QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Slavnosti svobody jsou za rohem! Na co se letos můžete těšit?

02.05.2023 15:32

Od 5. do 8. května se v Plzni konají Slavnosti svobody. Jak se bude slavit 78. výročí osvobození Plzně a kdy projede oblíbený Convoy of Liberty? Přinášíme program letošních oslav.

8

Tradiční vojensko-historická událost se letos v Plzni koná už po čtyřiatřicáté. „Slavnosti jsou pro nás symbolem míru, svobody a vděčnosti. Není město, které by každý rok slavilo konec druhé světové války v takovém formátu,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký s tím, že letos Plzeň sice nenavštíví veteráni, nahradí je ale jejich příbuzní. „Mezi hosty z USA, kteří účast přislíbili, jsou třeba Dale Rieb – zeť George E. Thompsona, Kathleen Lemmons Hoffman – dcera zesnulého veterána Charlese R. Lemmonse, Tom Duncan – syn zesnulého Jamese H. Duncana a další,“ informoval primátor.

„Slavnosti svobody budou letos trochu jiné, a to z toho důvodu, že zdravotní stav a kondice veteránů nedovoluje, aby za námi přiletěli a ani v dalších letech to neočekáváme. Budeme stát před pomyslným milníkem, kdy budeme muset Slavnosti svobody nějakým způsobem předělat. Budeme se snažit Plzeňanům tuto tradici zachovat,“ řekl primátor Plzně.

V letošním roce se mohou návštěvníci těšit na bohatý program. Chystají se totiž nejen vojenské kempy a hudební vystoupení, ale také charitativní a sportovní akce. „Pondělní program nastíní to, kam bychom chtěli směřovat Slavnosti svobody. Chceme se zaměřovat na pamětníky, na příběhy Plzeňanů. Propojili jsme se s Post Bellum, přidali jsme do toho trochu sportu a v pondělí se poběží Běh pro Paměť národa,“ řekla Jana Komišová, vedoucí Oddělení marketingu Magistrátu města Plzně. Více naleznete zde.

Konvoj svobody a stíhací letouny

Součástí Slavností svobody bude samozřejmě oblíbený Convoy of Liberty. Bude se konat v neděli 7. května. Přehlídka vojenských historických vozidel s přeletem současných i dobových armádních letounů začne v 11:00 výjezdem konvoje ze Sukovy ulice. V 12:30 je předpokládaný dojezd na náměstí Republiky. „Mohu prozradit, že se můžeme těšit minimálně na 280 vozidel,“ řekla Jana Komišová. „Convoy of Liberty bude komentovaný. Veřejnost může odborný komentář poslouchat v průběhu konvoje na Facebooku Slavností svobody nebo města Plzně,“ dodala.

V případě příznivého počasí bude letošní Convoy of Liberty obohacený o nevšední vzdušnou přehlídku a návštěvníci budou svědky přeletu, který Plzeň ještě nepamatuje. „V plánu jsou tři vlny. V první vlně se představí vzdušné síly Armády České republiky, a to dvěma letouny JAS 39 Grippen, dvěma letouny L-159 Alca a dvoumotorovým vojenským transportním letounem Casa C-295M. Dále se představí letouny vzdušných sil armády Spojených států amerických, a to Boeing KC-135 Stratotanker a stíhací letadla F-22,“ vyjmenoval Jiří Horák z Classic Trainers Líně.

„Letouny přeletí Klatovskou třídu od jihu. Česká armáda má v plánu přeletět jednou, americká vícekrát,“ prozradil Jiří Horák.

Letouny doprovodí také historické stroje Classic Trainers z letiště v Líních. „Poprvé nad Plzní poletí North American P-51 Mustang, AT 19 Stinson sloužící k přepravě personálu, cvičný dvouplošník B 75 Stearman a britský dvoumístný cvičný dvouplošník Tiger Month,“ dodal Horák.

Dobové americké kempy

Program již tradičně doplní vojenské kempy a dobové reálie. Lokalitu Křižíkových sadů a Proluky zaplní program projektu Plzeň 1945, který návštěvníkům Slavností svobody ukáže jako každý rok živý obraz amerického vojenského tábora a květnové ulice z roku 1945. Klub vojenské historie 16. obrněné divize rozloží od pátku do pondělí v sadech vojenské kempy, předvede život vojáků, těžkou a lehkou obrněnou techniku, dílenské automobily, tahače podvalníky, přepravní techniku a v České republice jediný provozuschopný tank Sherman. „Obsadíme celý park, bude nás přibližně 160 a k vidění bude až 50 kusů historické válečné techniky,“ prozradil Pavel Rogl, z Klubu vojenské historie – 16. obrněné divize.

Osazenstvo vojenského tábora bude připomínat příslušníky slavné americké 2. pěší divize a 109. evakuační nemocnice americké armády. Představí každodenní život amerického vojáka v době osvobození Československa, denní nástupy, údržbu výstroje i techniky.

Českoslovenští vojáci a RAF za Plazou

Speciální program je připravený také v parku za OC Plzeň Plaza, kempovat tam budou vojáci Československé samostatné obrněné brigády a britské královské letectvo RAF. Tábor RAF včetně výstroje a vybavení letců za Plazou předvedou členové Klubu vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF. Přítomny tam budou i ženy, příslušnice sboru Women´s Auxilliary Air Force (WAAF), které se od roku 1939 angažovaly především v balení padáků, údržbě radarů a letadel nebo v obsluze telefonů a telegrafů. Kemp nabídne například obvyklý postup vztyčování vlajky nebo pořadový výcvik a komentované prohlídky. V táboře bude k dispozici Jeep v markingu RAF a nedaleko bude stát replika stíhacího letadla Spitfire v měřítku 1:1 v markingu 312. stíhací perutě RAF a legendy Otty Smika, který do Plzně zapůjčil spolek letecké historie Czech Spitfire Club.

„Připraveny jsou i projížďky pro zájemce a soutěže pro děti. Budeme tam mít kolem 20 kusů dobové techniky, samozřejmě se jedná o originály,“ doplnil Stanislav Smolík z Klubu historické a vojenské techniky v Armádě České republiky.

Kombinovaný oddíl a Klub historické a vojenské techniky v AČR za Plazou představí vybavení dobové ošetřovny, výstroj, výzbroj nebo polní kuchyni náležející Čs. samostatné obrněné brigádě. Mezi vojenskou technikou zde najdeme mimo jiné vozy Austin K2/Y ambulance, limuzíny Austin a Morris, motocykly Matchless a BSA a britská nákladní vozidla, např. Bedford QL. Novinkou letošního roku bude legendární Leyland Hippo.

Současná česká i americká armáda

Své místo bude mít za Obchodním centrem Plaza Plzeň Armáda České republiky s ukázkami vojenské techniky, prezentací pozemních složek a vojenské policie a s dynamickou ukázkou výcviku MUSADO. Vojenskou techniku zastoupí například vozidlo Pandur, pancéřová Tatra T-815, samohybná houfnice Dana, pojízdná převazovna POP 2 s vlekem nebo dělostřelecký radiolokátor Arthur.

Ve spolupráci s velvyslanectvím USA v ČR dojde při prezentaci Armády České republiky ke statické ukázce osmikolového obrněného vozidla armády Spojených států amerických Stryker 2. pluku kavalerie z Vilsecku. Před kulturním domem Peklo bude rozložen kemp klubu vojenské historie JTF (Joint Task Force) Raiders s expozicí americké pěchoty. Představí současnou americkou armádu s detailním výkladem o výstroji, výzbroji a vybavení.

Patton Memorial Plzeň

Celoročně otevřené muzeum Patton Memorial Plzeň provozované příspěvkovou organizací Plzeň-TURISMUS mapuje cestu Spojenců od vylodění v Normandii přes bitvu v Ardenách až po osvobození českého západu, popisuje válečné události a ukazuje artefakty z konce války na západě Čech, výstrojní součásti a osobní předměty amerických vojáků, dary rodiny generála George S. Pattona a amerických i belgických veteránů. Návštěvníci Slavností svobody 2023 mohou muzeum navštívit v rozšířené otevírací době od 9 do 18 hodin a zakoupit i suvenýry a upomínkové předměty.

Poválečné roky svobody

Součástí oslav bude i výstava s názvem Poválečné roky svobody ve Smetanových sadech, v rámci níž si návštěvníci mohou připomenout, co se událo v poválečném období u nás během pobytu amerických vojáků.

Bohatý kulturní program se bude odehrávat na scéně na náměstí Republiky a v amfiteátru za OC Plzeň Plaza. Přehled programu včetně pietních aktů je k dispozici na www.slavnostisvobody.cz.

Foto ilustrační Milan Svoboda, QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24