Státní veterinární správa varuje: Produkty z domácí zabíjačky nelze veřejně prodávat

21.10.2022 17:19

Zima se pomalu blíží a s tímto ročním obdobím přichází tradiční zvyk domácích zabíjaček. Statní veterinární správa proto včasně varuje před prodejem jakéhokoliv domácího zabíjačkového produktu. Varuje též před veřejnou zabíjačkou.

Zabijačka na Plovárně Hradiště.

„Pro domácí porážky platí výjimka ze zákona, kdy takto poražená zvířata nemusí projít veterinární prohlídkou. Maso z takto poraženého prasete je však určeno pouze pro omezený okruh spotřebitelů (domácnost chovatele a osoby blízké). Rozhodně není možné maso z doma poražených zvířat veřejně nabízet a prodávat,“ uvádí Petr Vorlíček tiskový mluvčí SVS s tím, že i přes to inspektoři čas od času narazí na případy, kdy se zákon porušuje.

Zákon jasně stanovuje povinnost porazit jatečná zvířata na jatkách, pokud jsou maso a orgány dále uváděny na trh. Maso a orgány prasat poražených v hospodářství chovatele, jsou však určeny pouze pro spotřebu úzkého okruhu spotřebitelů definovaného zákonem, což jsou osoby blízké. „Právě z důvodu takto úzkého a legislativou omezeného okruhu spotřebitelů, kdy chovatel v podstatě bere případná rizika spojená s podáním potraviny své rodině na sebe, je možné konzumovat maso a orgány prasete, které nebylo veterinárně prohlédnuto,“ uvedl ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví SVS Jan Váňa.

Státní veterinární správa varuje i před veřejnými zabíjačkami. „Česká legislativa již desítky let nepovoluje ani nic takového, jako je veřejná zabíjačka. S ohledem na zvíře, které má být poraženo šetrně a v souladu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání, by nemělo jít o žádné divadlo,“ uvedl tiskový mluvčí. „Veřejnou akci například pod názvem zabíjačkové hody, či jiným podobným názvem lze uspořádat, ale pouze za té podmínky, že se prase nechá porazit ve schváleném zařízení, kde je veterinárně prohlédnuto a rozbouráno."

Foto ilustrační QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte