QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

02.03.2024 22:00

Plzeň zvítězila v Pardubicích

FK Pardubice - FC Viktoria Plzeň 2:3 (0:1)

02.03.2024 22:00

Házenkáři Plzně vezou domů výhru

Talent v Brně nedopustil překvapení a zvítězil 28:22

10 let nové budovy nemocnice v Klatovech. Podívejte se na její výstavbu

25.11.2022 19:26

Už je to deset let, co byla postavena nová budova Klatovské nemocnice. To si ve čtvrtek 24. listopadu připomněli i zástupci Plzeňského kraje, stavební firmy i zaměstnanci nemocnice. Podívejte se na fotografie z výstavby nemocnice, která začala už v roce 2009.

nemocnice Klatovy stavba4
nemocnice Klatovy stavba4nemocnice Klatovy stavba5nemocnice Klatovy stavba6nemocnice Klatovy stavba15nemocnice Klatovy stavba44nemocnice Klatovy stavba446nemocnicenemocnice1nemocnice Klatovy stavbanemocnice Klatovy stavba1nemocnice Klatovy stavba2

"Takzvaný monoblok se zprovoznil v říjnu a listopadu 2012. Letos tedy slaví 10 let. Za tuto dobu se v nové nemocniční budově narodilo přes 7700 dětí a provedlo zhruba 52,5 tisíce operací. Nemocnice neustále modernizuje přístrojové vybavení a chystá další stavební investice. Mimo jiné i přístavbu právě hlavní nemocniční budovy," informuje tiskový mluvčí nemocnice.

Kraj nejdříve vystavil novou nemocnici v Domažlicích (zprovoznění 2006), poté přišly na řadu Klatovy. O výstavbě rozhodli tehdejší krajští zastupitelé v roce 2008, stavět se začalo v roce 2009. Hotovo bylo v roce 2012.

Nová budova Klatovská nemocnice stála včetně přístrojového vybavení 1424 milionů. Dvě třetiny této sumy zaplatil investor nemocnice, tedy Plzeňský kraj. Zbylou částku pak pokryla dotace ROP. Samotná stavba stála zhruba dvě třetiny z celkové částky. Třetinu stálo zejména přístrojové zdravotnické vybavení, nábytek, IT, telefonní ústředna, služby související s výstavbou a vybavením či dokončovací práce.

V době zprovoznění měla nemocnice přes 670 zaměstnanců na přibližně 630 pracovních úvazků. Přes 80 procent činil zdravotnický personál a především nelékařští zdravotníci. Přímo v novém monobloku našlo práci 85 procent všeho personálu nemocnice.

Po plném spuštění disponovala nemocnice celkem 318 lůžky. V nové budově jich bylo 236 lůžek, všechny v režimu akutní nebo intenzivní péče.

"První pacienti v ní byli ošetřeni 8. října 2012, kdy se zprovoznila část ambulancí, operační sály, trakt intenzivní péče a radiodiagnostické oddělení, které v té době působilo kvůli zachování dostupnosti na novém ale i na původním místě. V dalších dnech následovaly chirurgie a ortopedie, dále gynekologicko-porodnické oddělení a pediatrie, po nich interní oddělení a specializované odbornosti neurologie, oční a ORL a v závěru října ještě rehabilitace. Do plného užívání se monoblok dostal v listopadu, kdy se do něj přestěhovaly i lékařské pokoje a vůbec personál. A jako poslední z veřejných částí se v listopadu otevřela i lékárna," informuje tiskové oddělení nemocnice.

Mimo hlavní budovu zůstalo oddělení psychiatrie, plicní, lůžka následné péče, nukleární medicína, klinické laboratoře, transfuzní pracoviště, dialýza, anatomicko-patologické oddělení a část ambulancí.   

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi