QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Dva byty v centru Plzně nově slouží duševně nemocným klientům Ledovce

29.06.2023 15:45

Ve Františkánské a Sedláčkově ulici v Plzni slouží dva byty jako chráněné bydlení klientům neziskové organizace, která poskytuje podporu lidem s duševním onemocněním.

socialni_byty (2)
socialni_byty (2)socialni_byty (1)socialni_byty (3)socialni_byty (4)

„Organizace Ledovec v bytech poskytuje sociální službu, tzv. chráněné bydlení. Cílovou skupinou jsou lidé od 18 do 64 let, kteří mají duševní onemocnění a v důsledku této nemoci nemají dostatečné schopnosti, dovednosti či podmínky potřebné k samostatnému životu v běžném prostředí. Nepotřebují však celodenní podporu sociálního pracovníka,“ vysvětlila radní města pro oblast bytovou včetně sociálního a dostupného bydlení Světlana Budková s tím, že přijímáni jsou především lidé žijící či mající vazby k Plzni.

„Délka využívání služby je individuální. V průměru v bytech tohoto typu žijí klienti od dvou do čtyř let,“ poznamenala Světlana Budková.

Město Plzeň dva byty rekonstruovalo od loňského prosince do konce letošního dubna. Prostory po rekonstrukci splňují parametry standardního bytu s potřebným základním vybavením. „Bez podpory města bychom asi projekt nezačali realizovat. Přestože se nám daří získat i byty nabízené na běžném trhu, jsou pro účastníky městské byty finančně dostupnější,“ uvedl za Ledovec Petr Moravec.

Ledovec je nezisková organizace, která buduje a provozuje komunitní multidisciplinární služby pro osoby zejména s duševním onemocněním a vytváří prostředí, které jim pomáhá na jejich cestě k zotavení.

Klienti mohou využívat nové kuchyně včetně elektrospotřebičů. Lehce se upravila dispozice bytů, budovaly se nové koupelny a podlahy. „Byty jsou také vybaveny nezbytným nábytkem. Z výsledku mám velkou radost. Díky povedené rekonstrukci těchto objektů se zvýšila kapacita služby z 18 na 24 lůžek. Těší mě, že další lidé v bytové nouzi najdou svůj, byť jen dočasný, domov a věřím, že se jim zde bude žít bezstarostně,“ dodala radní.

Celkové náklady na rekonstrukci bytů činily 6 milionů korun. Projekt byl částečně financován z městského rozpočtu a finančně podpořen dotací od ministerstva práce a sociálních věcí ve výši 4,2 milionu korun.

Foto MMP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte_copy