QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Primátor a hejtman poslali otevřený dopis ohledně zachování letecké záchranky

21.08.2023 15:33

V médiích se v uplynulých dnech objevily zprávy o přesunu letecké záchranky z Líní do sousedního Karlovarského kraje. Primátor města Plzně Roman Zarzycký a hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták reagují otevřeným dopisem. Leteckou záchranku chtějí zachovat v Plzeňském kraji.

hejtman zarza
hejtman zarzadopis

To, zda se letecká záchranná služba přesune z Líní do Karlovarského kraje, není v současné době potvrzeno. Nicméně toto téma se v posledních dnech často objevovalo v médiích. Ministr zdravotnictví Válek při návštěvě Plzeňského kraje minulý týden uvedl, že pokud vznikne letecká záchranná služba v Karlovarském kraji, nebude to mít vliv na leteckou záchranku v Plzeňském kraji. A pokud by se přesouvala letecká záchranka z Líní, bude to v rámci Plzeňského kraje.

Dopis také odkazuje na usnesení vlády z letošního července, kde se uvádí, že v souvislosti se stavbou Gigafactory bude nadále zachován provoz letecké záchranné služby.

Celé znění dopisu

Otevřený dopis ve věci společného stanoviska hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka a primátora města Plzně Romana Zarzyckého k možnému záměru vlády ČR přemístit armádní leteckou záchrannou službu z Plzeňského kraje.

Jsme přesvědčeni, že je nezbytné v Plzeňském kraji zachovat Leteckou záchrannou službu Armády České republiky, která již desítky let zachraňuje lidské životy v našem regionu.

Armádní letecká záchranná služba funguje v nepřetržitém provozu a společně s Fakultní nemocnicí Plzeň je nedílnou součástí záchranného systému Plzeňského kraje. Její největší devízou je nepřetržitý provoz, tedy provoz jak v denních, tak nočních hodinách. Tím se zásadně liší od obdobných služeb neprovozovaných českou armádou na území ČR.

V usnesení vlády ČR ze dne 27. července 2022 č. 647 k revitalizaci brownfieldu a přípravě a výstavbě strategického podnikatelského parku Plzeň – Líně stojí, že vláda souhlasí: „s prvotním indikativním záměrem investice do přípravy a výstavby na území stávajícího letiště a brownfieldu v lokalitě Plzeň – Líně a jeho přeměny na strategický podnikatelský park, především za účelem investice typu Gigafactory a s tím, že bude nadále poskytována letecká záchranná služba provozovaná Armádou České republiky a bude zachována infrastruktura pro její provoz“.

S ohledem na výše zmíněné společně žádáme vládu ČR, aby dostála svým slibům a otevřeně a veřejně odmítla informace publikované v médiích, že armádní letecká záchranná služba bude přemístěna z Plzeňského do Karlovarského kraje, který je méně osídlený a nedisponuje fakultní nemocnicí.

Vyzýváme a žádáme proto ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkelu a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, aby konkrétně odpověděli na naše dotazy, které se bezprostředně týkají setrvání armádní letecké záchranné služby v Plzeňském kraji a zajištění bezpečnosti občanů kraje:

Kdo bude v dalších letech provozovat leteckou záchrannou službu v Plzeňském kraji?

Bude služba fungovat nepřetržitě 24/7, tedy v denních i nočních hodinách?

Kam bude armádní letecká záchranná služba přemístěna z letiště v Líních, pokud o tom stát v souvislosti se stavbou Gigafactory uvažuje?

V souvislosti s tím deklarujeme, že společně učiníme všechny kroky, aby byla Letecká záchranná služba Armády České republiky v Plzeňském kraji zachována. Její možné přesunutí považujeme za nesystémové a v rámci záchranného systému za zcela zbytečné hazardování s lidskými životy našich občanů. Totiž žádný podnikatelský záměr nesmí nijak ohrozit provoz nebo kvalitu služby zachraňující lidské životy.

foto: FCB Roman Zarzycký má rád Plzeň

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new