QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Primátor a radní města Plzně vyhlásili válku hazardu

20.11.2023 10:30

Město Plzeň vyhlásí nulovou toleranci hazardu. Podle primátora Romana Zarzyckého, který za iniciativou stojí, je cílem vytěsnit z katastru města jak herny, tak kasina. Jednotlivé provozovny by měly zaniknout nejdéle v horizontu dvou let. 

Zarzycký zákaz hazardu Plzeň_1123_FB Roman Zarzycký

Vedení města Plzně chce ze západočeské metropole vyhnat herny i kasina. Pro likvidaci hazardu v Plzni se jednotně vyslovila celá koalice hnutí ANO, STAN, Pirátů a Pro Plzeň.

„Plníme předvolební sliby, které jsme občanům dali. V tuto chvíli je v Plzni téměř čtyřicet hracích míst v souladu s vyhláškou. Tu chceme neprodleně změnit tak, aby do dvou let v Plzni nebyla ani jedna herna a ani jedno kasino. Jsem přesvědčen, že negativní jevy, které se s herními místy pojí, převažují nad ekonomickou stránkou věci a příjmem peněz z hazardu do městského rozpočtu. Těší mě, že se proti hazardu v Plzni postavili i všichni radní, za což jim děkuji,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Vyhláška o regulaci provozování hazardních her ze srpna loňského roku uvádí 48 hracích míst. Na několika z nich ale byla hra ukončena, a to z důvodu neplnění kritérií stanovených zákonem. Nejvíce provozoven je na území centrálního obvodu, následují druhý městský obvod, první městský obvod a čtvrtý městský obvod.

„Likvidace hazardu jde ruku v ruce s naší snahou zlepšovat bezpečnost na území města Plzně. Podle vypracované analýzy her na území města Plzně, která byla provedena letos v lednu, je v Plzni 37 heren a kasin. Tyto provozovny v případě vydání vyhlášky zaniknou ve chvíli, kdy jim skončí platnost vydaných povolení, nejpozději však do dvou let,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti Jiří Winkelhöfer.

Příjmy do městského rozpočtu z hazardu jsou dle magistrátu letos očekávány ve výši přes 410 milionů korun, v příštích letech to ale s ohledem na účinnost a podobu vládního konsolidačního balíčku bude suma výrazně nižší – podle ekonomického úřadu magistrátu zhruba 130 milionů korun. Pokles je dán převodem inkasa z on-line her výhradně ve prospěch státu a zároveň snížením procentuálního podílu 65 % na 45 % u technických her.

„Trend on-line her versus technické hry (zejména automaty) navíc směřuje ke stále vyššímu podílu využívání on-line her. Příjem z hazardu tak bude zřejmě dál klesat,” uvádí plzeňský magistrát. 

Vydání samotné vyhlášky, kterou by byl stanoven zákaz hazardních her na celém území města, předchází proces, který zahrnuje připomínkování návrhu vyhlášky městskými obvody, projednání návrhu v příslušné komisi, v Radě města Plzně, ve finančním výboru, a nakonec v Zastupitelstvu města Plzně. Po vydání musí být vyhláška zveřejněna ve Sbírce právních předpisů územních samosprávných celků.

Foto FB Roman Zarzycký má rád Plzeň

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380_
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new