Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

29.05.2024 20:44

Vážná dopravní nehoda u obce Holovousy na severním Plzeňsku

Na místo letěl vrtulník! Zasahují všechny složky IZS

Potvrzeno. Plzeňský kraj uzavřel spolupráci s ukrajinským regionem

23.12.2022 9:21

Zástupci Plzeňského kraje se již potřetí vydali do regionu Ivano-Frankivska na Ukrajině s humanitární pomocí. Při té příležitosti bylo podepsáno memorandum o spolupráci.

Podpis memoranda1
Podpis memoranda1Společná s partnerySpolečná po podpisu memoranda

„Uzavření partnerství má pro nás nejen symbolický význam v podpoře Ukrajiny v jejím boji za svobodu a nezávislost. Naším cílem a záměrem je po skončení tohoto válečného konfliktu provozovat běžnou, plnohodnotnou a oboustranně prospěšnou spolupráci mezi regiony. Stejně jako s regiony směrem na západ, Horní Falcí, Dolním Bavorskem a dalšími, bude i tato založená na spolupráci v různých oblastech veřejné správy,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, který absolvoval cestu na Ukrajinu společně se svými náměstky Josefem Bernardem, Pavlem Haisem a Pavlem Čížkem.

V rámci cesty na Ukrajinu s sebou zástupci kraje vezli Lysetské nemocnici sanitku a také zdravotnické vybavení a elektrocentrály. „Jsme si vědomi toho, že pomoc Ukrajině často budí různorodé názory a také emoce. Mohu ale za sebe říci, že vidět na vlastní oči tamější život, jak tam lidé v drsných podmínkách žijí a jak se srovnávají s následky války, to mě hodně zasáhlo. Měli jsme možnost potkat na cestě pohřeb mladého vojáka, který po sobě zanechal ženu se čtyřmi dětmi. To jsou situace, které nabydou zcela jiný ráz naživo, než když ve zprávách slyšíte, že zemřel nějaký počet vojáků. O to víc jsme nyní přesvědčeni o správnosti pomoci Ukrajině,“ vysvětluje Rudolf Špoták.

V rámci setkání obou stran došlo k podepsání memorandum o spolupráci. Formy spolupráce budou konkrétně zaměřené na oblasti následující oblasti: průmysl, zemědělství, doprava a ochod; věda, technologie a vzdělávání; zdravotní péče a sociální sféra; místní samospráva; kultura a umění; rozvoj cestovního ruchu a sportu; ochrana životního prostředí a racionální využívání přírodních zdrojů. Strany se také zaměří na výměnu informací a zkušeností z oblasti fondů EU a na podporu společných projektů. „Rovněž se zaměří na podporu navazování spolupráce s orgány místní samosprávy obou regionů, navazování vztahů mezi podniky, obchodními komorami, vědeckými institucemi a zdravotnickými a sociálními zařízeními,“ dodal Rudolf Špoták.

I nadále je v provozu Krajské asistenční centru pomoci Ukrajině v Plzni, které za prosinec odbavilo celkem 499 uprchlíků z Ukrajiny, z toho ubytování bylo zajišťováno 295 osobám. Situace v počtu příchozích je stabilní, prozatím se nenaplnila očekávání zvýšeného počtu uprchlíků v souvislosti se zimním obdobím.

Foto PK

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA  JSA příslušenství