Auto CB ŠKODA nový SUPERB

Jakými problémy nejčastěji trpí Češi po padesátce?

14.06.2023 16:24

Padesáté narozeniny patří k těm, které nese mnoho oslavenců těžce. Naše tělo začíná po fyzické stránce strádat a častěji se objevují i psychické potíže. Jakými problémy Češi po 50. narozeninách trpí nejčastěji?

13_Tenacz.cz_qap.cz_Jakými problémy nejčastěji trpí Češi po padesátce_LJ

Cukrovka, cholesterol, krevní tlak…

Právě po padesátce se začínají nejčastěji objevovat zdravotní obtíže, jako je cukrovka, zvýšený cholesterol, nebo vysoký krevní tlak. Jde zpravidla o chronické potíže, které se v nějaké míře stanou trvalou součástí našeho života. Často za tímto účelem dostávají padesátníci své první pravidelně užívané léky.

Kromě vyššího věku za těmito nemocemi často stojí nezdravý životní styl. Jeho úprava může pomoci zmírnit projevy těchto problémů a zejména zabránit tomu, aby se nadále prohlubovaly. Trpíte-li nadváhou, tělo vám dává první signály, abyste si na další přibírání dali pozor a v ideálním případě se několika nadbytečných kil zbavili.

Inkontinence

Dalším velice častým problémem, který se právě po padesátce začíná u velké části populace objevovat, jsou problémy se zadržením moči. U mužů za inkontinencí často stojí počínající potíže s prostatou, u žen může být na vině menopauza i ochabující svaly pánevního dna. Poraďte se se svým lékařem, jak tyto potíže řešit. Do té doby vám mohou pomoci inkontinenční kalhotky. Je zásadní se za tento problém, který během života trápí až třetinu populace, nestydět a otevřeně o něm komunikovat.

Ztráta svalové hmoty

Právě ztráta svalové hmoty je dalším projevem stárnutí. Zejména jedinci, kteří se aktivně věnovali posilování a potrpěli si na své bezchybné postavě, najednou zjistí, že udržovat se v kondici je stále těžší. Tělo buduje svalovou hmotu méně ochotně, začíná preferovat vytváření tukových zásob.

Pravidelný sport se navíc stává stále obtížnějším kvůli větší náchylnosti ke zraněním. Na našich tělech se tak začíná věk projevovat i jinak než šednutím vlasů a vráskami – mění se naše postava.

Krize středního věku

Jestliže jste si krizí středního věku ještě neprošli, že udeří po padesátce, je vysoce pravděpodobné. Mnoho lidí právě padesátka donutí přemýšlet o svém životě a nenaplněných snech. Trpíte-li psychickými problémy, je velice důležité využít služeb odborníků a najít cestu ven. Život po padesátce zdaleka nekončí a mnoho starších lidí zpětně považuje „padesátá léta“ svého života za ta vůbec nejlepší. Děti jsou totiž soběstačné, hypotéka je téměř zaplacená, zpravidla máte dobře ohodnocenou a stabilní práci. Máte tedy dostatek času i financí na to, abyste si mohli života naplno užívat.

Péče o stárnoucí rodiče

I když ve vašem osobním životě bude vše růžové, často padesátníky trápí zdraví jejich rodičů. Ti se totiž dostávají do věku, kdy už zdraví velice často přestává sloužit a je tak nutné věnovat jim maximální možnou péči. Jde o běžnou součást života, se kterou je bohužel nutné počítat.

 

Foto ilustrační: www.pexels.com

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT