Na Špičák se vrací mezinárodní závody v downhillu. Jak ovlivní víkendový provoz lanovky?

02.07.2024 19:00

iXC Downhill Cup se na šumavském Špičáku koná od pátku 5. do neděle 7. července. Na startu budou cyklisté z 18 zemí. Jak závody ovlivní provoz lanovky?

iXS_EDC_Spicak2015_35

Po třech letech (poprvé od roku 2021) se o nastávajícím prodlouženém víkendu postaví bikeři na start mezinárodního podniku v downhillu na šumavském Špičáku. Největší horský areál v Plzeňském kraji – Ski&Bike Špičák, bude ve dnech 5. až 7. července 2024 místem, kde se pojede v pořadí 4. závod šestidílné série iXS Downhill Cupu (II. kategorie UCI – Mezinárodní cyklisté unie), kde mohou startovat i jezdci bez licence.

„Ve startovní listině se registrovalo téměř 300 bikerů z 18 zemí světa, kteří pojedou v celkem 14 ženských a mužských kategoriích - juniorských, elitních i masters. Předpokládám, že další jezdci se do závodu dodatečně přihlásí ještě před začátkem sobotní kvalifikace,“ říká Jan Kasík ze Ski&Bike Špičák.

A jaká trať na bikery čeká? Všechny závody se zde historicky jely na 1750 metrů dlouhé „Struggle“, s převýšením 320 metrů, a letošek nebude výjimkou. „Struggle od konání posledních závodů prošel větší rekonstrukcí. Je rychlejší, nabízí více skoků, což bude určitě jezdecky i divácky atraktivnější,“ uvádí Jan Kasík. Při špičáckém sjezdu se střídají lesní úseky se sjezdovkami s vloženými dřevěnými skoky, přičemž ten poslední jezdce čeká přímo v cílové rovince. Povrch závodní trati tvoří hlína, kamení a kořeny.

Program víkendových závodů - v pátek 5.7. dopoledne prohlídka trati pro jezdce, odpolední tréninkové jízdy. V sobotu 6.7. tréninkové jízdy a od 13,30 hodin kvalifikace. V neděli 7.7. finálové jízdy od 11,30 hodin.

Jak závody ovlivní víkendový provoz?

Víkendový provoz v areálu Ski&Bike Špičák není během iXS Downhill Cupu pro veřejnost omezen. Lanovka bude přepravovat k rozhledně nebo i přiblíží k atraktivním diváckým místům závodní trati (hlavně skokům) všechny turisty i nezávodící cyklisty či bikery. Další tratě ve zdejším bikaparku budou normálně otevřené. Divácké vstupné na závody se neplatí.

Foto ilustrační Ski&Bike Špičák

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Techmania Lunární léto
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT