Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Rokycanská Boží muka v Pivovarské ulici byla restaurována – FOTKY

01.11.2023 17:01

Město Rokycany nechalo opravit Boží muka s plastikou odpočívajícího Krista v Pivovarské ulici. Jak se oprava povedla? Čtěte v článku.

Boží muka_šířka
Boží muka_šířkaKristusPohled na Boží mukaBoží muka_výškaStav před opravou

Omítka ve spodní části středového sloupku i bočních vysazených zídek byla do výšky opadaná. Středová, mříží uzavřená nika, byla díky poškozené výplni znečitelněna. Samotná kovová mříž byla poškozena drobnou povrchovou korozí. Vrcholová socha sedícího Krista Trpitele byla ze zadní části na povrchu zad a hlavy zcela zazelenalá. Nejvýraznějším poškozením sochy byla degradace povrchové glazury u prstů rukou a nohou Ježíše Krista. Na díle chybělo starší zakrytí sochy kovovou stříškou.

Původní stav.

To vše už je minulostí, socha byla kompletně restaurována.

„Poslední restaurátorský zásah na Božích mukách byl realizovaný v roce 2006,“ říká Jana Cinkeová z Odboru školství a kultury Městského úřadu Rokycany, která má ve své gesci památky. „Naším cílem bylo v letošním roce provést nutný následný kompletní restaurátorský zásah s obnovou podoby díla z roku 1866.“

„Chtěli jsme vymezit boží muka v terénu dlažbou, opravit a nahradit degradované omítky ve spodní části zděných podstavců do výšky 110 centimetrů, revidovat všechny části památky, vyčistit, doplnit a zakonzervovat sochu Krista Trpitele a rehabilitovat zamřížovaný otvor středové niky,“ pokračuje Jana Cinkeová.

To vše se povedlo. Zároveň byla doplněna kovová stříška pro ochranu vrcholové sochy, do ruky Krista byl doplněn atribut rákosu z mědi a nerezové oceli se zlacením.

V rámci opravy byl proveden i zajímavý průzkum barevnosti božích muk.

„Byly provedeny sondy stratigrafie barevných vrstev omítek, kdy bylo zjištěno až šest vrstev v různých sondách po obvodu zděné barevnosti. Stav před rekonstrukcí odpovídal výmalbě z roku 2006, kdy byla stěna světle růžová s plastickými prvky v tmavě červené barevnosti. V roce 2001 byla výmalba provedena s ohledem na zjištěné starší vrstvy. Současná oprava se vrací k barevnosti z roku 2001 s pozměněním barevnosti detailů, klenáku a niky,“ uvedla ve své restaurátorské zprávě akademická sochařka Helena Jahodová.

Celkové náklady na opravu kulturní památky se vyšplhaly na 324 tisíc korun, město získalo od Plzeňského kraje dotaci ve výši 150 tisíc korun.

Foto město Rokycany

SDÍLEJTE ČLÁNEK
EUC
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte