QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Klidová území na Šumavě budou mít novou podobu

16.02.2024 8:08

Rada Národního parku Šumava schválila novou podobu klidových území na Šumavě.

IMG_1565

Členové Rady Národního parku Šumava ve čtvrtek 15. února odsouhlasili novou podobu klidových území na Šumavě. Nová pravidla pohybu návštěvníků Šumavy už čeká poslední krok – jejich vyhlášení opatřením obecné povahy.

Klidová území jsou opatřením, kterým se na území národních parků reguluje pohyb návštěvníků. Tato regulace je nutná především s ohledem na ochranu vzácných a citlivých druhů živočichů. Cílem je zajistit ochranu nerušeného vývoje populací ohrožených vyhynutím v jejich přirozených biotopech, umožnit jejich nerušenou reprodukci, sběr potravy a zimování.

Aktuální rozloha klidových území, která v podstatě kopíruje 135 ostrůvků bývalých I. zón, společně s územím s omezeným vstupem, které platí od října loňského roku, činí 19 % z celého území NP Šumava. Nová klidová území tuto velikost snižují na zhruba 17,6 %.

Už brzy se budou moci lidé legálně podívat na více než 3000 hektarů území, která budou po vyhlášení klidových území nově zpřístupněna.

„Mezi nově zpřístupněné oblasti budou patřit např. Žďárské slatě, Častá. Polecký vrch zase nabídne poznávání jiné přírody – severské tajgy uprostřed Evropy. Tato místa se zcela nově a poprvé otevřou návštěvníkům. Nově se turistům, prakticky bez omezení, otevře velké území mezi Kvildou a Strážným,“ uvedl ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Ředitel Správy NP Šumava také zmínil, že v této části národního parku je navrženo jen několik časově omezených maloplošných klidových území, aby turistický ruch neohrožoval třeba tok tetřívka. Po malou část roku se zde bude moci chodit jen po vyznačených cestách.

Návštěvníkům se otevírá i možnost objevovat krásy severní části Stožecké skály, kam je v současnosti zakázaný vstup po celý rok. Území se bude chránit pouze v případě hnízdění sokola stěhovavého. S novým návrhem klidových území se zároveň zvyšuje podíl proznačených nebo vyhrazených cest.

„Návrh klidových území čeká ještě formální schválení příslušným orgánem ochrany přírody, vyhlášení bude zajištěno opatřením obecné povahy. Tento proces povede Ministerstvo životního prostředí, kterému Správa NP Šumava v nejbližších dnech zašle finální podobu klidových území společně s výsledkem hlasování Rady NP Šumava i se všemi řádně vypořádanými připomínkami,“ zmiňuje náměstek ředitele Správy NP Šumava Martin Starý.

Do doby, než budou nová klidová území vyhlášena Ministerstvem životního prostředí, jsou stále platná ta stávající včetně území s omezeným stupem, které je platné od října roku 2023.

„Jsem přesvědčený, že nová klidová území nijak zásadně neomezují pohyb po Národním parku Šumava. Zachováváme přitom všechny dosavadní turistické stezky. Všechny cyklotrasy a cyklostezky zůstávají v takové podobě jako doposud. Klidová území naopak upravují souznění mezi stálými obyvateli Šumavy, kteří potřebují alespoň minimální prostor pro svůj život a návštěvníky, kterých je rok od roku stále více. Slaďují a propojují turistickou infrastrukturou s jádrovým územím sousedního Národního parku Bavorský lesa a, jak doufám, přibližují nás k úspěšnému završení cesty k otevření průchodu Luzenským údolím k Modrému sloupu,“ říká ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

„Nová klidová území budou mít jednoznačně pozitivní vliv na život ohrožených druhů a současně podpoří turistický ruch a nově jej usměrní do nových, dosud neobjevených částí národního parku,“ uzavírá Pavel Hubený.

 

Foto ilustrační QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24