Auto CB ŠKODA nový SUPERB

Plzeňský kraj zažívá velký boom v pěší a poutní turistice

24.09.2022 9:45

Trendem turistiky se stávají pěší dálkové trasy. Víte, že několik tras prochází také Plzeňským krajem. Jde například o Zlatou stezku, Vintířovu stezku nebo Husovu stezku.

CG0A3293

Oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Plzeňského kraje kvůli velkému zájmu o poutní trasy nabízí pěším turistům spousty materiálů. Kraj v rámci evropských projektů vyznačil v terénu, osadil odpočinkovými místy a marketingově zviditelnil dvě dálkové pěší trasy - Zlatou a Vintířovu stezku.

Zlatá stezka vede v regionu z Chodové Plané přes Český les a Šumavu, a za někdejším královským městem Kašperské Hory navazuje na Zlatou stezku v sousedním Jihočeském kraji.

„Ke Zlaté stezce jsme vydali přehledovou mapu, mapy jednotlivých etap a dále etapového průvodce, kde jsou popsány jednotlivé etapy včetně mapek a popisu jednotlivých turistických cílů po trase. Existují i webové stránky o stezce www.zlatoustezkou.cz,“ říká Libor Picka, člen rady pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Po stopách poutníka Vintíře

Česko-bavorská Vintířova stezka je pěší dálková poutní stezka, která propojuje významná místa spjatá se středověkým poustevníkem a prvním obyvatelem Šumavy svatým Vintířem. Celkově je stezka rozdělena do 9 jednodenních etap, měří  162 km. Stezka má nové značení, na některých místech najdete i nové lavičky nebo herní prvky pro děti. Plzeňský kraj označil tuto historickou cestu spolu s bavorskými partnery.

Krajem prochází také velká část Vintířovy stezky. I ta se těší velké oblibě.

Plzeňský kraj v poslední době nechal vyznačit i nové výletní okruhy, které vznikly u Hartmanic, Horažďovic, Annína, Žichovic, Sušice nebo Chanovic. „Česko-bavorská Vintířova stezka je pěší dálková poutní stezka, která propojuje významná místa spjatá se středověkým poustevníkem a prvním obyvatelem Šumavy svatým Vintířem. Celkově je stezka rozdělena do 9 jednodenních etap, měří 162 km. Stezka má nové značení, na některých místech najdete nové lavičky nebo herní prvky pro děti. Plzeňský kraj označil tuto historickou cestu spolu s bavorskými partnery,“ přibližuje dále Libor Picka.

 

V regionu si můžete připomenout i odkaz mistra Jana Husa. Husova stezka je poutní stezka vedoucí z Prahy do Kostnice a měří celkem 800 km. Mapuje cestu mistra Jana Husa (kolem roku 1370 Husinec – 6. července 1415 Kostnice) z Čech do Kostnice, kde byl v roce 1415 upálen. V Čechách je 250 km Husovy stezky, další stovky kilometrů vedou přes Německo. 

V Plzeňském kraji můžete absolvovat následující etapy Husovy stezky:

Etapa 07: Krakovec – Kralovice (21,4 km)

Krakovec – Šípy – Milíčov – Kožlany – Hradecko – Hubenov – Kralovice
6 hodin a 10 minut

Etapa 08: Kralovice – Rabštejn nad Střelou (23,6 km)

Kralovice – Mariánská Týnice – Bílov – Potvorov – Žihle – Rabštejn nad Střelou
6 hodin a 51 minut

Etapa 09: Rabštejn nad Střelou – Nečtiny (16,7 km)

Rabštejn nad Střelou – Brdo – Manětín – Lešovice – Nečtiny
4 hodiny a 59 minut

Etapa 10: Nečtiny – Bezdružice (21,2 km)

zámek Nečtiny – Umíř – Krsy – Bezdružice
6 hodin a 19 minut

Etapa 11: Bezdružice – Planá (23,6 km)

Bezdružice – Čeliv – hrad Krasíkov (Švamberk) – Domaslav – Kořen – Planá
6 hodin a 56 minut

Etapa 12: Planá – Tachov (15,6 km)

Planá – Nahý Újezdec – Lom u Tachova – Tachov
4 hodiny a 18 minut

Etapa 13: Tachov – Bärnau (Německo) (21,4 km)

Tachov – Světce – Mýto – Oborská Hájenka – Schmuckerhof – Bärnau
6 hodin a 31 minut

Přes Plzeňský kraj vede také Evropská dálková trasa E6. Pěšky se můžete vydat z Chebu do Železné Rudy. Trasa vede z Finska, na českém území začíná u Chebu, vede přes Mariánské Lázně, Šumavu až k hraničnímu přechodu Alžbětín. Z Německa se stáčí do Rakouska, pokračuje na Balkán a končí v řecké Alexandropolis. Na českém území se jedná zhruba o 200 kilometrů.

V Plzeňském kraji prochází dálková trasa E6 údolím řeky Mže od Plané do Stříbra. Zavede vás ke klášteru Kladruby, k zámku Horšovský Týn, do centra Chodska Domažlic, Kdyně, do Nýrska a na Šumavu. Vede kolem kolem kaple sv. Kunhuty, přes Prenet, Můstek a Pancíř do Železné Rudy na hraniční přechod Alžbětín, Tady na vlakovém nádraží začiná rakouská část trasy E6.

 

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT