moc děkujeme za účast a výhercům gratulujeme!
Dva výherci získávají dvě vstupenky (každá v hodnotě 23 Euro) do Bayern Parku na tuto sezonu. Výhru si prosím vyzvedněte v redakci QAP.CZ, v ulici Zikmunda Wintra 21 B po předchozí telefonické dohodě na telefonu 602 654 351.
Výherci:
Jana Pavlová z Domažlic
Lenka Lokajíčková z Plzně
Vše o Bayern Parku se dozvíš v našich Tipech do Bavorska. Psali jsme zde.