QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Plzeňské městské lesy mají nového pomocníka za téměř 6 milionů korun - FOTKY

03.07.2024 12:47

Správa veřejného statku města Plzně (SVSMP) pořídila novou techniku v ceně téměř 6 milionů korun. K čemu bude sloužit? Čtěte v článku.

nový traktor SVSMP_0624_MMP (2)
nový traktor SVSMP_0624_MMP (2)nový traktor SVSMP_0624_MMP (3)nový traktor SVSMP_0624_MMP (4)nový traktor SVSMP_0624_MMP (5)nový traktor SVSMP_0624_MMP (1)

Speciální traktor s ochrannou klecí, radlicí na dřevo a vyvážecím vlekem s hydraulickou rukou bude sloužit k odklízení dřeva z lesa zejména při kalamitních stavech, kdy je nutné odvézt jej co nejrychleji, ale i na místech, kde se kácí jen malé množství dřeva.

„Plzeňští lesníci budou moci s tímto novým traktorem se speciální výbavou rychle a operativně zasahovat a zpracovávat stromy v lese při kalamitách, ale také zpracovávat malé objemy dříví, které nejsou pro externí dodavatele atraktivní. Tento vyvážecí traktor lze také využít při úklidu větví a zbytků z těžby dřeva na lesních holinách,“ řekl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí, v jehož gesci jsou i plzeňské městské lesy. 

SVSMP využila možnosti pořídit tuto techniku z dotačního titulu Program rozvoje venkova, opatření Technika a technologie pro lesní hospodářství, kde je část financí hrazena z národních zdrojů a zbytek z fondů Evropské unie. Pro splnění podmínek dotace musela být dodržena pravidla týkající se jak technických parametrů stroje, tak i bezpečnosti při jeho provozu. Kabina řidiče tak například musela být opatřena ochrannými prvky chránícími obsluhu traktoru před padajícími a pronikajícími předměty.

Traktor byl dodán na základě výběrového řízení za cenu 5 895 120 korun s DPH, dotace činila 2 436 000 korun. Jedná se o traktor finské výroby, vyvážecí vlek s hydraulickou rukou je z Estonska.

Traktor bude využíván na celém lesním městském majetku a zejména v rekreačních lesích v okolí Boleveckých rybníků.

„Nový traktor s vlekem chceme využít při převozu menších objemů pokáceného dřeva a dřeva nižší kvality, které není pro koncového odběratele tak zajímavé. Dřevo odvezeme do lesní školky Čtyrák, kde jej zpracujeme na palivové dříví,“ vysvětlil vedoucí referátu lesního hospodářství plzeňských městských lesů SVSMP Ladislav Jára.

Foto MMP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT