QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Plzeň podpoří dotací odstřel divočáků, radní schválili takzvané zástřelné

18.01.2024 14:03

Plzeň podpoří odstřel divočáků na území plzeňských honiteb, radní schválili takzvané zástřelné za prase.

boar-4735586_1920(1)

Cílem nově vyhlášeného městského dotačního programu je motivovat myslivce při odstřelech divokých prasat na území, jež navazuje na intravilán Plzně a patří do působnosti obce s rozšířenou působností.

Dotace mají pomoci snížit počet divočáků, kteří pronikají do zastavěného území Plzně a na městských i soukromých pozemcích páchají škody. V některých lokalitách například nechala kvůli divočákům společnost Čistá Plzeň odstranit nádoby na bioodpad, psali jsme ZDE.

Pro rok 2024 je v rámci dotačního programu připravena částka v celkové výši 300 tisíc korun. Město ale připouští v případě vyčerpání alokované částky její navýšení.

„Takzvané zástřelné za prase jsme stanovili v částce 3 000 korun za kus a pravidla nastavili tak, abychom myslivce motivovali k intenzivnějšímu odlovu přemnožené černé zvěře. Dotaci poskytneme v případě, že příslušné myslivecké sdružení odloví v probíhající lovecké sezoně alespoň o 15 procent divočáků více než v sezoně minulé. Sezona začala 1. listopadu a skončí 31. října. Odměnu tedy myslivci dostanou pouze za počty kusů, o které svou loveckou bilanci z předchozí sezony navýší,“ vysvětlil náměstek primátora Aleš Tolar.

Počet ulovených zvířat je stanoven z evidence myslivosti, kterou je povinen vést jednak uživatel honitby a jednak orgán ochrany myslivosti, a to na centrálních statistických výkazech Ministerstva zemědělství.

Divoká prasata v Plzni páchají nemalé škody. Nejčastěji se objevují v Bolevci, Borském parku, na Bílé Hoře, Doubravce, Roudné, Valše, Sylvánu, v okolí Chlumu, Mikulky nebo Fakultní nemocnice Lochotín. Zvěř využívá to, co jim lidé ve městě nabízí. Skládky kolem zahrádkářských kolonií, rodinných domků a obytné zástavby, vyházené ovoce, ořechy, posekaná tráva. To vše divočáky láká. V neudržovaných, zarostlých zahradách, porostech keřů pak mají ještě příležitost se i ukrýt.

Foto ilustrační Pixabay

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte_copy