QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

AKTUÁLNĚ: V Plzeňském kraji byl zaznamenán další výskyt sršně asijské

20.02.2024 13:00

O novém výskytu sršně asijské informovala dnes Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Nález sršně asijské Hrádek u Rokycan 2-2024-1040x520

Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR potvrdili další nález invazní sršně asijské.

„Dva nebo tři jedinci tohoto nepůvodního druhu byli objeveni ve čtvrtek 15. 2. v Hrádku u Rokycan při vykládce kamionu z Francie. Kvůli výjimečně teplé zimě byly sršně již aktivní. Nyní probíhá důkladný průzkum okolí nálezu. Vytipují se také místa, kde bude vhodné umístit speciální odchytové pasti,“ uvádí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Sršeň asijská byla před dvaceti lety zavlečena do Francie se zásilkou zboží z východní Asie. Od té doby se šíří západní Evropou. První výskyt sršně asijské v České republice byl potvrzen v říjnu 2023 v Plzni. Psali jsme ZDE.

Sršeň asijská je o něco menší než naše sršeň obecná, je tmavší a bezpečně se pozná podle žlutě zbarvených konců končetin. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech.

Hnízda sršně asijské jsou kulovitého až hruškovitého tvaru a mají vchod z boku. Nejčastěji bývají vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi.

Kontakt pro hlášení podezření na výskyt sršně asijské: invaznidruhy@nature.cz. Vhodné je doplnit fotografii, aby se vyloučila záměna s jiným druhem hmyzu, a případně přesnějším popisem.

Foto archiv AOPK ČR

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24