QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Plzeň už má vánoční stromeček! Kdy bude slavnostní rozsvícení?

13.11.2023 16:44

Letošní vánoční strom pro Plzeň vyrostl v Dýšině. V neděli 12. listopadu byl převezen na plzeňské náměstí Republiky.

Vánoční stromek Plzeň 1123_QAP2
Vánoční stromek Plzeň 1123_QAP2Vánoční stromek Plzeň 1123_QAPVánoční stromek Plzeň 1123_QAP3Vánoční stromek Plzeň 1123_QAP4Vánoční stromek Plzeň 1123_QAP6Vánoční stromek Plzeň 1123_QAP5

Strom, který bude v následujících dnech vánočně nastrojený, pochází z Dýšiny. Plzeňanům ho daroval Václav Kabrna.

„Máme s parcelou stavební záměry, proto jsme chtěli smrk ztepilý pokácet. Jako vánoční strom jsme ho městu Plzni nabízeli už před dvěma lety, tenkrát ale neměl potřebnou výšku. Na pokácení jsme nijak nespěchali, jsme rádi, že dorostl do potřebné výšky, že má pěkný tvar a že bude mít využití a dělat lidem radost. Určitě se s rodinou pojedeme podívat na jeho slavnostní rozsvícení,“ řekl dárce stromu Václav Kabrna.

Výzdoba stromu začala hned v pondělí 13. listopadu a potrvá celkem pět dní. Délka použitých světelných řetězů záleží vždy na konkrétním stromě, jeho tvaru a hustotě větví.

„V základu je jejich délka tři a půl kilometru a rezerva činí jeden a půl kilometru,“ uvedl Viktor Lang, vedoucí oddělení veřejného osvětlení SVSMP.

Strom bude ozdoben světelnými hvězdami, 3D nesvětelnými zlatými hvězdami, LED padajícím světlem, plastovými ozdobami a světelnou špičkou na vrcholu stromu. Celkem k základní výzdobě světelnými řetězy přibude asi šest desítek dalších prvků.

Kromě stromečku se na náměstí chystají i adventní trhy. Rýsuje se zde oblíbená zvonička, místo pro betlém i vyhlídkové kolo. Trhy začínají 23. listopadu a končí 23. prosince.

Slavnostní rozsvícení stromečku je naplánováno na první adventní neděli 3. prosince. Kulturní program začne v 16 hodin. Vystoupí Dětský sbor opery Divadla J. K. Tyla (DJKT) Kajetánek, malý lidový soubor MLS, stepaři ze studia Step by step. Slavnostní slovo bude mít biskup plzeňský Tomáš Holub a primátor Roman Zarzycký. V 18 hodin pak bude strom rozsvícen. Poté vystoupí členové muzikálového souboru DJKT a zpěvačka Tereza Mašková.

Foto QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380_
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte_copy