Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

29.05.2024 20:44

Vážná dopravní nehoda u obce Holovousy na severním Plzeňsku

Na místo letěl vrtulník! Zasahují všechny složky IZS

Čtyřka má nejlepší podmínky pro třídění oleje z domácností, obyvatelé mají o službu zájem

08.11.2023 8:11

Pilotní projekt na třídění oleje z domácností, který právě probíhá ve čtvrtém městském obvodě, se setkal s úspěchem. Víte, kolik kilogramů oleje a tuků měsíčně obyvatelé Čtyřky vytřídí?

fialová popelnice_ÚMO 4 (4)
fialová popelnice_ÚMO 4 (4)fialová popelnice_ÚMO 4 (2)fialová popelnice_ÚMO 4 (1)fialová popelnice_ÚMO 4 (3)

Téměř 60 speciálně označených černých popelnic na použitý olej a tuky z domácností je k dispozici na kontejnerových stáních a některých separačních bodech ve čtvrtém plzeňském obvodě. Právě tady probíhá pilotní projekt na třídění specifického druhu odpadu.

Město Plzeň skrze tento pilotní projekt zjišťuje, jak dobře lidé třídí a jaké množství oleje a tuků z domácností se tímto způsobem podaří nashromáždit. Zatím se měsíčně průměrně vytřídí přes 7 kilogramů oleje a tuků.

Čtvrtý plzeňský obvod je ideálním reprezentativním vzorkem, protože jsou tu jak sídliště, tak rodinné domy a satelitní či okrajové části.

„Já jsem moc rád, že našim obyvatelům záleží na zodpovědném přístupu k životnímu prostředí. Dlouhodobě proto investujeme do odpadové infrastruktury, ať už do kultivace kontejnerových stání nebo do budování takzvaných separačních bodů, které slouží ke třídění odpadu. Jen za letošní rok jsme investovali celkem 3 miliony korun a vybudovali 6 separačních bodů a dva ještě přibydou do konce roku, a to je nejvíc z celé Plzně,“ řekl starosta Čtyřky Tomáš Soukup.

Třídění oleje a tuku je důležité. Mnohdy potravinářské oleje a tuky končí ve dřezu nebo v záchodě, což vede tak akorát k ucpání kanalizačního potrubí.

Jak olej z domácností třídit?

Je to jednoduché, stačí olej po smažení nalít do plastové láhve (studený!), uzavřít ji a poté vhodit do speciální nádoby na tento druh odpadu.

Sklenice by lidé používat neměli, většinou se rozbijí a proces dalšího zpracování to komplikuje. Olej z odpadových nádob se totiž dále zpracovává. Po několikastupňovém vyčištění se z něj vyrábí přísada do bionafty druhé generace nebo plně recyklované letecké palivo.

Projekt potrvá do roku 2026, na základě průběžných výsledků třídění budou nádoby na olej instalovány do separačních bodů v dalších částech Plzně.

Foto ÚMO 4

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA  JSA příslušenství