QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Plzeň zrekonstruuje dům na Klatovské. Vznikne zde zážitkové muzeum

20.02.2024 10:18

Město Plzeň zrekonstruuje chátrající budovu na Klatovské 19, jejíž součástí jsou i architektonicky cenné interiéry od Adolfa Loose.

rekonstrukce Klatovská 19_0224_zdroj Útvar koncepce a rozvoje města Plzně (1)
rekonstrukce Klatovská 19_0224_zdroj Útvar koncepce a rozvoje města Plzně (1)rekonstrukce Klatovská 19_0224_zdroj Útvar koncepce a rozvoje města Plzně (2)rekonstrukce Klatovská 19_0224_zdroj Útvar koncepce a rozvoje města Plzně (3)rekonstrukce Klatovská 19_0224_zdroj Útvar koncepce a rozvoje města Plzně (4)rekonstrukce Klatovská 19_0224_zdroj Útvar koncepce a rozvoje města Plzně (5)rekonstrukce Klatovská 19_0224_zdroj Útvar koncepce a rozvoje města Plzně (6)rekonstrukce Klatovská 19_0224_zdroj Útvar koncepce a rozvoje města Plzně (7)

Objekt na Klatovské je od roku 2002 prázdný a chátrá. Město má v plánu budovu zrekonstruovat a přestěhovat do ní muzeum Patton Memorial Pilsen a vytvořit v něm zážitkovou expozici k tématu osvobození západních Čech spojeneckými vojsky. Také trvale zpřístupní památkově chráněné Loosovy interiéry.

Projekt vyjde na 253 milionů korun včetně DPH, z nichž část pokryje Plzeň evropskou dotací.

„Základním kamenem celé rekonstrukce je úspěšná žádost o dotaci, která činí 54,4 milionu korun. Jsem rád, že i díky těmto penězům můžeme znovu oživit symbol moderní historie našeho města, kterým Klatovská 19 bezesporu je. Pevně věřím, že se nová expozice s Loosovými interiéry stane dalším turistickým lákadlem Plzně a vyhledávaným místem nejen v době Slavností svobody,“ řekl primátor města Roman Zarzycký.

Po stavební stránce má být vše hotovo na konci příštího roku, expozice pak v roce dalším. Rekonstrukci objektu zajišťuje Odbor investic Magistrátu města Plzně, autorem přestavby a návrhu expozic je architekt Ludvík Grym.

Výrazným prvkem bude ve dvoře umístěný třicetitunový tank Sherman, největší muzejní exponát, jejž Plzni daroval vnuk generála Pattona. Právě osobnosti generála a jeho 3. armádě bude věnován prostor dvorní přístavby.

„Náročná bude nejen rekonstrukce, ale do detailu jsme museli promyslet například i samotný přesun tanku. Ten stojí nyní v zoologické zahradě, z níž ho musíme nejprve dopravit do restaurátorské dílny, poté na Klatovskou 19, kde ho do dvora zvedneme pomocí jeřábu přes budovu,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Bosák.

Vstupní prostory budou umístěny do nové dvorní přístavby. Její základní část přimkne k původnímu objektu, druhá část na ni bude kolmá.

„Jsem přesvědčen, že to úsilí bude stát za to a muzeum se stane centrem zážitků, kdy návštěvníka vtáhne do děje, vyvolá v něm silnou emoci, a to třeba při simulaci náletů na Škodovku, prožitku úkrytu ve sklepení a podobně,“ dodal Pavel Bosák.

Jak bude muzeum vypadat, nastínila Lucie Kantorová, náměstkyně pro oblast školství a cestovního ruchu. „V suterénu provede muzeum návštěvníka válečnou Plzní, ukáže mu výrobu zbraní ve Škodovce, dá nasát atmosféry bombardované Plzně, kterou umocní simulátor válečného krytu.“

Z válečné Plzně návštěvníci vystoupají do prostoru s projekcemi o plzeňském povstání, osvobození i konci války v Plzni a v Evropě. Lidé se seznámí s pobytem americké armády na západě Čech a podobně.

„V prvním patře si pak vychutnají luxus z restaurovaného prvorepublikového interiéru, seznámí se s osobností Adolfa Loose, principy jeho tvorby a také s pohnutými příběhy plzeňských rodin, které patřily mezi jeho klienty,“ přiblížila Lucie Kantorová.

Druhé patro změní pocit euforie z osvobození ve skepsi z nové totality. Část expozice bude také věnována Slavnostem svobody, veteránům druhé světové války, jejich příběhům a prezentaci darů, které muzeu během svých návštěv Plzně věnovali.

Obsahovou stránku muzea připravuje Plzeň – TURISMUS, který provozuje Patton Memorial Pilsen.

Díky rekonstrukci budou trvale zpřístupněny cenné Loosovy interiéry, jež se nacházejí ve druhém patře a které tvoří hudební salon, obývací pokoj a jídelna. Tyto interiéry dosud nebyly rekonstruovány a přístupné veřejnosti jsou pouze několikrát do roka.

Foto, vizualizace zdroj Útvar koncepce a rozvoje města Plzně

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24