150 kostýmů, nové pojetí i dětské baletní role. To je Čajkovského Louskáček v DJKT

18.11.2022 7:40

V sobotu 19. listopadu se bude konat dlouho očekávaná premiéra nového nastudování slavného klasického baletu Louskáček. Velké divadlo nabídne milovníkům baletu kouzelný pohádkový příběh.

02_Louskacek-media-root-1229
02_Louskacek-media-root-122901_Louskacek-media-root-114703_Louskacek-media-root-218604_Louskacek-media-root-2140

Jeden z nejoblíbenějších klasických baletů měl světovou premiéru před 130 lety. Libreto vychází z povídky Ernesta Theodora Amadea Hoffmana Louskáček a myší král a vypráví o kouzlu štědrovečerní noci, kdy dívenka Klárka společně s Louskáčkem přemůžou zlé myši a putují do pohádkové země.

Autorem nového nastudování je Jiří Pokorný. Ten upravil známé libreto a vytvořil vlastní verzi tohoto baletního evergreenu. „Od původní dějové linie se příliš nevzdalujeme a respektujeme i Čajkovského hudbu. Chtěli jsme se ale více přiblížit plzeňským reáliím a magickému světu divadla. Naše hlavní hrdinka Klárka, milující tanec a divadlo, svede společně s Louskáčkem boj s Myším králem, projde královstvím Sněhové víly a dorazí do imaginárního světa splněných přání, kde se stane vytouženou tanečnicí,“ nastiňuje své pojetí Jiří Pokorný, jenž ve své choreografii dostojí mistrovství klasického baletu.

Klárku při jejím dobrodružství doprovodí Drosselmeyer v podání Vojtěcha Jansy a Sněhová víla, kterou v alternacích tančí Sara Aurora Antikainen, Mami Mołoniewicz či Afroditi Vasilakopoulou, Myším králem bude Karel Audy, Gaëtan Pires nebo Richard Ševčík. V dalších rolích se objeví celý soubor baletu DJKT doplněný o stážisty a děti z Baletní školy DJKT a členy Kajetána – dětského operního sboru DJKT.

Pohádkovou atmosféru vykouzlí nejen vánoční příběh o splněném přání a nezaměnitelná Čajkovského hudba, ale také scéna a na 150 kostýmů Dany Haklové: „Ke každé práci přistupuji s velkou pokorou a k baletu obzvlášť, neboť klade na výtvarníka vysoké nároky. Natož pak titul, který každý zná a očekává, že uvidí to ‚své‘. S Jirkou Pokorným pracuji na třetí inscenaci a jak ho znám, nerad chodí ‚vyšlapanými‘ cestičkami a snaží se najít něco nového a překvapivého. Nebojí se riskovat a svými nápady a nadšením pro věc umí nadchnout i své spolutvůrce. Já nejsem výjimkou. A tak náš Louskáček bude i po výtvarné stránce něčím trochu jiným a já věřím, že se bude líbit a vykouzlí úsměv na tváři malým i velkým divákům.“

Foto Martina Root

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Tabory primeststke ovce (zkouška plnosti webu)_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT