Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Které školy budou v Plzni stávkovat? Město situaci řeší se školami i školkami

22.11.2023 11:07

V pondělí 27. listopadu se připravuje celostátní stávka učitelů. Jak to bude v Plzni? Čtěte v článku.

1 skolni den schwarzovka_foto QAP (8)

Do stávky se v pondělí 27. listopadu zapojí školy a školky v Plzni a v Plzeňském kraji. Psali jsme detailně ZDE. Na stávku se připravuje i město Plzeň.

Většina základních a mateřských škol v Plzni se k protestu připojí pasivně, celkem čtyři základní školy a třináct mateřských škol pak plánuje omezení výuky nebo provozu.

Hlavním cílem učitelské stávky je upozornit na možné ohrožení kvality vzdělávání a na negativní dopad na fungování školských zařízení. Důvodem obav je nedostatek peněz ve státním rozpočtu na příští rok na nepedagogické zaměstnance, jako jsou např. uklízečky, kuchařky nebo školníci. Snížení financí bylo součástí úsporného – konsolidačního balíčku, který letos na podzim schválila vláda.

„Podporujeme učitele a chápeme, že se rozhodli ať už symbolicky, nebo natvrdo připojit ke stávce. Mají k tomu objektivní a legitimní důvody. Zároveň oceňujeme, že většina škol a školek v Plzni nevystavila děti a rodiče potížím. Děkuji náměstkyni Lucii Kantorové, která situaci nepodcenila a chystané stávce se na celoměstské úrovni intenzivně věnuje,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Počty stávkujících škol se ještě mohou změnit, čísla jsou aktuální k úterý 21. listopadu. Na základě podnětu z Odboru školství, mládeže a tělovýchovy budou všichni rodiče dětí o celé situaci včas informováni vybranými komunikačními kanály, a to přímo ze strany jednotlivých škol a školek.

„Situaci intenzivně řešíme a děláme vše proto, aby dopad stávky byl na děti a rodiče co nejmenší. Oceňuji, že většina škol zvolila pasivní podporu stávky a v Plzni dojde jen k minimálnímu omezení výuky. Plně ale souhlasím s dopisem, ve kterém školy konkretizovaly své požadavky a odeslaly jej na ministerstvo školství. Děti ale v žádném případě nesmí být rukojmí,“ sdělila Lucie Kantorová, náměstkyně primátora pro oblast školství a cestovního ruchu.

Výuka se 27. listopadu neuskuteční na 2. ZŠ a 13. ZŠ s tím, že v případě naléhavé potřeby rodičů bude na těchto školách péče o děti zajištěna. Částečně se připojí také 1. ZŠ a u 15. ZŠ se ke stávce připojí odloučené pracoviště v Křimicích. V případě potřeby dohled nad těmito žáky zajistí kmenová 15. ZŠ ve Skvrňanech.

Z plzeňských mateřských škol pak chystá stávku 87. MŠ, 5. MŠ, 17. MŠ, 23. MŠ, 37. MŠ, 38. MŠ, 51. MŠ, 89. MŠ, kmenová pracoviště 16. a 24. MŠ, 44. MŠ, 55. MŠ a obě pracoviště 63. MŠ. K akci se částečně připojí i 80. MŠ, kde budou stávkovat pouze provozní zaměstnanci a děti budou mít zkrácenou výuku. Ostatní plzeňské školy a školky požadavky na rozpočet podporují, nicméně do stávky se nezapojí, aby nezpůsobily problémy rodičům.

Ředitelé plzeňských základních škol poslali ministru školství Mikuláši Bekovi 10. listopadu otevřený dopis, v němž apelují na zachování stávající PHmax (maximální týdenní počet hodin vyučování v rozsahu podle rámcového vzdělávacího programu financovaný ze státního rozpočtu), zachování systému financování a pro následující období přehodnocení platových tabulek pro nepedagogické zaměstnance a nezavádění nekoncepčních a nesystémových úprav pro asistenty pedagoga.

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT