QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

01.03.2024 20:00

Plzeň prohrála s Hradcem Králové

Mountfield Hradec Králové - HC Škoda Plzeň 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Péče o rodičky v Domažlicích je nově rozšířena o novou službu

22.01.2024 13:41

Domažlická nemocnice nově nabízí bezplatné návštěvy zdravotnic v domácím prostředí.

nová služba pro rodičky_0124_Domažlická nemocnice (1)

Domažlická nemocnice rozšiřuje péči pro těhotné ženy a ženy v šestinedělí. Aby jim ulehčila přípravu na porod a pomohla v prvních dnech praktickými radami s péčí o miminko i samu sebe, zavádí pro zájemkyně návštěvní službu v domácím prostředí.

„Služba nenahrazuje péči poskytovanou u registrujícího gynekologa. Je spíše rozšířením a doplňkem této péče, kdy má zpříjemnit ženám náročné dny před a po porodu,“ upřesnil mluvčí nemocnice.

Návštěvní službu poskytují empatické porodní asistentky, které mají i odborné zkušenosti s péčí o dítě. Dle zájmu ženy u ní mohou bezplatně provést až čtyři návštěvy.

„Jednu návštěvu v domácím prostředí je možné provést v průběhu těhotenství a další až tři návštěvy pak po porodu v průběhu šestinedělí. Za tuto službu ženy neplatí. Pokud si ji budou chtít objednat, ať kontaktují naše gynekologicko-porodnické oddělení. Buď se dovolají přímo našim kolegyním Lucii Papouškové a Elišce Černé, které službu poskytují, nebo stačí zanechat kontakt a asistentky se jim brzy ozvou zpět a domluví termín návštěvy,“ vysvětluje primář oddělení Dušan Kolařík.

Během návštěvy porodní asistentka poskytne ženě individuální péči. „Při návštěvě v těhotenství můžeme se ženou probrat nejen přípravu k porodu a péči o děťátko, ale také zkontrolovat její zdravotní stav, nabídnout úlevové metody, jako je aromaterapie, bylinné napářky, využití šátků rebozo a podobně,“ popisuje Lucie Papoušková.

Při návštěvě po porodu během šestinedělí pak porodní asistentka provádí kontrolu porodního poranění a celkového zdravotního stavu ženy i děťátka. Může poskytnout laktační poradenství a opět i individuální podporu a péči o psychiku. A neméně důležitá je i možnost pomoci a podpory v péči o děťátko. Obě zdravotnice mají k těmto výkonům i péči odborné vzdělání a kompetence.

Hlavní výhodou je jednoznačně domácí prostředí, kdy žena nemusí nikam jít, ale naopak zdravotnice přijde za ní. Nemusí tedy řešit třeba hlídání starších dětí nebo právě čerstvě narozené miminko nikam vozit. „Domluvíme s ní termín, který ji nejlépe vyhovuje. V domácím prostředí je navíc zaručeno plné soukromí a pohodlí a žena respektive maminka má jistotu, že nebude rušena a má tak čas probrat vše potřebné,“ říká Eliška Královec Černá s tím, že žena také dostane na zdravotnici telefon a může s ní konzultovat své potřeby i mimo návštěvu.

Foto Domažlická nemocnice

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi