Hasiči varují před pálením čarodějnic. Dodržujte pravidla!

29.04.2012 8:15

Tradiční poslední dubnový den se pálí čarodějnice. Ale třeba hasiči zrovna z takových akcí radost nemají, roste totiž počet požárů! A vy můžete dostat pokutu!

Právě pálení čarodějnic, které proběhne na mnoha místech v pondělí 30. dubna, dělá starosti hasičům. A varují před nebezpečím ohně a pálením zbytečností.
Pokud budete dělat na zahradě oheň, uvědomte si, že zákon vám ukládá jednat tak, aby nedošlo k požáru. Pokud nedodržíte bezpečnostní zásady a nebo budete mít otevřený oheň, můžete dostat pokutu až 20 000 korun. Pokud byste požár dokonce způsobili, můžete dostat pokutu až 25 000 korun!
Ze zákona musí hlásit akce jako pálení čarodějnic jen právnické osoby a podnikatelé, ale doporučuje se, hlásit každý "ohýnek". Číslo pro ohlášení pálení: 950 330 110.

Při ohlášení je třeba uvést místo a čas pálení, osobu odpovědnou za pálení včetně kontaktu na ní a také přijatá protipožární opatření. "Tímto předběžným ohlášením se zamezí zbytečným výjezdům k domnělým požárům, neboť během čarodějnic hasičům obvykle narůstá počet planých poplachů. Doporučujeme domluvit se také s dobrovolnými hasiči v dané obci, aby na místo pálení dohlíželi," uvedla mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. Při pálení čarodějnic nepodceňujte momentální počasí. "I slabý vítr může způsobit rozšíření ohně na okolní porosty nebo domy," varuje mluvčí.
Zásady u ohně
Především vybírejte pečlivě umístění ohniště. To musí být totiž minimálně 1 metr izolováno od všech hořlavých látek. Pozor dejte i na kořeny stromů. "Od kraje lesních porostů musí být vzdálenost minimálně 50 m, v případě stohu je pak nutno dodržet odstup minimálně dvojnásobný, tedy 100 metrů. Zcela zakázáno je například rozdělávání ohně ve vysoké suché trávě, na strništi apod. Pamatujte i na bezpečnou vzdálenost od obytných nebo hospodářských budov, neboť díky odletujícím jiskrám z vysoké vatry hrozí např. zapálení střechy," varuje Pavla Jakoubková.
Nezapomeňte sledovat vítr a také nenechávejte oheň bez dozoru. Nikdy nelejte do ohně jakékoli chemikálie pro podporu hoření. "Daleko méně riskantní a ve výsledku stejně efektivní je např. použití tzv. PePo, což je pevný podpalovač, který má stabilní výhřevnost a především při jeho použití v okolí nevznikají vysoce hořlavé plyny," doporučuje mluvčí hasičů.
A nakonec nezapomeňte na to, že můžete ohniště opustit až po totálním uhašení. To proveďte buď prolitím vodou nebo zasypáním zeminou.

QAP vám přeje hezké a bezproblémové pálení čarodějnic a noc u májky!

ilustrační foto

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT