Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

16.06.2024 14:15

Tragická nehoda zastavila provoz na dálnici, na D5 zemřel motorkář

Nehoda se stala dopoledne u Loděnice ne Berounsku ve směru na Prahu

Cyklisté se vracejí do plzeňských ulic, Velká podzimní cyklojízda je tady!

21.09.2015 9:34

Do plzeňských ulic vyrazí stovky cyklistů. Po roce se vrací Velká podzimní cyklojízda, která se bude konat symbolicky na Den bez aut 22. září.

FOTO Qap.cz

Iniciativa Plzeň na kole zve již tradičně na Velkou plzeňskou podzimní cyklojízdu, která se symbolicky koná 22. září na Den bez aut. Jako vždy na ni zve všechny, kdo rádi jezdí nebo by rádi jezdili po městě na kole, ale zatím se z různých důvodů trochu bojí.

Cyklojízda je tradiční oslavou městské cyklistiky a ukazuje, že i lidé na kolech a koloběžkách mají v městské dopravě své místo. Opět upozorní i na překážky, s nimiž se lidé na kolech v Plzni potýkají.

Začátek Velké plzeňské podzimní cyklojízdy je v úterý 22. září v 17.00 hodin před radnicí na náměstí Republiky. Na Facebooku potvrdily účast již více než dvě stovky městských cyklistek a cyklistů.

"Cyklojízdu zahájíme v pět hodin na náměstí Republiky před radnicí. Tentokrát nás čeká asi 5 kilometrová trasa, kterou projedeme v příjemném tempu a skončíme na Městské plovárně, kde bude následovat koncert skupiny Poitín pořádaný ve spolupráci s organizací Pěstuj prostor," uvádí Michal Bryxí, spoluorganizátor letošní cyklojízdy z iniciativy Plzeň na kole.

Letošní trasa cyklojízdy se vyhýbá velkým silničním tahům a její část je dokonce vedena mimo silnici podél řeky Radbuzy. Smyslem celého happeningu je kromě dobrého pocitu z jízdy na kole i vyvolat v Plzeňanech a Plzeňankách zájem o věci veřejné a zdravý životní styl. Cyklojízda tak opakovaně upozorňuje na chybějící kvalitní stojany pro kola, propojení cyklostezek v centru města nebo pro cyklisty nezprůjezdněné jednosměrné komunikace.

"Na předchozí jarní cyklojízdu, která tradičně bývá větší než ta podzimní, dorazilo rekordních pět set účastníků. Potvrzuje se, že lidé po Plzni na kole jezdit chtějí. Je třeba, aby město přehodnotilo svůj přístup k městské cyklistice a změnilo i svůj negativní pohled na konání cyklojízd, které se ostatně konají jen dvakrát do roka," říká Lucie Hemrová, spoluorganizátorka cyklojízdy a členka iniciativy Plzeň na kole.

"Pro ty, kdo právě nemají k dispozici žádné kolo ani koloběžku, jsme opět zajistili půjčování kol a koloběžek pro tento den zdarma," doplňuje Michal Bryxí.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte