QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

01.03.2024 20:00

Plzeň prohrála s Hradcem Králové

Mountfield Hradec Králové - HC Škoda Plzeň 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Tříkrálová sbírka začíná. Kdy a kde můžete přispět?

02.01.2024 13:11

Tříkrálová sbírka navazuje na starou kolednickou tradici, jde o největší pravidelnou sbírkou pro potřebné u nás. Jak přispět? Jaké akce se budou konat? Čtěte v článku.

Tříkrálový pochod Plzeň

K začátku roku nedomyslitelně patří Tříkrálová sbírka. Jinak tomu nebude ani letos, kdy se uskuteční již dvacátý čtvrtý ročník. Tři králové vyrazí v novém roce na koledu ve dnech 1. – 14. ledna 2024.

Tříkrálová sbírka v roce 2023 dosáhla svého rekordu výtěžkem ve výši téměř 166 milionů korun. V Diecézi plzeňské, rozkládající se na většině Plzeňského a Karlovarského kraje, se vykoledovalo skoro 7 milionů korun.

Ze zdrojů Tříkrálové sbírky jsou pak podpořeny vybrané charitní sociální služby, starající se například o lidi s různými handicapy, seniory s omezenou soběstačností, dlouhodobě nemocné, lidi bez domova, matky s dětmi v tísni, děti a mládež ze sociálně znevýhodněného prostředí a mnohé další.

Jak přispět?

Hlavní způsob koledování bude tradičně od domu k domu, kdy za zpěvu koledy „My tři králové jdeme k vám“ budou tři králové psát na futra dveří či vrátka K+M+B 2024.

Kdo se nesetká s koledníky, může navštívit oficiální web sbírky www.trikralovasbirka.cz, kde je otevřena online kasička – platební brána. Ta má tu výhodu, že si dárce může na základě zadání města, názvu charity či uvedení PSČ konkrétně zvolit, v jaké lokalitě má jeho dar pomáhat. Přímo na pokladničkách mohou být také nalepeny QR kódy. Ty umožní darovat i lidem, kteří se s koledníky potkají, ale nebudou mít u sebe peníze v hotovosti. Zvolit lze také bankovní převod na účet Tříkrálové sbírky.

V obcích a městech plzeňské diecéze se připravuje řada místních zahájení a dalších doprovodných akcí.

Do několika z nich se zapojí biskup plzeňský Tomáš Holub. Ve středu 3. 1. dopoledne zahájí Tříkrálovou sbírku v Karlových Varech. Ve čtvrtek 4. 1. proběhne od 16 hodin zahájení Tříkrálové sbírky v mázhauzu plzeňské radnice a otec biskup posléze požehná koledníkům v katedrále sv. Bartoloměje. V pátek 5. 1. pak vyrazí na koledu Kraje + Města + Biskupství v Plzni, a to spolu s hejtmanem Plzeňského kraje Rudolfem Špotákem a plzeňským primátorem Romanem Zarzyckým.

 

K+M+B

Písmena značí jak jména králů Kašpara, Melichara a Baltazara, kteří se přišli poklonit Ježíškovi k jesličkám, tak i význam požehnání: „Christus mansionem benedicat,“ neboli: „Ať Kristus požehná tomuto domu.“ Koledníci s sebou nosí svěcené křídy, a tak se toto požehnání předává od biskupa či kněze až k dárci.

Výběr z ohlášených tříkrálových akcí v Plzeňském kraji:

Domažlice

Slavnostní zahájení proběhne v sobotu 6. 1. 2024 ve 13 hodin v kostele Narození Panny Marie.

Klatovy

Zahájení Tříkrálové sbírky s žehnáním koledníkům proběhne 3. 1. 2024 od 15 hodin na zahradě Domova pokojného stáří Oblastní charity Klatovy.

Tříkrálový koncert se uskuteční v Jezuitském kostele v Klatovech 5. 1. 2024 od 18 hodin. Vystoupí Sedmikrásky, Gospel Time, H®OŠI, Camerata a klatovská ZUŠ.

Plzeň

Po zahájení Tříkrálové sbírky 4. 1. v 16 hodin v mázhauzu plzeňské radnice bude v katedrále sv. Bartoloměje k vidění Staroplzenecký Živý Betlém a plzeňský biskup Tomáš Holub zde požehná koledníkům.

Na 6. 1. 2024 od 16 hodin je přeložen koncert na podporu Tříkrálové sbírky hudební skupiny Quo Vadis, bude se konat v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plzni. Měl se uskutečnit už na 2. svátek vánoční, ale z důvodu nemoci byl naplánován v novém termínu.

7. 1. projde Plzní Tříkrálový pochod k Ježíšku. Začíná se na náměstí Republiky ve 14 hodin a končí se v kostele U Ježíška. Od 15 hodin zde bude také k vidění Staroplzenecký Živý Betlém, od 16 hodin začne poutní mše za doprovodu pěveckého sboru Vox imperfekta.

Měčín

Tříkrálový koncert se bude konat v neděli 7. 1. 2024 od 15 hodin v kostele sv. Mikuláše. Vystoupí pěvecký sbor žáků ZŠ Měčín a hosté.

Tachov

Tříkrálový koncert se uskuteční 7. 1. 2024 od 15 hodin v Muzeu Českého lesa.

 

Foto ilustrační Milan Svoboda

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi