Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Plzeňská ikona přišla o hlavu. Socha Spejbla a Hurvínka se stala terčem vandalů – FOTKY

11.09.2023 9:18     11.09.2023 11:00

Dosud neznámý pachatel se vyřádil na soše Spejbla a Hurvínka, která se nachází na náměstí Republiky v Plzni. Po pachateli pátrá policie.

socha Spejbla a Hurvínka bez hlva_0923_QAP (7)
socha Spejbla a Hurvínka bez hlva_0923_QAP (7)socha Spejbla a Hurvínka bez hlva_0923_QAP (3)socha Spejbla a Hurvínka bez hlva_0923_QAP (1)socha Spejbla a Hurvínka bez hlva_0923_QAP (4)socha Spejbla a Hurvínka bez hlva_0923_QAP (5)socha Spejbla a Hurvínka bez hlva_0923_QAP (6)Hurvínek bez hlva_PČR_0923 (2)Hurvínek bez hlva_PČR_0923 (1)

Plzeňští policisté řeší případ vandalství, při kterém neznámý pachatel poškodil ikonickou sochu Spejbla a Hurvínka na náměstí Republiky. Hurvínek přišel o hlavu.

Dne 9. září 2023 krátce před jedenáctou hodinou večer byla vyslána hlídka plzeňských policistů na náměstí Republiky v Plzni k prověření oznámení o poškození sochy Hurvínka. „Policisté zjistili, že u sochy měla stát skupina několika mužů, měla být slyšet velká rána a Hurvínkova hlava se pak kutálela po zemi. Jeden z mužů měl Hurvínkovi hlavu nasadit zpět na tělo a všichni pak utekli," uvedla mluvčí policie Dagmar Brožová.

Policisté provedli ohledání místa činu, zajistili stopy, mezi jinými i hlavu Hurvínka. Škoda dosud nebyla vyčíslena. Ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví. Mají k dispozici kamerový záznam, který v současné době vyhodnocují. Pachatel či pachatelé se mezitím mohou sami přihlásit na obvodním oddělení Plzeň střed," doplnila mluvčí policie.

„Vandalství je barbarství! V tomhle případě je pachatel nejspíš také pořádný pitomec,“ okomentoval na svém Facebooku Roman Zarzycký, primátor města Plzně. „Hurvínek je dítě všech Plzenáků a takové barbarství hluboce odsuzuji,“ dodal.

Bronzovou sochu Spejbla a Hurvínka, kteří sedí na lavičce, vytvořila kanadská sochařka českého původu Lea Vivot. Sousoší nechal na náměstí Republiky instalovat Nadační fond Plzeň sobě k výročí 100 let od vzniku loutky Spejbla.

„Mnoho se za sto let změnilo, děly se i strašné činy, ale tyto dvě loutky vše přežily. Mohu jen skromně doufat, že i naši dva bronzoví přátelé přežijí i nadále. Přítomnost je složitá, ale pevně věřím, že Spejbl a Hurvínek to svým humorem vše vyřeší,“ řekla 7. července 2020 během slavnostního odhalení svého díla Lea Vivot.

Doufejme, že Spejbl a hlavně Hurvínek přežijí i tuto situaci a socha bude opět dělat všem Plzeňanům radost.

Foto QAP, foto hlavy Hurvínka PČR

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT