Auto CB ŠKODA ZSA_copy
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Nevhodná štěňata z množírny házeli do kontejneru – FOTKY

26.09.2022 14:34

Obviněná skupina lidí chovala psy v nevhodných podmínkách a množila je za účelem prodeje. Zvířata byla zanedbaná, špatně krmená, bez řádného očkování a péče. Tři muže navíc policie obvinila z týrání zvířat. Štěňata ve špatném zdravotním stavu vyhodili do kontejneru.

množírna Plzeňský kraj_260922_PČR (3)
množírna Plzeňský kraj_260922_PČR (3)množírna Plzeňský kraj_260922_PČR (5)množírna Plzeňský kraj_260922_PČR (4)množírna Plzeňský kraj_260922_PČR (1)množírna Plzeňský kraj_260922_PČR (6)množírna Plzeňský kraj_260922_PČR (2)

Případ se netýká jen Plzně a Plzeňského kraje, obviněná skupina obchodovala na různých místech v republice. „V březnu přijali kolegové z Berouna oznámení ženy, která přes internetový portál zakoupila a v Plzni převzala štěně křížence za deset tisíc korun, avšak po několika dnech přes veškerou péči veterináře muselo štěně podstoupit eutanázii kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Časem přicházela další oznámení z různých míst naší republiky a kriminalisté na případu intenzivně pracovali,“ popsala Dagmar Brožová, mluvčí policie.

„Na základě předchozího souhlasu státní zástupkyně bylo zadrženo devět osob a byly provedeny domovní prohlídky. V těchto dnech zahájili trestní stíhání devíti osob – pěti mužů ve věku 46 let, 31 let, 22 let, 24 let a 49 let, čtyř žen ve věku 49 let, 24 let, 21 let a 22 let, které byly obviněny ze spáchání zločinu chov zvířat v nevhodných podmínkách v jednočinném souběhu s přečinem neoprávněné podnikání. Tři muži byli navíc obviněni z trestného činu týrání zvířat,“ uvedla Dagmar Brožová.

Zvířata, která se jim nepodařilo prodat, přechovávali v nevhodných podmínkách. „To vedlo k prohlubování již tak špatného zdravotního stavu zvířat a následkem nákazy parvavirózou uhynulo či muselo být utraceno nejméně 18 štěňat. Tři muži byli obviněni navíc z týrání zvířat proto, že se společně domluvili na tom, aby zvířata ve špatném zdravotním stavu vyhodili. Úmyslně je poté odložili či vyhodili v travnatém porostu nebo do kontejneru s vědomím toho, že tito psi jsou nemocní a že za značného utrpění uhynou,“ popsala mluvčí policie.

Skupina obviněných obchodem získala minimálně 355 tisíc korun. „Obvinění odebírali zvířata ve věku nižším než 50 dnů po narození, což je podle zákona na ochranu zvířat proti týrání minimální doba stanovená k odběru štěňat. Obvinění odebírali štěňata z chovů i přesto, že věděli či byli minimálně srozuměni s tím, že životní a hygienické podmínky chovu nejsou vyhovující, neboť štěňata byla již v době odběru celkově zanedbaná, ve špatné krmné kondici, bez řádného očkování a odčervení, což mělo za následek to, že měla zdravotní problémy,“ řekla Brožová s tím, že obviněné osoby uskutečnili nejméně 34 prodejů štěňat rasy havanský psík, pomeranian, trpasličí pinč, zlatý retrívr, yorkshire, labrador, border kolie, stafordšírský bulteriér, francouzský buldok či jezevčík.

Kriminalisté spolu se spisovým materiálem státnímu zástupci doručili podnět k návrhu na vzetí obviněných do vazby. Soudce shledal důvody vazby, avšak ta byla nahrazena zárukou a písemných slibem obviněných, že povedou řádný život a nedopustí se žádné trestné činnosti. Obvinění byli propuštěni na svobodu. Hrozí jim trest odnětí svobody na pět až deset let.
 

Foto PČR

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Techmania Workshopy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA nová FABIA_copy