QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

O sobotním státním svátku nás čeká částečné zatmění Měsíce

26.10.2023 8:10

Na státní svátek v sobotu 28. října 2023 uvidíme v pozdních večerních hodinách částečné zatmění Měsíce.

mesic_foto QAP (2)

Na pozorování částečného zatmění Měsíce budou dle odborníků velmi dobré pozorovací podmínky, tento zajímavý úkaz bude pohodlně viditelný pouhýma očima bez dalekohledu i z měst, zejména mezi 21. a 23. hodinou.

Průběh zatmění:

Začátek polostínové fáze - 20 hod 01 min 47 s SELČ

Začátek částečného zatmění - 21 hod 35 min 18 s SELČ

Maximální fáze zatmění (12.2 %) - 22 hod 14 min 04 s SELČ

Konec částečného zatmění - 22 hod 52 min 39 s SELČ

Konec polostínové fáze - 00 hod 26 min 20 s SELČ

Na pozorování zatmění Měsíce není zapotřebí žádná speciální výbava.

„Úkaz je pozorovatelný očima i bez dalekohledu. Pokud ale budete mít po ruce malý dalekohled, například triedr, bude možné si lépe prohlédnout měsíční krátery a odhalit, že část Měsíce ponořená v zemském stínu není zcela tmavá, neboť i do této části dopadají slabé paprsky slunečního světla lámané v zemské atmosféře,“ vysvětlují odborníci z Astronomického ústavu AV ČR.

Pokud nebude úplně jasno a obloha se přeci jen v průběhu pozorování pokryje jemnou vrstvou oblačnosti pořád lze úkaz pozorovat.

„Dokonce samotné oblaky přecházející před Měsícem mohou vytvořit zajímavé jevy, neboť rozptylují měsíční záření na kapičkách vody či krystalkách ledu, z nichž jsou tvořeny, což obvykle přináší podmínky například pro vznik hala kolem Měsíce, atmosférickou korónu a podobně,“ uvádí Astronomický ústav AV ČR.

Nezapomeňte, že v průběhu noci končí letní čas, takže v neděli si budeme moci přispat o hodinu déle.

Další zatmění Měsíce viditelné z České republiky nastane ve středu 18. září 2024 v časných ranních hodinách a bude opět částečné. Úplného zatmění se dočkáme v neděli 7. září 2025.

Foto ilustrační QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
DKlub
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT