09.07.2025 19:23
09.07.2025 12:13
Divoká honička na D5! Řidič ujížděl rychlostí přes 200 km/h, policii zmizel v lese
09.07.2025 9:10
Dva požáry během jediného večera. V Plané zasahovali hasiči celou noc
Plzeňané si připomínají architekta Zápala. Jeho stavby ovlivnily tvář města - FOTKY
Významnému plzeňskému architektovi Hanuši Zápalovi je věnována výstava, která připomíná jeho tvorbu i životní příběh. Výstava vznikla ve spolupráci Západočeské galerie a města Plzně a doplní ji komentovaná prohlídka.
Až do 30. července 2025 je k vidění U Branky ve Smetanových sadech v Plzni výstava věnována jednomu z nejvýznamnějších architektů meziválečné Plzně Hanuši Zápalovi.
„Město Plzeň si váží velikánů a osobností, které jsou s ní spojeny. Jednou z nich je i architekt Hanuš Zápal, jehož architektura v našem městě zanechala nepřehlédnutelnou stopu. Stavby, které zhmotňují jeho dílo, dodnes patří a vždy budou patřit mezi chlouby naší metropole,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.
Expozice provede významnými okamžiky Zápalova života a jeho tvorbou. Připravil ji kurátor sbírky architektury Západočeské galerie v Plzni Petr Domanický ve spolupráci s městem Plzní.
„První polovina 20. století měla mimořádný význam pro vývoj architektury, urbanismu i vztahu k historickým památkám. Nebylo to jinak ani v Plzni, kde tehdy působila řada vynikajících osobností jako soukromých architektů, profesorů zdejších průmyslových škol a také jako projektantů městského stavebního úřadu. Jednoznačně největší rozsah a rozmanitost aktivit přinesl Hanuš Zápal. Jako jeden z mála zmiňovaných architektů byl rodákem z Plzeňska, jemuž věnoval celý svůj aktivní život,“ uvedl Petr Domanický.
Výstavu doprovodí komentovaná prohlídka ve středu 9. července 2025 v 17 hodin s autorem Petrem Domanickým a trojdílná minisérie o Hanuši Zápalovi, kterou připravil spolek Pěstuj prostor. Spočívá v realizaci tří rozhovorů s Petrem Domanickým, z nichž dva budou formou veřejné nahrávky v Semlerově rezidenci na Klatovské 110. První z nich se uskuteční 30. června v 17 hodin.
„Letos si připomínáme výročí 140 let od narození významné osobnosti západočeské architektury 20. století. Hanuš Zápal jako zaměstnanec města projektoval veřejné budovy v Plzni, jako jsou například školy nebo sociální ústavy, a také se věnoval záchraně památek v regionu. Proto mě těší, že touto výstavou můžeme připomenout jeho dílo,“ sdělila radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.
Hanuš Zápal
Hanuš Zápal byl žákem Josefa Schulze a Rudolfa Kříženeckého na pražské technice. Byl nadaným kreslířem, který prošel mimo jiné praxí v ateliérech slavných architektů Jana Kouly, autora rekonstrukce renesanční plzeňské radnice, nebo Antonína Balšánka, spolutvůrce pražského Obecního domu.
V plzeňských ulicích se lze setkat se Zápalovými stavbami doslova na každém kroku. K těm nejstarším patří budova obchodní akademie v neoklasicistním stylu, navržená ještě před první světovou válkou, dále tzv. mrakodrap, což je shluk domů ve stylu dekorativismu, zakončený nástavbami ve tvaru koruny, poblíž Wilsonova mostu. V centru stojí také mohutná budova divadelních dílen se střechou ve tvaru kupole a řada školních staveb.
Zápalovy projekty školních budov byly na svoji dobu moderní a nadčasové, což dokazuje i to, že většina z nich je využívána pro školní účely i dnes. Školy nevynikaly pouze svojí funkčností, ale i moderně řešenou architekturou. Z pozdní tvorby je to například konstruktivistický objekt Pikovy měšťanské školy nebo českobratrský kostel v Kralovicích.
Po Hanušovi Zápalovi je pojmenována veřejná architektonická soutěž, jejímž cílem je nalézt a ohodnotit nejkvalitnější stavby reprezentující architektonickou kulturu v Plzni za období posledních čtyř let. Cena Hanuše Zápala se řídí daným statutem a tvoří ji grafický list se Zápalovým portrétem, originální listina dokládající udělení ceny a stotisícová finanční odměna.
Foto QAP