Transfuzní oddělení FN Plzeň nutně potřebuje krev A- a A+

21.09.2023 18:00

Transfuzní oddělení FN Plzeň patří mezi největší transfuzní zařízení v České republice. Zajišťuje celé spektrum činností související s transfuzní problematikou. V současné době prosí dárce jen o určité krevní skupiny.

slavnostní představní Transfuzního oddělení_0623_QAP (24)

Transfuzní oddělení zajišťuje transfuzní přípravky pro FN Plzeň a další zdravotnická zařízení v regionu.Dárci krve se mohou stát lidé v dobrém zdravotním stavu, kteří neprodělali vážné onemocnění. Proto dárci nesmí zatajit skutečnosti o svém zdravotním stavu v minulosti i současnosti. Příjemce nemá být poškozen podáním krve, dárce nemá být vystaven riziku při odběru krve.

Před odběrem je dobré, zvláště v horkých letních dnech, dbát na dostatečný pitný režim a omezit tučná jídla, alespoň večer a ráno před odběrem.

V současné době nemocnice potřebuje hlavně krev A- a A+. "Dočasně zkracujeme interval mezi odběry pro dárce krevní skupiny A-, pro muže na 8 týdnů, pro ženy na 12 týdnů," uvedlo transfuzní oddělení. Zásoby se každým dnem tenčí, k 21. září je na skladě pouze 42 % krve A+, krev A- je na tom se svými 19 % rapidně hůře.

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Techmania Lunární léto
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte_copy