Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Incident v Doosan Aréně. Fanoušci vtrhli na hrací plochu, zasahovala policie

22.05.2024 21:15     23.05.2024 15:20

Středeční finálové utkání MOL Cupu mezi Plzní a Spartou provázel i skandál. Po skončení vyhecovaného utkání, který vyhrála nakonec Sparta, fanoušci obou týmů vtrhli na hrací plochu.

2024.05.22-20.06.35-432w

Chování fanoušků po konci utkání si vyžádalo zásah policie. Fanošuci vtrhli na plochu a došlo k bitce. "S ohledem na skutečnost, že se pořadatelské službě nepodařilo zabránit vstupu fanoušků obou týmu na hrací plochu, museli jsme s ohledem na obnovení veřejného pořádku, zmírnění eskalace a zabránění vzájemného napadání fanoušků obou týmu vstoupit na hrací plochu. Několik osob, které na policisty útočily, jsme přímo na hrací ploše omezili na osobní svobodě," uvedla k incidentu v závěru fotbalového utkání policejní mluvčí Pavla Burešová.

Chování fanoušků řešili policisté už na počátku zápasu. "Hned na počátku utkání to bylo použití pyrotechniky v prostorách tribuny stadionu. Tímto přestupkovým jednáním se zabýváme," upřesnila Pavla Burešová.

Policie zaznamenala více přestupků. Kolik jich ale nakonec bude, ještě vyhodnocuje. "Dění před samotným utkáním, v jeho průběhu i po jeho ukončení budeme vyhodnocovat, a to i z kamerových záznamů, abychom zjistili veškeré případy protiprávního jednání. Nicméně zaznamenali jsme několik případů použití pyrotechniky či vhození předmětů na hrací plochu," doplnila policejní mluvčí.

Potyčky fanoušků pokračovaly i po skončení utkání. "Po utkání jsme zaznamenali v Plzni několik potyček, které řešíme. Většina fanoušků AC Sparta Praha už odjela, stále dohlížíme a zajišťujeme veřejný pořádek a monitorujeme situaci," uvedla později mluvčí policie.

Fotbalová asociace České republiky ve svém vyjádření odsoudila chování fanoušků:

„FAČR věnovala maximální úsilí tomu, aby finále MOL Cupu bylo skutečným vyvrcholením domácího poháru. Představitelé asociace se proto v minulých týdnech opakovaně sešli se zástupci fanoušků, bezpečnostními manažery i dalšími funkcionáři obou klubů, a společně se snažili nastavit taková opatření, která přispějí k hladkému průběhu finále i slavnostnímu ceremoniálu po zápase. Chtěla se tak vyhnout nedůstojným obrázkům, které v českém fotbale vidět nechceme.

Asociace proto dopředu avizovala, že vstup na hrací plochu je zakázaný. Toto bezpečnostní nařízení mělo minimalizovat riziko střetu obou fanouškovských táborů. FAČR o tom informovala prostřednictvím svých komunikačních kanálů, v médiích, informaci šířily oba kluby a několikrát zazněla i na stadionu.

Bezpečnostní služba se snažila situaci po utkání řešit bez aktivního zapojení policie. Tu o součinnost dle zákona o podpoře sportu požádal bezpečnostní manažer ve chvíli, kdy na hrací ploše reálně hrozil hromadný střet příznivců obou klubů a docházelo i k dalším výtržnostem, jako například útokům na reportéry České televize.

FAČR událostí, které po finále nastaly, lituje, protože hrubě poškozují fotbal jako celek. Navíc v době, kdy v Česku probíhá fotbalový boom, ke kterému přispěli právě i fanoušci. Středeční události ukázaly, že snaha o kultivaci fanouškovského prostředí musí pokračovat.

Asociace děkuje všem divákům, kteří nastavená pravidla respektovali. Na druhou stranu důrazně odsuzuje chování těch fanoušků, kteří se nejen na hrací ploše dopouštěli výtržností.“

AKTUALIZACE:

23.05.2024 11:03

"V souvislosti s včerejším fotbalovým utkáním jsme zaznamenali několik případů použití pyrotechniky nebo vhození předmětů na hrací plochu. Po utkání jsme také v Plzni zaznamenali několik potyček, kterými se nyní zabýváme. Nicméně abychom zjistili veškeré protiprávní jednání, vyhodnocujeme nyní dění před samotným utkáním, v jeho průběhu i po jeho ukončení, a to i z kamerových záznamů nebo z virtuálního prostředí," uvedla ve čtvrtek 23. května mluvčí policie. "Několik osob, které na policisty útočily, jsme přímo na hrací ploše omezili na osobní svobodě."

V souvislosti s fotbalovým utkáním ošetřili záchranáři na místě několik zraněných osob. Naštěstí se nejednalo o vážná poranění.

"Jednalo se například o mladou slečnu, která se nadýchala kouře z pyrotechniky, či pád menšího billboardu na jednoho z diváků v okolí stadionu. Další mladá žena utrpěla úraz kolene při odchodu ze stadionu. Žádný z účastníků utkání nebyl vážněji zraněn a nikdo není ohrožen na životě," potvrdil mluvčí záchranné služby.

23.05.2024 13:50

„Vedení Fotbalové asociace České republiky bezprostředně po skončení středečního utkání finále MOL Cupu zahájilo vlastní šetření incidentů, které provázely zmíněné utkání. Vedení FAČR si vyžádalo podrobné podklady jednotlivých složek asociace, které se na organizaci utkání podílely. Ve vyhodnocení zohlední také stanoviska Policie České republiky a obou klubů. Se závěry šetření bude seznámen Výkonný výbor FAČR a poté asociace také oznámí přijatá opatření,“ uvedla FAČR.

23.05.2024 15:20

"Při organizaci utkání jsme postupovali v souladu se všemi doporučeními a pokyny pořadatele (FAČR) a vyvinuli v této oblasti maximální úsilí. Směrem k fanouškům jsme opakovaně komunikovali, že si nepřejeme jejich vstup na hrací plochu. Mrzí nás, že přes veškeré úsilí a vyvinutou snahu došlo na trávníku k násilí, které na fotbal nepatří a nechceme ho na stadionech vidět. Vnímáme zároveň, že celý fotbal musí toto řešit, aby se podobné scény v budoucnu již nikdy neopakovaly a povedeme v tomto směru interní kroky i ve vztahu k našim fanouškům," uvedlo vedení plzeňské Viktorky.

Foto Hynek Sladký

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Auto CB DACIA Duster
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte