QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Díky archeologům ze ZČU můžete ve virtuální realitě okusit život v římské kolonii - VIDEO, FOTO

28.09.2023 19:31

Archeologický tým z Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) zpřístupnil ve virtuální realitě římskou kolonii Castrum Novum. Kdokoliv se může po kolonii projít a poznat její podobu z doby její největší slávy.

Kolonie Castrum Novum ve virtuální realitě_01
Kolonie Castrum Novum ve virtuální realitě_01Kolonie Castrum Novum ve virtuální realitě_02Kolonie Castrum Novum ve virtuální realitě_03Lokalita Castrum Novum_02Lokalita Castrum Novum_01Lokalita Castrum Novum_03Lokalita Castrum Novum_04Vedoucí výzkumu Klára Preusz, Michal Preusz a Flavio Enei.Lokalita Castrum Novum_05Výstava nálezů z lokality Castrum Novum v Muzeu moře a antické mořeplavby v Santa Seveře_0Výstava nálezů z lokality Castrum Novum v Muzeu moře a antické mořeplavby v Santa Seveře_0Výstava nálezů z lokality Castrum Novum v Muzeu moře a antické mořeplavby v Santa Seveře_0Výstava nálezů z lokality Castrum Novum v Muzeu moře a antické mořeplavby v Santa Seveře_0Výstava nálezů z lokality Castrum Novum v Muzeu moře a antické mořeplavby v Santa Seveře_0

Nenápadné přímořské městečko Santa Marinella nedaleko Říma skrývá výjimečné archeologické naleziště Castrum Novum. Římskou pevnost, založenou roku 264 před Kristem, už několik let zkoumají také archeologové a archeoložky z Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni (ZČU).

Archeologický tým pod vedením šéfky české expedice Kláry Preusz na lokalitě pracuje od roku 2016 a dosavadní nálezy se rozhodl zpřístupnit veřejnosti formou virtuální prohlídky. Přibližnou podobu kolonie v době její největší slávy zrekonstruovala podle dosud nalezených pozůstatků staveb a artefaktů technologická firma.

„Projekt Castrum Novum VR je pilotním počinem, který ukazuje možnosti, jak lze s archeologickým dědictvím pracovat a přiblížit ho veřejnosti. Vznikl bez nároku na honorář a nebyl financován žádnou institucí. Koupí programu tak hráč vyjadřuje nejen podporu projektu, ale umožní také financovat jeho další rozvoj. Rádi bychom, aby se dále vylepšoval a rozšiřoval podle dalších nálezů, protože vykopávky na lokalitě stále pokračují,“ říká Klára Preusz.

Zájemci si tak mohou vyzkoušet, jak se žilo v antické římské kolonii. Hráč má hned na začátku dvě možnosti – buď si může užít pasivní komentovanou prohlídku, anebo plnit jednotlivé úkoly jako cestovatel časem, tedy např. spravit rozbité vodní čerpadlo nebo sehnat recept pro místní zoufalou kuchařku.

Podobu hry přibližuje trailer pořídit ji lze na platformě Steam.

V letošním roce se tým z katedry archeologie Fakulty filozofické ZČU, složený z Kláry a Michala Preuszových, deseti studujících a doktorandů katedry a dalších odborníků, zaměřuje na odkryv divadla, který začal už vloni.

„V minulém a letošním roce věnujeme veškerou pozornost odkryvu antického divadla z 2. století po Kr. Dle našich odhadů jde o divadlo pro asi 1000 až 1200 diváků. V jeho zásypech jsme objevili bohatý soubor dokreslující honosnost stavby, jež byla okrášlena například jónskými sloupy, sochami, obklady z dvanácti typů mramorů, mozaikami či kolorovanou štukovou výzdobou. Obdivuhodné jsou nálezy související s herci a návštěvníky divadla, ať už jde o zdobené jehlice do dámských účesů, či šperky, ale důležité jsou také nálezy pozůstatků staveb, jež na místě stály před divadlem,“ přibližuje nálezy z kolonie Castrum Novum Klára Preusz.

„O stavbách se snad dozvíme více během letošní dobrodružné výzkumné kampaně, jejíž nálezy se stanou součástí expozice nově budovaného archeologického parku a virtuálního muzea, jež je součástí vznikající virtuální reality,“ dodává.

 

Foto ZČU

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380_
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new