QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Malí studenti převzali diplomy za absolvování Dětské univerzity – FOTKY

06.02.2024 11:55

Ne šedesát malých studentů a studentek absolvovalo Dětskou univerzitu Fakulty pedagogické (FPE) Západočeské univerzity v Plzni. Děti si vyzkoušely, jaké to je, studovat na vysoké škole.

Dětská univerzita_0224_ZČU (1)
Dětská univerzita_0224_ZČU (1)Dětská univerzita_0224_ZČU (2)Dětská univerzita_0224_ZČU (3)Dětská univerzita_0224_ZČU (4)Dětská univerzita_0224_ZČU (5)

Na 79 přednášek, besed, experimentů a výletů se v akademickém roce 2023/24 zapsalo 129 malých studentů a studentek Dětské univerzity Fakulty pedagogické (FPE) Západočeské univerzity v Plzni.

Podmínky pro udělení diplomu nakonec splnilo 58 žáků základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií. Dětská univerzita byla slavnostně zakončena promocí v pondělí 5. února.

Malí studenti si diplomy převzali z rukou děkana FPE Pavla Mentlíka a poblahopřál jim i rektor Miroslav Lávička.

„Nepochybuji o tom, že před sebou vidím budoucí vědce, umělce a inovátory. Mojí největší radostí bude, pokud vás jednou budu potkávat na chodbách a v učebnách Západočeské univerzity,“ řekl malým absolventkám a absolventům při slavnostním předávání certifikátů rektor Miroslav Lávička.

Děkan Pavel Mentlík pak poděkoval rodičům za to, že vedou své děti na cestě za věděním. „Představme si kurzy, které jste absolvovali, jako střípky poznání, přál bych si, aby ve vás roznítily touhu poznávat a podpořily to, co se učíte ve školách,“ doplnil.

Osvědčení o absolvování získaly ty děti, které se zúčastnily minimálně šesti kurzů. Studenti se mohli přihlásit například na kurzy poskytování první pomoci, matematické stolní hry, cesta do pravěku nebo poznávání mimozemských rostlin.

Měli tak možnost poznat zábavnou formou předměty, s nimiž se denně setkávají ve škole. Z nabídky kurzů si sami sestavili rozvrh. I letos si děti kurzy rychle rozebraly.

„První kurzy byly během zápisu naplněny za osm minut. Velký zájem byl třeba o kurz s názvem Oheň, který jsme měli na katedře chemie. Tradičně vysoký zájem pak byl obecně o kurzy s technickým nebo přírodovědným zaměřením a workshopy, které realizujeme se ZOO Plzeň,“ říká Michaela Voltrová, proděkanka FPE, která má projekt dětské univerzity na starosti.

I na těchto promocích dostali absolventi za úkol přednést slavnostní projev. „Už po první hodině jsem přišel domů nadšený a s úsměvem, asi nejvíc mě bavilo stavění špagetových mostů. Myslel jsem, že budeme probírat stejné věci jako ve škole, ale to jsem se mýlil,“ řekl v aule ve Veleslavínově ulici Vít Kielbus. Svého syna Pavla zapsal na univerzitu i Petr Hřebejk: „Když přišel po prvním setkání nadšený, tak jsme se ho hned snažili přihlásit na co nejvíc kurzů,“ zmínil otec třeťáka.

Dětská univerzita FPE má na ZČU tradici už od roku 2014.

Foto ZČU

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380_
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new