Auto CB ŠKODA nový SUPERB

Maminky doufají, že jim stát zvedne mateřské

09.02.2010 7:41     10.02.2010 10:01

Zvýšení mateřské  navrhují lidovci i komunisté. Poslanecká sněmovna zatím odložila projednání návrhu na konec týdne.

DSCF4366

Zvýšení mateřské musí schválit poslanci

Některé politické strany dávají maminkám na mateřské nebo i těm budoucím naději, že budou dostávat více peněz. Mohly by to být dva až čtyři tisíce korun.

Návrh měli poslanci projednávat v úterý, ale patrně zmatek mezi Zelenými způsobil, že by se o něm mělo až v pátek, pokud se do nabitého programu sněmovny na konci týdne vůbec dostane.

Matky přišly o tisíce korun

Začátek letošní roku znamenal pro mnohé ženy, ale i celé jejich rodiny šok. Úsporný balíček, který vláda vloni ´vyrobila´, je totiž připravil o tisíce korun.

Vyplácet se místo 70% příjmu začalo jen 60%. A aby náhodou mateřská nebyla příliš vysoká, snížil se i denní vyměřovací základ ze 100 na 90%. 

"Počítala jsem to, a  přijdu tak o dva a půl tisíce korun měsíčně," uvedla Libuše Steidlová z Plzně, která čeká příchod svého prvního dítěte v květnu. "Zatím mateřskou nepobírám, až šest týdnů před plánovaným porodem, ale už vloni jsem z toho byla špatná, když jsem se dozvěděla, že bude od letoška nižší. I kdyby teď schválili její zvýšení, tak už se mne to nejspíš netýká. Štve mě to. Sestra, která je také těhotná, přijde ještě o více peněz."

Komunisté a lidovci s demokraty zvýšení navrhují, naopak ODS nebo TOP 09 jsou proti s tím, že státní kasu by zvýšení mateřské stálo jen za letošek 1,5 miliardy korun.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT