Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Penny Market prodával mák s osminásobným množstvím pesticidu

03.01.2017 8:39

Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila stáhnout z prodeje mák značky "Dr. Rashid". Obsahoval extrémní množství pesticidu. Problémy se objevují opakovaně.

1
21

Na kontroly máku se inspektoři SZPI zaměřují v posledních měsících opakovaně. Už v průběhu léta se totiž ukázalo, že v poměrně značném množství vzorků se objevily nejen pesticidy, ale i vysoké množství morfinových alkaloidů nebo těžkých kovů.

Nyní nařídila inspekce stáhnout z prodeje mák od výrobce Alika "Dr. Rashid MÁK MLETÝ 100%", který obsahoval rezidua pesticidu picoxystrobin.

"Laboratorní analýza prokázala přítomnost picoxystrobinu v množství  0,084 miligramů na kilogram (mg/kg), což je osminásobek maximálního povoleného limitu. Uvedený mák nelze považovat za vhodný k lidské spotřebě a inspekce spotřebitelům doporučuje, aby jej nekonzumovali," upozorňuje mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Mák, který neprošel testy, měl trvanlivost do konce května letošního roku a šarži L228620. Síť obchodů Penny Market tak musí výrobek stáhnout z prodeje. "Kontrolované osobě inspekce nařídila, aby okamžité stáhla předmětnou šarži máku ze všech svých provozoven a zahájí s ní správní řízení o uložení pokuty," dodává mluvčí inspekce.

FOTO: SZPI

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte