O studium na SPŠ strojnické a SOŠ prof. Švejcara je zájem, škola otevřela dveře budoucím studentům - FOTKY

28.11.2023 11:43

Den otevřených dveří na Střední průmyslové škole strojnické a Střední odborné škole profesora Švejcara proběhl v pátek 24. listopadu. Zájem byl obrovský, do školy mířily po celé páteční odpoledne davy žáků devátých tříd a jejich rodičů.

SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (13)
SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (2)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (3)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (4)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (5)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (6)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (7)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (8)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (9)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (10)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (11)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (12)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (13)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (14)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (15)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (16)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (17)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (18)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (19)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (20)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (21)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (22)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (23)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (24)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (25)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (26)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (27)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (28)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (29)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (30)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (32)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (31)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (33)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (34)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (35)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (36)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (37)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (38)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (39)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (40)SPŠS_SOŠ PLZEN DOD foto QAP (41)

SPŠ strojnická a SOŠ prof. Švejcara v Plzni je škola s dlouholetou tradicí. Tzv. Strojárna a Švejcárna nabízí vzdělávací programy složené z ekonomických, strojírenských, ale i humanitních předmětů. QAP zjištoval podrobnosti při Dni otevřených dveří.

Technické obory jako jsou obráběč kovů, elektrotechnika, nejrůznější mechanici, obor strojírenství nebo dokonce ekonomika ve strojírenství. Vhodné obory zejména pro technicky založené chlapce, ale v některých případech i pro dívky. „Ekonomika a podnikání ve strojírenství se skládá převážně z ekonomických předmětů aplikovaných do prostředí strojírenského podniku. Je to obor vhodný pro budoucí asistentky ve strojírenské firmě apod., ve výuce je účetnictví, mzdy, skladování, marketing, management, čtení z technické dokumentace a podobně,“ vysvětluje zástupkyně ředitelky pro odborné technické předměty Petra Mašková, která je naší průvodkyní.

Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň, Klatovská 109, 301 00 Plzeň nabízí:

Ne nadarmo se škola pyšní heslem „Škola, kterou mají zaměstnavatelé rádi“. Bylo to vidět i na Dni otevřených dveří. Ve škole se prezentovalo hned několik firem.

„Zájem ze strany firem byl větší, ale máme omezenou kapacitu, jsou tu zejména naši dlouholetí partneři. Někteří tu budou až na lednovém Dni otevřených dveří,“ vysvětluje zástupkyně ředitelky. Studenty ze zdejší školy přijímá s radostí na praxi například vystavující firma Doosan či Streicher. „Studenti u nás mají placenou praxi, pracují na reálných projektech, po dokončení studia se mohou stát členy našeho stabilního týmu,“ ukazuje nám nabídku personalistka Renata Steinerová ze společnosti Streicher.

Prostory školy jsou obrovské. Bohaté vybavení mají technické obory, v permanentním obležení je robot, kterého teprve nedávno do školy instalovali. „Máme nového robota, zařadíme ho do výuky čtvrtého ročníku strojírenství, aby se studenti naučili základy programování manipulátorů. Kluky to určitě bude velmi bavit,“ ukazuje nového pomocníka v jedné učebně Martin Škoula, učitel odborných předmětů.

V další třídě zase narážíme na zmenšeninu dopravníku, který je ve většině továren nebo zkušební panely, kde se učí studenti zapojovat různé obvody. V jedné třídě jsou starší stroje, v druhé úplné novinky. Zkrátka jako v každé pořádné továrně. Velký zájem je při Dni otevřených dveří i o 3D tiskárnu, která právě pilně tiskne „pavouka“.

 

Kdo nemá rád techniku a technologie, může v této škole studovat humanitní obory. „Zaměřujeme se na humanistiku ve druhém ročníku, ve třetím se učí mediální výchova a ve čtvrtém moderní dějiny. Dále vyučujeme cizí jazyky, a to angličtinu, ze které si studenti mohou složit i Cambridge zkoušku a jako další jazyk němčinu,“ uvádí učitelka českého jazyka a mediální výchovy Ivana Ulrychová s tím, že humanitní čtyřleté studium je vhodným základem po vysokoškolské studium.

Střední odborná škola profesora Švejcara dále nabízí obor s názvem Veřejnosprávní činnost. „Je to maturitní obor, připravuje žáky na administrativní pozice, ať už u soudů, na státním zastupitelství, u policie, na obecních a krajských úřadech. Absolventi mohou studovat na vysokých školách, nejčastěji odchází na právnické či ekonomické fakulty,“ popisuje Lenka Zemanová Lindová, která na škole vyučuje právo.

Tím ale výčet nabídky zdejší školy nekončí. Nejen budoucí sociální pracovnice tady studují Sociální činnost. Při Dni otevřených dveří ukazují zájemcům některé činnosti, které je na škole učí. Starají se o nemocné, o miminka, dokonce masírují. „Máme Zdravotní tělesnou výchovu, učíme se, jak správně cvičit, máme vždy teorii a praxi. Ve čtvrtém ročníku studentky přímo na sobě zkouší masáže jednotlivých částí těla,“ vysvětluje učitelka Květoslava Mužíková.

Pro budoucí učitele například tělocviku, sportovní trenéry apod. není snad vhodnější škola a zdejší Pedagogické lyceum se zaměřením na tělesnou výchovu. I tady je ze strany rodičů a žáků devátých tříd zájem. „Důležitá je komplexnost a celková tělesná kondice. Zdejší studenti jsou úspěšnými absolventy např pedagogické fakulty. My dnes vysvětlujeme, jaké jsou limity pro plavání, jak se vyučuje gymnastika, atletika apod. a jaké nabízíme sportovní kurzy apod.,“ říká Jan Konvář, učitel tělocviku.

foto: QAP.cz

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Techmania Lunární léto
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte_copy