Možná právě teď je ten správný čas…

11.07.2025 11:03

Návštěva gynekologa nebo chcete-li ženského lékaře. Nejedna žena si řekne: „Vždyť mi nic není, proč bych tam chodila?“ A právě to je důvod, proč byste měla. Proč je důležité nezanedbávat prevenci, vysvětluje MUDr. Jan Harašta, gynekolog z EUC Kliniky Plzeň.

EUC gynekolog_0725_EUC (4)
EUC gynekolog_0725_EUC (4)EUC gynekolog_0725_EUC (2)EUC gynekolog_0725_EUC (1)

Spousta gynekologických problémů se dlouho neprojevuje žádnými příznaky – například počínající záněty, změny na děložním čípku nebo i přednádorové stavy. Zhruba 30–40 procent žen tyto prohlídky zanedbává nebo na ně chodí nepravidelně. Přitom právě pravidelná kontrola může tyto potíže odhalit dřív, než začnou dělat problémy. A to je obrovská výhoda. Včas znamená jednodušeji, rychleji a často i bezbolestně. Navíc – prevence není jen o zdraví, ale i o vašem klidu. Když víte, že je všechno v pořádku, žije se hned snáz.

Jak zásadní roli hraje prevence v gynekologii a proč by ženy neměly péči o své zdraví odkládat, vysvětluje MUDr. Jan Harašta, gynekolog z EUC Kliniky Plzeň.

Pane doktore, kde vidíte největší potenciální nebezpečí pro ženu, která usoudila, že „v tomhle věku už na gyndu nemusí“?

Osobně vnímám největší nebezpečí právě v tom, že mnohé závažné stavy se neprojevují ve svých počátečních stádiích. Ženy jsou proto relativně v klidu a v naší ordinaci se objeví až v momentě, kdy se začnou cítit nekomfortně a kdy domácí samoléčba nepomáhá. Svým pacientkám proto zásadně radím: raději na preventivní prohlídku, která trvá pár minut, než něco podcenit a pak několik měsíců usilovat o nápravu.

Hraje věk pacientek nějakou roli v pravidelnosti prohlídek? Jsou mladší ženy disciplinovanější?

Z mé vlastní zkušenosti bych řekl, že do zhruba 65 let se disciplinovanost v jednotlivých věkových kategoriích nemění. Pravda, starší ženy, které jsou již delší dobu po menopauze, už více tíhnou k často skloňovanému klišé, že když nemenstruují, tak co by dělaly u gynekologa. A právě v této skupině často řešíme například nádorová onemocnění, která by se mnohdy, s dnešním moderní diagnostikou, dala včas a efektivně řešit a zabránit tak jejich šíření.

Preventivní prohlídky u praktického lékaře nebo stomatologa mají nejspíš ženy zafixované lépe, proč tomu tak není u gynekologie?

Neřekl bych, že jde o nižší povědomí žen o gynekologických preventivních kontrolách. Do určité míry tam ale hraje roli pořád ještě zakořeněné nastavení, že naše péče končí s menstruačním krvácením a tedy dobou, kdy může žena otěhotnět. U mnohých starších žen je to i stud spojený s intimním vyšetřením. Ty se pak těmto kontrolám vyhýbají, přestože ví, že by k nám chodit měly.

Součástí prevence je screening zaměřený na hustotu kostí, který je určující pro oddálení osteoporózy, „tichého zloděje kostí“, hrozby pro ženy nejen středního věku. Evidujete zvýšený zájem o toto vyšetření?

A nejen pro ženy. Od roku 2024, kdy zdravotní pojišťovny zahájily screening tohoto onemocnění v určitých věkových kategoriích, je samozřejmě poptávka po tomto vyšetření výrazně vyšší. Bohužel, paradoxně zvýšený zájem přechodně vedl k přeplněným objednávacím kalendářům v zařízeních, která toto bezbolestné a šetrné vyšetření provádí. Situace se ale postupně zlepšuje a jsem velmi rád, že i naše klinika od května 2025 disponuje jedním z nejmodernějších denzitometrických přístrojů Plzeňském kraji – na své detaši v Kralovicích, kde máme zároveň gynekologickou ordinaci a objednací lhůty se zatím stále drží v rámci 1-2 týdnů. Kralovice jsou v dojezdové vzdálenosti do 40 minut od Plzně, což už dneska není žádný problém. Musím konstatovat, že nastavení pacientů se mění: za kvalitní péčí jsou ochotni dojet kamkoliv.

Další ze screeningových programů cílí na prevenci kolorektálního karcinomu, kdy je ročně ve stadiu III a vyšším diagnostikováno přibližně 3 500 případů tohoto onemocnění. Ani toto číslo nepřesvědčí některé ženy, aby Vás navštěvovaly pravidelně?

Je smutné a alarmující zároveň, že část žen má obecně přístup ke screeningu odtažitý – zastávají názor, že je lepší nevědět, zda „tam něco je, protože copak, kdyby tam něco našli“. Tenhle postoj, bohužel, u některých z nich představuje přímé ohrožení života. Jako gynekologové tento screeningový program vítáme a ve spolupráci s praktickými lékaři jsme díky němu schopni odhalit mnohá onemocnění tlustého střeva (a v převážné většině nezhoubná), která by se jinak mohla časem v nepoznané formě vyvinout do pokročilejších stádií. Pořád je ale řada žen, našich pacientek, které toto preventivní vyšetření odmítají striktně nebo na základě vydané žádanky stejně nakonec nikam nejdou.

Co byste nejen svým pacientkám závěrem doporučil?

Obavy nejsou na místě, nebojte se vyšetření na gynekologii. Pár minut jednou za rok Vám může zajistit klidnou mysl a jistotu, že jste v pořádku. A nestyďte se nám při vyšetření říci, co je pro Vás bolestivé, nepříjemné, co Vás trápí. Jsme tu proto, abychom Vám pomohli. Důvěřujte nám, máme opravdu společný zájem.

 

EUC je jedna z největších sítí ambulantních klinik v ČR.

Navštivte kliniku v Plzni.
Denisovo nábřeží 1000/4, Plzeň 301 00

+420 378 218 111
recepce.plzen@eucklinika.cz
www.euc.cz

foto: EUC klinika

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT