QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Na jezírku ve Škodalandu skončila koupací sezóna, voda je zakalená

07.09.2023 17:57

Kvůli cerkáriím začala koupací sezona o dost později a nepodaří se ji ani prodloužit, ačkoliv počasí v začátku září by k tomu bylo příznivé.

škodaland_nové brouzdaliště_qap (8)

 Voda je nyní sice zdravotně nezávadná, ale značně zakalená. „Aktuálně je voda v jezírku zelená, a to vlivem mikroskopických zelených řas. Na rozdíl od sinic jsou zelené řady zcela neškodné. Nicméně náročnější částí koupající se veřejnosti je tento zelený vegetační zákal vnímán negativně a od koupání může odrazovat,“ uvedl hydrobiolog Jindřich Duras.

Průhlednost vody v jezírku je jeden metr, zatímco v trvale využívaných koupacích místech, jako je Třemošenský a Senecký rybník, je nyní průhlednost vody rovněž kvůli vegetačnímu zákalu mikroskopických řas v úrovni 80 až 90 centimetrů.

Jezírko Škodaland je provozováno jako biotop, takže zásah například nachlórováním nepřipadá v úvahu, zničil by celý systém filtrace vody. „Koupací lokality založené na přírodních procesech a přírodních rovnováhách mají vždy snahu se vymknout kontrole a narušit naši představu ideální křišťálové vody. A tak je tomu i v tomto případě. Základní opatření ke zlepšení jako je například posílení filtrace, sice už byla přijata, ale několik dní bude ještě trvat, než se projeví,“ vysvětlil Duras.

Z tohoto důvodu bylo rozhodnuto koupací sezónu pro letošní rok ukončit.

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24