Cena tepla v Plzni vzroste! Původní návrh se však podařilo srazit o třetinu

02.11.2023 16:43

Návrh navýšení ceny tepla o 240 Kč/GJ předložilo na svém zasedání minulý týden představenstvo Plzeňské teplárenské. Vedení Plzně takové ceny odmítá.

radiator-250558_1920

V loňském roce plzeňská teplárna zdražila o 4,8 %, což bylo méně než u většiny ostatních tepláren v ČR. V roce 2023 nejsou v ČR výjimkou ceny tepla vyšší než 1.200 Kč/GJ, zatímco v Plzni průměrná cena tepla činí cca 600 Kč/GJ, a je tak dlouhodobě nejnižší v rámci ČR.

„Vláda letos zrušila v rámci konsolidačního balíčku podporu zákazníkům tepláren ve výši 17 mld. Kč, nebyla dokonce ani vypsána podpora kombinované výroby tepla a elektřiny a svou roli hraje i zvyšování ceny emisních povolenek CO2,“ vysvětlil Václav Pešek, generální ředitel společnosti Plzeňská teplárenská.

Teplo v Plzni zůstane dál nejlevnější v rámci celé republiky. Donutili jsme druhého akcionáře k ústupku a navrhované navýšení o 40 % jsme srazili o třetinu. Cena tepla v Plzni tak bude vyšší o 161,28 korun za GJ," uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Plzeňská teplárenská na teple nic nevydělá, ani neprodělá. Opozice s navýšením souhlasila a navrhovala, abychom se vzdali dividendy. To jsme odmítli. Očekáváme ji ve výši kolem 100 milionů korun a jsme připraveni tyto peníze použít na projekty pro Plzeňany - třeba na opravu Pekla," dodal primátor s tím, že ho chápe možné rozhořčení obyvatel. „Věřím, že navýšení pochopíte, i když jakékoliv zdražení v této těžké době nikomu radost nedělá. Vím to a mrzí mě to. Neměli jsme na výběr."

Foto Pixabay

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Techmania Lunární léto
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte_copy