Skleněné peklo: Plzeň prodá pozemky developerovi za téměř 50 milionů

21.06.2024 18:15

Smlouva o prodeji městských pozemků v místě tzv. Skleněného pekla společnosti InterCora je připravena. Zastupitelé města Plzně ji schválili na jednání zastupitelstva ve čtvrtek 20. června. Jedná se o pozemky o výměře 7 776 metrů čtverečních mezi ulicemi Těšínská, Jateční a Rokycanská.

Carimex demolice_160524_QAP (10)

Dohoda mezi městem Plzeň a společností InterCora se naplňuje. Developer kupuje pozemky města v místě, kde stávalo tzv. Skleněné peklo, tedy budova bývalého Carimexu.

Kontroverzní sedmipatrová budova byla dlouhá léta ostudou Plzně u Rokycanské třídy, objekt nebyl nikdy řádně zkolaudovaný, řadu let chátral, byl v dezolátním stavu, obývali ho bezdomovci. Developer se dohodl s městem Plzeň, že před odkupem pozemků celou stavbu zbourá. Což se také stalo. Demolice začala v květnu 2024. Psali jsme ZDE.

„Držíme dohodu stejně jako soukromý investor. Slíbili jsme, že po demolici Skleněného pekla námi vlastněnou část pozemků v lokalitě prodáme, a tak nyní činíme. Pevně věřím, že se celou oblast podaří zkultivovat podle plánu a že se toto ostudné místo už brzy definitivně stane minulostí,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Společnost InterCora, která bude v místě budovat obchodní centrum Úslava, už většinu pozemků vlastní. Ještě před samotnou výstavbou dokupuje ale slíbené pozemky od města, cena je stanovena na 49,867 milionu korun včetně DPH.

Město prodej podmínilo také lhůtami pro stavbu. Ve smlouvě je uvedeno, že výstavba na prodávaných pozemcích začne nejpozději 30. června 2027 a bude dokončena nejpozději 30. června 2031. Pokud tak developer neučiní, hrozí mu sankce ve výši 25 % kupní ceny.

InterCora bude muset výstavbu Centra Úslava koordinovat s městským obvodem Plzeň 4, který plánuje výstavbu okružní křižovatky Těšínská. Musí také respektovat stávající vodohospodářskou infrastrukturu, z níž část patří plzeňské vodárně.

V místě má vzniknout nejen obchodní centrum. „Jedná se o obchodní centrum včetně velkého supermarketu, budou tady fast foody a ostatní prostory retailového typu. A poté firma BC Real dostaví byty u řeky Úslava. Proto jsme i my nazvali obchodní dům Úslava,“ řekl QAPu Ivan Hlaváček, jednatel společnosti InterCora. Stavba by podle Hlaváčka měla být rychlá, podle plánu by se mohlo otevírat o Vánocích roku 2025.

foto: QAP.cz

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Renault Captur 380_
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new