QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

01.03.2024 20:00

Plzeň prohrála s Hradcem Králové

Mountfield Hradec Králové - HC Škoda Plzeň 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Otevřeme, neotevřeme! Opět bouřlivé zastupitelstvo města Plzně kvůli Americké!

15.06.2023 11:00

O dočasné změně dopravního režimu na Americké třídě z důvodu oprav mostu Milénia diskutovali zastupitelé města Plzně na svém zasedání ve čtvrtek 15. června. Paradoxem je, že s návrhem k projednání přišel David Šlouf z ODS. Americká totiž byla uzavřena právě za vlády ODS v Plzni, která uzavírku iniciovala.

Americká_ilustrační_0223_QAP

Uzavření Americké třídy v Plzni vyvolává vášně už od svého počátku. Někteří souhlasí s uzavírkou, někteří jsou proti, také právě proto rezonovalo téma Americké v posledních komunálních volbách v Plzni. A velké vášně vzbuzovala Americká i na zasedání zastupitelstva ve čtvrtek 15. června.

Část Americké třídy v Plzni se pro automobilovou dopravu uzavřela v srpnu 2021. Současné vedení města navrhlo změnu režimu, a to tak, že se Americká třída otevře pro dopravu v noci od 20 do 5 hodin. Tento režim byl měl platit od 1. srpna 2023.

Na dnešním zasedání zastupitelstva města Plzně přišel zastupitel ODS s návrhem, aby se Americká otevřela i přes den pro automobilovou dopravu, a to během rekonstrukce mostu Milénia. Ta probíhá od 5. června a trvat má čtyři měsíce. Více jsme o rekonstrukci psali ZDE.

„Požadujeme otevření Americké třídy pro individuální automobilovou dopravu v režimu 24/7 po dobu uzavírky mostu Milénia,” uvedl David Šlouf a dodal, že zastupitelé ODS nezpochybňují uzavření Americké jako takové, ale upozorňují, že vzhledem k mimořádnosti situace je nezbytné přijímat mimořádná řešení.

„Po mostě Milénia v Plzni projede 26 000 aut denně, která od 5. 6. 2023 musí projíždět po objízdných trasách a dopravní situace ve městě se tak neúměrně zhoršila. Otevření Americké třídy pro individuální automobilovou dopravu v úseku Škroupova – Resslova, resp. Goethova – V Šipce v režimu 24/7 po dobu probíhajících oprav, minimálně však v období 30. 6. 2023 až 30. 9. 2023, by významně zjednodušilo průjezd městem," píše se v důvodové zprávě návrhu otevření.

Bouřlivá diskuse proběhla ještě před samotným hlasováním o zařazení bodu k projednání

Otevření Americké vzbudilo vášně a diskusi už na počátku zasedání. Náměstek pro dopravu Aleš Tolar razantně odmítl kritiku opozice a vyjmenoval, co vše udělal pro zmírnění dopadu rekonstrukce mostu Milénia. „Vzhledem k tomu, jak je rekonstrukce náročná, co vše se na ní musí provést, je naplánovaná na šibeniční 4 měsíce. To je maximum, co může stavební firma udělat. Samotná rekonstrukce je provedena tak, že nikdy most nebude uzavřen celý, vždy je jeden směr otevřen. Nechali jsme analyzovat dopady, podřídili jsme této rekonstrukci všechny ostatní investice, odsunuli jsme například opravu Koterovské, aby se nepotkaly," vysvětlil Tolar.

Podle vedení magistrátu byla situace kvůli rekonstrukci mostu špatná první den, nyní už je ale stabilizovaná. „První den to byl skutečně problém, včera jsem od Belánky dolů stál, cesta mi trvala 9 minut. Opravit se to prostě musí," uvedl primátor Roman Zarzycký.

„Každý den v dopravní špičce sleduji, že ta situace je špatná, kolony se táhnou přes celou Doudleveckou. Opravdu to tak je a děje se to každý den," nesouhlasila Kristýna Nachtmann Švédová z ODS.

Podle Aleše Tolara se žádný dopravní kolaps dnes již neděje. „Od zahájení rekonstrukce nenastala žádná mimořádná situace, která by vyžadovala nějaká mimořádná opatření. Dnes už je situace stabilní. První den docházelo na trolejbusové lince 16 k výraznému zpoždění, dle PMDP mají dnes linky zpoždění v řádech pár minut," uvedl Tolar a dodal: „Když Americkou třídu otevřeme, tak ve spodní části situaci ještě zhoršíme. V tu chvilku by se v této lokalitě doprava dle analýz navýšila o minimálně dalších sto aut. Opravdu není za potřebí nic v danou chvíli měnit."

Na závěr své dlouhé řeči si náměstek pro dopravu neodpustil poznámku k navrhovateli otevření Americké. „Nevím pane Šloufe, jestli tohle je ta opoziční práce, kterou jste slibovali nebo kopnutí do kotníku. Skoro bych si myslel, že je to ta druhá verze," dodal Tolar.

Podporovat znovuotevření nechce ani koaliční partner. „My jako hnutí PRO Plzeň nebudeme podporovat změnu dopravního režimu na Americké třídě v průběhu rekonstrukce mostu Milénia. Stále jsme velcí příznivci toho, aby Americká byla otevřená, nicméně jsme součástí koalice a my koaliční dohody ctíme. Kdyby se nyní otevřela Americká, dojde k navýšení aut v Prokopově ulici," uvedl Jiří Uhlík.

Diskuse na zastupitelstvu měla nakonec překvapivý závěr! Hlasováno bylo o tom, zda navrhovaný bod zastupitele Šloufa projednávat a hlasovat o něm. Nezařazení tohoto bodu bylo zastupiteli odsouhlaseno a o znovuotevření Americké po dobu rekonstrukce mostu Milénia se nakonec vůbec nehlasovalo!

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi