QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Mezinárodní úspěch pro Divadlo ALFA. Na prestižním festivalu získalo celkem 4 ceny

27.09.2023 10:43

Divadlo ALFA zaznamenalo na jedné z nejvýznamnějších loutkářských přehlídek jihovýchodní Evropy jedinečný úspěch.

Divadlo ALFA_festival PIF 2023_herci_ Putování dobrého Hanse Bohma Evropu

Sezónu 2023/24 zahájila Alfa na mezinárodních festivalech v Praze, Plzni, Helsinkách a také v Záhřebu, kde na festivalu PIF (15.–21.9. 2023) zaznamenala jedinečný úspěch.

Hra Putování dobrého Hanse Böhma Evropou se stala nejlepší inscenací 56. ročníku festivalu a další ceny získali: Tomsa Legierski za režii, Daniel Horečný za nejlepší herecký výkon a hostující Karel Czech za scénografii.

„Z cen máme obrovskou radost a je to pro nás velká motivace pro další práci! Nastupující sezóna bude hodně náročná. Připravujeme tři premiéry a nepřestáváme hrát pro domácí publikum. Souběžně ale budeme na podzim vystupovat i v Turecku, Německu a Egyptě a na závěr roku v Hongkongu,“ uvedl ředitel Divadla ALFA Jakub Hora.

„Spolu s japonským Divadlem PUK Tokio připravujeme koprodukční inscenaci o olympijských hrách v roce 1964 a jejich hvězdě Věře Čáslavské. A na červen chystáme i 35. ročník mezinárodního festivalu Skupova Plzeň,“ dodal ředitel divadla.

Fanoušci Divadla ALFA se mohou těšit na tři premiéry. Ta první se odehraje 13. října, jedná se o výjimečnou inscenaci s názvem Staré pověsti neratovské. Ta vznikla v červenci při dvoutýdenním společném zkoušení mentálně postižených lidí z neratovského chráněného bydlení Domov a herců plzeňského Divadla Alfa pod vedením uměleckého šéfa Tomsy Legierského a dramaturgyně Petry Kosové. Spolupráce se uskutečnila díky evropskému projektu Connect Up.

Další premiérou bude 15. prosince romantická loutkářská opera Čarostřelec v režii Marka Zákosteleckého. Náročný projekt bude podle dramaturgyně Petry Kosové lehce hororově ovoněný. „Loutkářská opera klade pochopitelně velké nároky na interpretaci, naši herci tedy museli začít zkoušet pěvecké party už od září s autorem hudební úpravy a pedagogem DAMU profesorem Vratislavem Šrámkem. Korepetice povede také častý spolupracovník Alfy hudebník Daniel Čámský,“ prozradila Petra Kosová.

Na přelom února a března je naplánovaná premiéra O štěstí a neštěstí, jednoduchého příběhu pro děti od pěti let plného překvapivých a nečekaných zvratů. V posledním květnovém týdnu se odehraje premiéra O Maričce, která všechno vyzvonila na motivy ukrajinských pohádek. Režisérem obou novinek bude umělecký šéf divadla Tomsa Legierski.

Sezónu 2023/24 uzavře 35. ročník bienále Skupova Plzeň, který se uskuteční od 12. do 16. června.

Foto Divadlo ALFA

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte