QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Obyvatelé Plzně si mohou oddychnout! Pro většinu domácností se pro rok 2025 daň z nemovitosti nezvýší

22.06.2024 10:00

Zastupitelé rozhodli o tom, že drtivé většině domácností pro rok 2025 daň z nemovitých věcí v rámci svých kompetencí meziročně nezvýší.

Bydlení_ilustrační_Pixabay

Zastupitelé museli reagovat na vládou schválený konsolidační balíček, který samosprávám s platností od roku 2025 změnil pravidla pro stanovení velikostního koeficientu, jímž se násobí základní sazba daně. "Města velikosti Plzně musí podle zákona nově pracovat s koeficientem ve výši minimálně 3,5, nebo mohou zvednout na 4,5," uvedl primátor Plzně Roman Zarzycký.

 

Zastupitelé schválili stanovení velikostních koeficientů pro daná území města tak, aby byla v nejvyšší možné míře respektována dosud platná pravidla pro zdanění nemovitých věcí a zohledněna současná převažující míra zdanění v jednotlivých katastrálních územích města. "V praxi to znamená, že pokud pomineme inflační navýšení, které bude nově dle zákona uplatňováno právě od roku 2025, zůstane z titulu stanovení velikostního koeficientu pro 15 630 rodinných nebo bytových domů částka pro platbu daně v příštím roce stejná jako letos, u 86 domů se dokonce sníží, zvýšena bude jen u cca 2000 domů," dodal Zarzycký s tím, že pro účely zmírnění dopadů nové legislativy zastupitelé pro území, která měla z důvodu nenapojení na vodohospodářskou infrastrukturu dosud v rámci území města nejnižší hodnotu velikostního koeficientu, využili možnosti snížení daně prostřednictvím místního koeficientu v hodnotě 0,5. "Konkrétně se jedná o k. ú. Malesice a Dolní Vlkýš. Děláme tak vše pro to, aby se zátěž Plzeňanů dále nezvyšovala,“ doplnil primátor Roman Zarzycký.

Foto Pixabay

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT