Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

19.05.2024 16:02

Bouralo se na dálnici D5, auto narazilo do svodidel na km 114 ve směru na Prahu. Jeden pruh je neprůjezdný.

Další nehoda je u Chotíkova na silnici 20, střetla se dvě auta. Nehoda je bez zranění

Papírenský park projde revitalizací. Plzeň začíná s přípravou - FOTKY

11.01.2023 12:21

Město má v plánu, aby místo dosud nevyužívané části Papírenského parku v Plzni na Slovanech vznikl do budoucna městský park. Na místě se likvidují odpadky, budou se kácet náletové dřeviny. Možná podoba parku zatím není známa.

Papírenský park_odpad_0123_fotoPetrKUTÁK_MMP (1)
Papírenský park_odpad_0123_fotoPetrKUTÁK_MMP (1)Papírenský park_odpad_0123_fotoPetrKUTÁK_MMP (2)Papírenský park_odpad_0123_fotoPetrKUTÁK_MMP (3)Papírenský park_odpad_0123_fotoPetrKUTÁK_MMP (4)Papírenský park_odpad_0123_fotoPetrKUTÁK_MMP (5)

Papírenský park je dlouhodobě ve vlastnictví soukromého majitele a přibližně od roku 2004, kdy ukončila provoz plzeňská papírna, není řádně udržován. Město Plzeň má v současné době v nájmu pouze menší část parku, o kterou se stará. Naší snahou je, abychom v následujících letech Plzeňanům zpřístupnili celý prostor a zarostlé a odpadky poseté území přeměnili v městský park, který bude plnit soudobé požadavky a funkce,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

V současné době je na větší část území uzavřena výpůjčka za účelem vybudování městského parku a probíhají jednání, jejichž cílem je, aby se celý park stal majetkem města Plzně. „Zahájili jsme práce důležité pro obnovu a zpřístupnění parku veřejnosti. Nejprve musíme posbírat a odvézt všechny odpadky a vyčistit podrost. Veškeré kroky směřující k nové podobě parku mají zajistit hlavně bezpečnost lidí, kteří se v něm budou pohybovat,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.

Papírenský park se nachází v Plzni na Slovanech v Habrové ulici.

Vznikl po roce 1884, kdy došlo k rozšíření zdejší továrny.

Současně byla v její bezprostřední blízkosti postavena vila rodiny Piettů a založen poměrně rozsáhlý park.

Vila s parkem spolumajitele a ředitele plzeňské papírny patřila k nejvelkoryseji pojatým továrnickým sídlům v Plzni.

Nyní je celý park v soukromém vlastnictví.

Menší část území vedle 89. mateřské školy Plzeň v Habrové ulici je veřejnosti přístupná, zbývající téměř dvě třetiny území z celkové plochy přesahující jeden hektar jsou oplocené a zarostly náletovými dřevinami.

V parku se nachází jezírko.

Vyčištění parku nebylo jednoduché. Dle města se uklízející pracovníci museli vypořádat s následky pobytu osob bez domova a drogově závislých. Ti zanechali v odlehlé části parku obrovské množství odpadků všeho druhu. Údržbové práce budou probíhat až do zahájení kompletní revitalizace parku, která by měla proběhnout v dalších letech.

Po sedmnácti letech bez údržby park zarostl náletovými dřevinami. „V porostech byly vybrány, označeny a ponechány jen perspektivní sazenice stromů, které mají potenciál být v budoucnu hlavními dřevinami parku. Většina objemných vyvrácených stromů, stejně jako poražené kmeny nebezpečných dřevin, bude ponechána na místě. Poslouží jako přirozené biotopy například pro brouky,“ vysvětlila Lucie Davídková, vedoucí Úseku městské zeleně Správy veřejného statku města Plzně.

Nová podoba parku zatím není známa. Město teprve bude zadávat odborným projekčním týmům zpracování studie. Na jeho výsledné podobě chce spolupracovat s veřejností. Do doby finální realizace kompletní revitalizace zůstane z důvodu bezpečnosti Papírenský park nadále oplocený a veřejnosti nepřístupný.

Na vyčištění plochy parku a na probírky dřevin vyčlenila Správa veřejného statku města Plzně tři miliony korun včetně DPH, další náklady na zpřístupnění bude možné odhadnout až poté, co bude zpracována studie revitalizace celého parkového území.

Foto MMP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT