QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Krize s pediatrickou péčí na Tachovsku! Tamní lékař skončil ve vazbě

14.02.2024 13:22

Na začátku února zadržela pediatra Mushin Al Kannanyho policie. To s sebou přineslo mnoho nečekaných obtíží a nepříjemností v oblasti dostupnosti zdravotní péče pro děti a dorost v působnosti tohoto lékaře. Celou situaci aktivně řeší vedení Plzeňského kraje i dotčených měst.

doktor_freepik

„Věřte mi, že nastalou situaci řešíme, jak se zdravotními pojišťovnami, tak s vedením Odboru zdravotnictví PK. Budeme samozřejmě apelovat na ZP, které mají zákonnou povinnost zajistit dostupnost lékařské péče (město není poskytovatelem lékařské péče) v případě dětí dojezd do 35 minut automobilem. Jsme připraveni podpořit i různá řešení, která by zajistila dostupnost lékařské péče v našem regionu, penězi z PK, města i dalších měst s jejichž starosty jsem již mluvil. Uvidíme jaké budou výsledky,“ uvedl mimo jiné ve svém vyjádření na začátku února Martin Záhoř, starosta města Stříbra.

„Jsem připraven s ostatními starosty a starostkami z regionu zaslat dopis na MZČR a k Vládě ČR, aby tuto krizovou situaci začali v našem regionu bezodkladně řešit, zejména i z toho důvodu, že díky migrační a humanitární krizi na Ukrajině, je náš region značně početně zasažen,“ zmiňuje Martin Záhoř.

V pondělí 12. února se v souvislosti s naléhavou situací vzniklou po nedávném vzetí tamního pediatra do vazby uskutečnilo jednání mezi zástupci Plzeňského kraje, Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a zástupcem starostů obcí z Tachovska.

„Chápeme, že tato situace je pro rodiny s dětmi značně náročná a chceme ujistit veřejnost, že Plzeňský kraj a všechny zúčastněné strany přistupují k tomuto problému s maximální vážností a snaží se najít rychlá a efektivní řešení,“ uvedl Pavel Hais.

„Jako náměstek hejtmana pro zdravotnictví v Plzeňském kraji jsem si vědom dlouhodobého problému s nedostatkem praktických lékařů a pediatrů, a proto paralelně pracuji na strategických opatřeních pro zlepšení situace v celém regionu. Chtěl bych zároveň požádat lékaře v okolí, aby byli vstřícní a nápomocni přeregistrování dětí v této tíživé situaci,“ dodal Hais.

Náměstek popsal hlavní body a výstupy z pondělního jednání:

Zjednodušení procesu přeregistrace u lékaře

Abychom maximálně usnadnili přístup k zdravotní péči, dohodli jsme se s hlavní zdravotní pojišťovnou na vzniku systému, který umožní rodinám snadněji najít dostupného pediatra v jejich oblasti. Prosíme všechny rodiče dětí, aby se obraceli na zdravotní pojišťovny, u nichž jsou jejich děti registrované, aby jim zajistily jiného smluvního lékaře.

Předání zdravotnické dokumentace

Pracujeme na zajištění kontinuity péče pro dětské pacienty, včetně předání výpisu ze zdravotní dokumentace k nově zajištěným lékařům. Plzeňský kraj se snaží ve spolupráci s právním zástupcem lékaře umístěného ve vazbě činit kroky k minimalizaci dopadu zejména s ohledem na právě probíhající přihlášky dětí na střední školy a také na potřebu rodičů zařídit si potvrzení o ošetřování člena rodiny.

Nábor nových pediatrů

Plzeňský kraj ve spolupráci s VZP a obcemi intenzivně pracuje na získání nových pediatrů do regionu. Všechny tři zúčastněné subjekty jsou zároveň připraveny bezodkladně vyčlenit finanční prostředky na motivaci pro rychlé zajištění dětských lékařů do zasaženého regionu.

Obce v ORP Tachov a ORP Stříbro jsou připraveny podpořit lékaře vybudováním a vybavením ordinace, poskytnutím služebního bytu, případně finanční podporou.

Jednání shrnul i starosta Stříbra:

„Včera proběhlo avizované jednání na KÚPK se zástupci ZP. Ti nám deklarovali, že již od pátku aktivně komunikují s velkým množstvím lékařů, aby se nahradila nepřítomnost a nefunkčnost pana pediatra ve Stříbře a okolí. Nyní Vás seznámím s fakty, které byly v rámci jednání řešeny,“ uvedl Martin Záhoř.

1. Každý, kdo v současné době nemá lékaře, musí oslovit ZP svého dítěte a ta mu doporučí jmenovitě lékaře - jména budou poskytovat sami z důvodu regulace zájemců - odkazy na nahlášení požadavku budou níže - min. u VZP

2. Děti od 14 let budou moci převzít praktičtí lékaři pro dospělé. S těmi bylo jednáno a jsou připraveni - informace od VZP

3. Lékařské karty - nyní jsou v majetku pana doktora, vydávat opisy můžeme pouze s jeho souhlasem. Byl osloven jeho právní zástupce, který s ním bude jednat.

4. OČR - byly jsme informováni, že toto skončí automaticky po cca 10 dnech - ostatní věci, vč. ukončení, pokračování marodky dítěte musíte řešit s novým lékařem.

5. Přihlášky na střední školy ZP vůbec neřeší - jsou povinni pouze zajistit lékařskou péči. Jedná se o komerční vztah, který se řeší za úplatu s lékařem. Budete muset oslovit jiného lékaře. Argumentovali jsme tím, že jiný lékař může požadovat lékařskou dokumentaci a bez toho potvrzení nevydá. Zde jsme zatím v pasti - viz. bod 3.

6. Akutní případy dle zákona bude řešit v případě přítomnosti p. MUDr. Šandová, popř. ZZS - záchranka. Prosíme pouze u akutních případů. V případě nutnosti lze též odjet do nemocnice v Plzni, Stodě, kde se o Vaše dítě postarají.

7. ZP budou i nadále hledat pediatry. Nabízí i velice lukrativní příplatky za uzavření smluvního vztahu v ORP Stříbro, ORP Tachov.

„Vážení, vím, že některé z Vás toto neuspokojí. Budeme samozřejmě na ZP vyvíjet dále tlak, aby zajistili dle zákona dostupnost lékařské péče. Město není poskytovatelem, přesto jsme si vědomi společenské odpovědnosti. Prosím o Vaši součinnost v této krizové situaci," uzavřel starosta Stříbra.

 

Foto ilustračcní freepik

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24