QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Plzeň si připomíná 33. výročí sametové revoluce. Pozvání na radnici přijali účastníci událostí - FOTKY

17.11.2022 13:26

33. výročí od událostí 17. listopadu 1989 si připomíná také Plzeň. Primátor přijal na radnici účastníky listopadových událostí v roce 1989 v Plzni, městem zazní po 17. hodině Modlitba pro Martu.

17_listopad_1
17_listopad_117_listopad_217_listopad_317_listopad_417_listopad_5

Dnes je státní svátek Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Slavíme 33. výročí sametové revoluce.

Primátor Roman Zarzycký přijal na radnici účastníky listopadových událostí v roce 1989 v Plzni, Martinu Samkovou a Michala Šamana.

„Bylo mou milou povinností se dnes setkat s lidmi, kteří projevili obrovskou odvahu postavit se komunistickému režimu a zasadit se o to, že dnes žijeme ve svobodné zemi. Shodli jsme se, že politika je především o lidech. Velmi si dnešního setkání vážím,“ uvedl primátor Roman Zarzycký na úvod setkání, které se neslo v duchu vzpomínání.

Michal Šaman, který byl 17. listopadu 1989 zvolen šéfem stávkového výboru pedagogické fakulty a stal se jedním z organizátorů studentské stávky roku 1989 v Plzni, se účastnil řady demonstrací a koordinoval činnost. „Daleko těžší, než revoluce pro mě bylo těch 33 let, abych si nejen v politice, ale i jako člověk v každodenním životě udržel ideu a ideály,“ řekl Michal Šaman.

Martina Samková byla sice 17. listopadu ještě v Praze, v neděli 19. listopadu 1989 ale přivezla z metropole prohlášení rodící se revoluce, které pak šířila v Plzni. Od úterý 21. listopadu se účastnila demonstrací na plzeňském náměstí. „Nikdy jsem svou duši nezaprodala a nikdy ji neprodám,“ uvedla dnes mimo jiné při debatě s primátorem Martina Samková.

Za město Plzeň uctila památku položením věnců k Lavičce Václava Havla v Šafaříkových sadech a k pomníku obětem komunistického teroru na Anglickém nábřeží náměstkyně primátora Lucie Kantorová.

"V 17:11 hodin bude znít náměstím Republiky Modlitba pro Martu. Jedná se o součást výzvy iniciativy Díky, že můžem. Cílem je, aby v čase 17:11 hodin zněla na co nejvíce místech v České republice reprodukce písně Modlitba pro Martu od zpěvačky Marty Kubišové, a to například pomocí městských rozhlasů. České vlajky vlají na náměstí Republiky a v sadech Pětatřicátníků v úseku od Velké synagogy k Hlavní poště," dodala tisková mluvčí Magistrátu města Plzně Adriana Jarošová.

Již v úterý 15. listopadu uspořádaly studentské organizace Západočeské univerzity v Plzni – Akademický spolek studentů politických věd a ELSA Plzeň první ročník Fóra 17. listopadu na Fakultě pedagogické. To si klade za cíl připomínat Den boje za svobodu a demokracii i Mezinárodní den studenstva. Z pamětníků listopadových událostí vystoupili představitel československého undergroundu, signatář Charty 77 a publicista František „Čuňas“ Stárek a účastník studentských manifestací v listopadu 1989, právník, někdejší ministr pro lidská práva a senátor Jiří Dienstbier.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380_
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new