Nové parkoviště v Plzni za 19,5 milionu korun je hotové – FOTKY

13.12.2022 14:03

Parkoviště P+R bylo budováno od srpna tohoto roku a vzniklo rekonstrukcí stávající parkovací plochy v těsné blízkosti Centrálního autobusového nádraží v Plzni. Od dnešního dne na něm mohou lidé parkovat zdarma.

nové parkoviště CAN_foto MMPMartinPECUCH (1)
nové parkoviště CAN_foto MMPMartinPECUCH (1)nové parkoviště CAN_foto MMPMartinPECUCH (2)nové parkoviště CAN_foto MMPMartinPECUCH (3)nové parkoviště CAN_foto MMPMartinPECUCH (4)nové parkoviště CAN_foto MMPMartinPECUCH (5)nové parkoviště CAN_foto MMPMartinPECUCH (6)

„Chceme méně aut v ulicích a průjezdnější Plzeň. Parkoviště P+R je nástrojem, který nám k tomuto cíli výrazně pomáhá. Věřím, že pro řidiče, kteří nemusí jet autem například až do samotného centra města, je oblast náměstí Emila Škody zajímavá. Bonusem a motivací pro řidiče je i přenosné parkovné do městské hromadné dopravy, tzn. že parkovné v hodnotě šedesáti korun slouží zároveň jako jízdenka MHD,“ řekl primátor Plzně Roman Zarzycký.

Investice za 19,5 milionu korun včetně DPH je již druhým P+R parkovištěm vybudovaným v Plzni. 1. února 2023 bude zprovozněn závorový systém umožňující použít parkovací lístek jako celodenní jízdenku MHD. „Stavební úpravou stávajícího parkoviště vzniklo v tomto prostoru o 20 parkovacích míst více. Na parkovišti bude nově také 7 parkovacích míst pro osoby se sníženou pohyblivostí. Hlavně v létě řidiči ocení, že tu bylo vysázeno téměř čtyřicet stromů,“ upřesnil náměstek primátora Aleš Tolar.

Parkoviště označené P+R vyznačují záchytná parkoviště. Vychází z anglického park + ride, tedy zaparkuj a jeď, tato parkoviště jsou většinou umístěna v těsné blízkosti veřejné dopravy.

Denní sazba za parkování byla Radou města Plzně stanovena na 60 korun. „Při vjezdu na plochu parkoviště obdrží řidič parkovací lístek, který funguje i jako celodenní jízdenka na MHD. Řidiči, kteří mají na Plzeňské kartě nahrané předplatné pro zónu 001 Plzeň nebo mají oprávnění k bezplatné přepravě, tak zaplatí pouze celodenní parkovné ve výši 20 korun,“ vysvětlil systém pplateb Ondřej Vohradský ze Správy veřejného statku města Plzně.

Na parkovišti na náměstí Emila Škody nově vzniklo 163 parkovacích míst, z toho 7 stání pro osoby ZTP. Komunikace i plocha parkovacích stání dostaly nový asfaltový povrch. Při rekonstrukci parkové plochy bylo také upraveno veřejné osvětlení, instalován závorový systém a doplněna dešťová kanalizace včetně odlučovače ropných látek. Prostor parkoviště byl osazen kamerami. Upraveny byly také zelené plochy, kde byly vysázeny javory, hlohy a jasany a více než dva a půl tisíce keřů.

Foto MMP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Techmania Lunární léto
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte_copy