QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Zoologická v Plzni hlásí první přírůstek tohoto roku – FOTKY

02.01.2023 13:09

První den nového roku a hned první radost v Zoologické a botanické zahradě města Plzně. V noci z 1. na 2. ledna se totiž na statku Lüftnerka narodil roztomilý kozlík.

koza girgentánská (3)
koza girgentánská (3)koza girgentánská (2)koza girgentánská (4)

Mezi první přírůstky v Zoologické a botanické zahradě města Plzně tradičně patří jehňata a kůzlata ze statku. Letos tomu nebylo jinak. „V pondělí ráno přivítal chovatele na statku Lüftnerka samec plemene kozy domácí – koza girgentánská (původem ze Sicílie), který se narodil v noci z 1. na 2. ledna. V Plzni je chováno už více než 20 let,“ informoval o události Martin Vobruba, mluvčí zoo.

  • výška těla u kozla 80-90 cm, u kozy 60-70 cm
  • váha u kozla 70-80 kg, u kozy 40-50 kg
  • barva: bílá nebo hnědobílá
  • dva spirálově stočené rohy: u kozla až 60 cm dlouhé a u kozy až 40 cm dlouhé
  • Rozšíření: Provincie Agrigento na Sicílii

„Girgentánská koza je odolné plemeno, které je převážně chováno pro produkci mléka, ale také masa. Jedna koza vyprodukuje ročně okolo 400 litrů mléka. Na počátku 90. let bylo toto plemeno před vyhubením. Díky svému neobvyklému vzhledu si ale naštěstí našla přátele v zoologických zahradách. Nadace SAVE, evropská zastřešující organizace pro udržení chovu starých chovných plemen a druhů kulturních rostlin, sídlící ve Švýcarsku, se rozhodla koordinovat chov posledních 200 kusů, které zůstaly farmářům na Sicílii,“ uvedl mluvčí zoologické zahrady.

Foto Zoologická a botanická zahrada města Plzně

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Stodola černá ovce_copy_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB Kamiq