Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Občané Plzně diskutovali s vedením Jedničky o možné podobě prostoru v Majakovského ulici

12.05.2023 13:27

O nové podobě odpočinkové zóny s místem pro sport i relaxaci, která má vzniknout v Majakovského ulici na Lochotíně, diskutovalo ve středu 10. května vedení prvního plzeňského obvodu spolu s místními obyvateli.

majakovskeho_verejne_projednani_0523_ÚMO1 (6)
majakovskeho_verejne_projednani_0523_ÚMO1 (6)majakovskeho_verejne_projednani_0523_ÚMO1 (1)majakovskeho_verejne_projednani_0523_ÚMO1 (2)majakovskeho_verejne_projednani_0523_ÚMO1 (4)majakovskeho_verejne_projednani_0523_ÚMO1 (3)majakovskeho_verejne_projednani_0523_ÚMO1 (5)majakovskeho_verejne_projednani_0523_ÚMO1 (7)majakovskeho_verejne_projednani_0523_ÚMO1 (8)

Prostor, který by měl projít revitalizací, se nachází mezi bytovým domem Majakovského 2 až 16, Lidickou ulicí a Boleveckou základní školou. Celé toto území je vedené jako jednoznačná plocha tzv. Generelu zeleně, a tak je třeba k němu přistupovat. Dnes je zde vzrostlá zeleň a nefunkční sportovní hřiště, chybí tu také herní příležitosti pro děti.

„Je to území, které má velký potenciál, proto jsme se rozhodli oživit projekt, který před lety zpracovala Správa veřejného statku města Plzně. Ještě předtím, než se však pustíme do jakýchkoli zásahů, chceme znát potřeby místních obyvatel, i proto jsme připravili tohle setkání. Projekt je totiž zapotřebí aktualizovat,“ uvedl místostarosta Jedničky Miroslav Šuma, který se zabývá investicemi a životním prostředím.

Na podvečerní plánovací setkání s architektkou a zástupci Centra pro komunitní práci západní Čechy dorazilo i přes nepříznivé deštivé počasí téměř čtyřicet lidí. V úvodu veřejného projednání dostali všichni dotazník, kde měli odpovědět na jednoduché otázky, např. zda by si přáli multifunkční sportoviště, co by chtěli zachovat nebo co jim v místě chybí. Do dotazníku bylo též možné napsat vlastní nápady a náměty. Ti, kteří se nemohli dostavit na veřejné projednání, mohou dotazník vyplnit i on-line zde na webu obvodu, a to po dobu deseti dnů – nejpozději do 21. května.

Po úvodu následovala komentovaná procházka s projektanty. Během ní místní zmiňovali, že si přejí zachovat zeleň a pískoviště a že by chtěli umístit nějaké herní prvky pro menší i větší děti. Během vycházky padlo i to, že by prostor chtěl více odclonit od Lidické ulice, kde je poměrně velký provoz. Velkou diskuzi pak rozproudila otázka týkající se možného umístění laviček či vybudování multifunkčního sportoviště, většina přítomných ho totiž odmítla.

„Jsem ráda za všechny tyto podněty a názory, které se budu snažit zapracovat do návrhu studie tak, aby byl proveditelný, funkční, dlouhodobě udržitelný a zároveň i finančně únosný. Vy tady žijete a tohle místo znáte nejlépe, proto je váš pohled velmi důležitý,“ podotkla architektka Barbora Eismanová Nosková.

Návrh studie, který už bude vycházet i z podnětů místních obyvatel, obvod veřejnosti představí ve středu 4. října v 17 hodin. „Domluvili jsme se, že druhé veřejné projednání se uskuteční na Bolevecké základní škole. Studii poté architektka dopracuje do své finální podoby,“ popsal místostarosta Jiří Rezek, v jehož gesci je právě participace občanů na tvorbě veřejného prostoru.

Pokud vše půjde podle plánu, nejpozději do roku 2025 bude dokončena projektová dokumentace a vydáno příslušné povolení. Se samotnými pracemi se pak ideálně začne v roce 2026. Na revitalizaci tohoto sídlištního prostoru je předběžně vyčleněno více než deset milionů korun z rozpočtu prvního městského obvodu.

Foto ÚMO Plzeň 1

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte