QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Letecká záchranná služba v Líních zůstává

03.11.2023 9:20

Letiště Líně zůstane v majetku Ministerstva obrany ČR. S převodem tohoto letiště resort souhlasil pouze pro potřeby výstavby gigafactory na baterie do elektromobilů Volkswagen. Koncern ale prozatím stavět továrnu na baterie v Evropě nebude.

vrtulník_ilustrační_QAP

„Ukončení jednání české vlády se společností Volkswagen o výstavbě tzv. gigafactory v lokalitě letiště Plzeň-Líně jednoznačně znamená, že toto letiště nadále zůstane v majetku Ministerstva obrany ČR. Tento závěr mimo jiné umožní další bezproblémový provoz letecké záchranné služby v regionu armádními vrtulníky,“ uvádí Ministerstvo obrany ČR.

Oliver Blume, předseda představenstva koncernu Volkswagen, ve svém vyjádření pro tisk 1. listopadu řekl:

„Bylo mi potěšením jednat s českým premiérem Petrem Fialou a ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou o transformaci automobilového průmyslu. Oceňujeme jasný postoj České republiky k důležitým dopravním tématům jako je emisní norma Euro 7. Ve velmi přátelské atmosféře jsme diskutovali současnou situaci v Evropě i pomalejší náběh elektromobility v Evropské Unii v rozporu s očekáváním. Česká vláda ve spolupráci s místními partnery odvedla vynikající práci při přípravě potenciálního umístění továrny na baterie. Vzhledem k situaci na trhu včetně pomalejšího náběhu trhu s elektromobily v Evropě prozatím neexistují obchodní důvody, proč rozhodnout o dalších lokalitách v Evropě. Zároveň už koncern Volkswagen a PowerCo tři místa pro výrobu bateriových článků vybraly: Salzgitter (Německo), Valencie (Španělsko) a St. Thomas (Kanada). Tyto tři závody mají výrobní potenciál až 200 GWh ročně.“

Toto vyjádření vyvolalo vlnu reakcí. Psali jsme ZDE.

K celé věci se vyjádřila i ministryně obrany.

„S převodem tohoto letiště resort Ministerstva obrany souhlasil pouze pro potřeby výstavby gigafactory na baterie do elektromobilů Volkswagen. To byla ostatně také jednoznačná podmínka daná usnesením vlády. Jelikož německý výrobce dal jasné stanovisko, že s touto lokalitou již nepočítá, zůstává letiště nadále v majetku Ministerstva obrany,” uvedla v reakci na aktuální vývoj ministryně obrany Jana Černochová.

Letiště Líně nyní slouží jednak pro potřeby Armády ČR a jde také o lokalitu, z níž startuje letecká záchranná služba pro celý region.

„Konec jednání o výstavbě gigafactory Volkswagen velmi usnadňuje také další provoz letecké záchranné služby armádními vrtulníky, pro kterou nebude třeba budovat nové stanoviště v Plzeňském kraji a přesouvat veškerou infrastrukturu,” uvedl náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.

„Nikdy jsme neřekli, že letiště v Líních nepotřebujeme. Byli jsme v souladu s vládním usnesením připraveni se ho vzdát pro tak zásadní projekt, jako byla výstavba gigafactory. Pokud k tomu ale nedojde, jsme připraveni uskutečnit řadu záměrů, k nimž se toto letiště hodí, zejména díky své strategické poloze, která nám umožní plnit nové úkoly při posilování společné obrany NATO,” uvedl náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Armáda ČR nadále letiště Líně považuje za strategickou lokalitu a záložní plochu. Zároveň s tím však lze zcela jednoznačně vyloučit spekulace, které se objevily ve veřejném prostoru a které tvrdí, že by zde měly být v budoucnu umístěny nové nadzvukové letouny F-35. Jak již bylo opakovaně deklarováno, pro jejich umístění se počítá s leteckou základnou v Čáslavi, která projde kompletní přestavbou.

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new